2004. november
|
PRIVATIZACIJA I NJENI EFEKTI
Prema slobodnim sindikalnim procenama od 1 300 privatizovana preduzeæa u Srbiji (aukcija + tender + prodaja kontrolonog paketa akcija) 15% se može smatrati uspešnim, 15% delimièno uspešnim a èak oko 70% do sada obavljenih privatizacija se može smatrati neuspešnim. Tragedija je što u tih 70% preduzeæa se nalazi oko 700 000 radnika. Inaèe, od poèetka privatizacije oko 300 000 zaposlenih je ostalo bez posla. U uspešna preduzeæa se uglavnom ubrajaju ona gde je uložen strani kapital i gde veæinski vlasnik poštuje sve svoje obaveze iz kupoprodajnog ugovora, i gde su prava i obaveze zaposlenih regulisana kolektivnim ugovorima (strani partner èak insistira da budu potpisani pojedinaèni kolektivni ugovori, a ne kako naša Vlada kaže da se strani ulagaèi plaše da kupuju naša preduzeæa zbog »velikih« prava zaposlenih), i tu se uglavnom proizvodnja odvija na valjan naèin uz uvoðenje dodatnih razvojnih programa. U delimièno uspešne privatizacije se uglavnom ubrajaju ona preduzeæa gde su veæinski vlasnici ili konzorcijum zaposlenih ili konzorcijum odreðenih domaæih preduzeæa, jer se tu proizvodnja uglavnom nesmetano odvija, primaju se kakve - takve zarade, jedino manji problem predstavlja dodatno investiranje u dalji razvoj preduzeæa. Najviše problema ima u onim preduzeæima (èast izuzecima) gde su veæinski vlasnici fizièka lica i gde se krše kako odredbe kupoprodajnih ugovora tako i kolektivnih ugovora, dolazi do prestanka ili pada proizvodnje, neisplaæivanja zarade zaposlenima, što èesto dovodi do velikih lomova i štrajkova u samom preduzeæu, koje pada u jednu agoniju bez perspektive sa neizvesnim ishodom što se same sudbine preduzeæa tièe. U Vojvodini je privatizovano 359 preduzeæa javnom aukcijom, i 11 preduzeæa tenderom. Od toga je Agencija za privatizaciju u 294 preduzeæa izvršila kontrolu. U 73 preduzeæa je predložen raskid kupoprodajnog ugovora, a u 43 preduzeæa je pred nadležnim trgovinskim sudovima pokrenut postupak raskida kupoprodajnih ugovora zbog nepoštovanja istih. Kao što je poznato u našoj opštini je 10 preduzeæa privatizovano metodom javne aukcije od èega je u tri preduzeæa ("Zora" A.D., "Progres" A.D. i "Potisje – Remont" A.D.) Agencija za privatizaciju raskinula kupoprodajne ugovore sa veæinskim vlasnicima i pokrenula postupak kod nadležnih trgovinskih sudova protiv istih. Tragedija u svim ovim sluèajevima je što su ti postupci dugi i neizvesni i do današnjeg dana nisu okonèani.
Stoga je Veæe Saveza samostalnih sindikata Vojvodine na svojoj sednici održanoj 25. oktobra 2004. godine u Novom Sadu energièno reagovalo prema nadležnim organima kako bi se ove situacije prevazišle i to:
- Od nadležnih Trgovinskih sudova se zahteva da se sporovi po osnovu tužbe za raskid kupoprodajnih ugovora rešavaju prioritetno i po hitnom postupku.
- Od Agencije za privatizaciju se zahteva da zbog otklanjanja niza pravnih manjkavosti, nepreciznosti i nedoreèenosti odredaba Ugovora o prodaji društvenog kapitala izmeni odredbe istih koje su osnov za pokretanje procedure raskida sa kupcem i koji su èesto razlog za dužinu trajanja parniènog postupka.
- Od Vlade Republike Srbije se zahteva izmena Zakona o privatizaciji i Zakona o preduzeæima kako bi se omoguæilo uvoðenje privremene mere – imenovanja privremenog organa rukovoðenja preduzeæem do okonèanja sudskog postupka raskida ugovora u sluèajevima kada preduzeæa ne može da funkcioniše.
- Od istih organa se takoðe zahteva da kroz izmene Zakona o privatizaciji potpuno urede pravno-materijalne posledice raskida kupoprodajnog ugovora (prava koja gubi kupac, postupak naknade štete, da li kupac ostaje vlasnik u delu izvršene dokapitalizacije ako je do momenta raskida uraðena) kao i da se precizno definiše da ostaju na snazi steèena prava zaposlenih na besplatne akcije kao i prava iz tih akcija. Takoðe, se od Vlade, Ministarstva i Agencije zahteva pošto su oni iskljuèivi prodavci društvenog kapitala da preuzmu obaveze isplate minimalnih zarada zaposlenima u preduzeæima u kojima zbog postupka raskida kupoprodajnih ugovora dolazi do blokade u upravljanju i poslovanju preduzeæa a po toj osnovi i do neisplaæivanja zarada.
Organi Saveza samostalnih sindikata i sindikata svakako nisu protiv privatizacije, koja predstavlja neminovnost, ali ta privatizacija mora biti brza i pravedna sa pravim strateškim partnerima a ako njih nema onda ne po svaku cenu. Odreðene ineteresne grupe i pojedinci iskorišæavaju ovu celu gore navedenu situaciju i pokušavaju preko odreðenih pojedinaca i grupa u samom preduzeæu (kojih nažalost dosta ima) da na brz i lak naèin doðu do velikog kapitala koji se godinama stvarao pri tom ne mareæi za dalju sudbinu zaposlenih i opstanak samog preduzeæa. Velike tragedije se dešavaju i u nekim preduzeæima koja su još uvek u društvenoj svojini, gde odreðeni pojedinci na rukovodeæim položajima umišljaju da su mali bogovi i da su u najmanju ruku oni veæ vlasnici i nesmetano vrše "divlju privatizaciju" po sistemu "vozi tuðe što mož, luðe" ne hajuæi pri tom mnogo za tekuæu proizvodnju i isplate zarada zaposlenima (da li je to možda priprema za steèaj ili burazersku privatizaciju preduzeæa).
I na kraju kao sindikalci sa žaljenjem moramo konstatovati da i pored najave, Vlada Republike Srbije nije ispoštovala dogovor sa socijalnim partnerima u delu donošenja novih zakona iz radnog zakonodavstva i da je trenutno u skupštinskoj proceduri samo Zakon o mirnom rešavanju radnih sporova i Zakon o Socijalno-ekonomskom savetu dok za nas najbitniji i najosnovniji Zakon o radu kao i Zakon o štrajku i Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu još nisu usvojeni na sednici Vlade Republike Srbije a kamoli da su u skupštinskoj proceduri. Tranzicija je bolna ali da demokratija ponekad ne prelazi u anarhiju lakše i na pravedniji naèin bi se mogla podneti.
I jedna zanimljivost. Veæinski vlasnik Subotièkog "Pionira" je na pregovorima sa sindikalnom organizacijom ovog preduzeæa insistirao da u Pojedinaèni kolektivni ugovor uðe odredba po kojoj je svaki radnik dužan da sa svojom porodicom svake godine o trošku veæinskog vlasnika 20 dana letuje na moru. Ima logike, jer odmoran i zadovoljan radnik više pruža na svom radnom mestu. E, da je takvih primera više.
Belanèiæ Miroslav
|
|
novembar 2004.
|