Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

2017. április

Címoldal
A húsvét és a locsolkodás
Itt a tojás, piros tojás!
„A népzene iránt mély elköteleződést érzek”
Lelki és földi „útjelzők”
Jövőre elkészülhet a wellnessközpont
Nincs orvoshiány
Megújulnak a strandok és a játszóterek
Útjavítás és padfelújítás Adán
Nemes célok
Hagyományápolás az idősek otthonában
Húsvéti kiállítás a nyugdíjasoknál
Tombola a népviseletért
Sikerek népzenei berkekben
Sulifeszt-elődöntő Adán
Ötvenöt éves a Műszaki Iskola
Aranyszájú Szent János: Húsvéti beszéd
Korszerű szaktudást adni
A közlési szándék a legfontosabb
Bloggerek határon innen és túl
Adáról Regensburgba
Újabb sikeres szereplés
Élhetőbb falut akarnak
Kétfelől sütő nap
Védik a törpedenevéreket
Nyelvi figyelő
Teológiai gondolatok
Önkormányzati hírek
A katicabogár
Tudta-e?
Fitnesszel az egészségért
A moholi birkózók sikere
Sakk
Játszóterek felújítása
Impresszum

Nincs orvoshiány
Beszélgetés dr. Balog Andrással, az Adai Egészségház igazgatójával

    Az egészségügyi intézmények vezetői országszerte mind gyakrabban panaszkodnak a szakemberhiányra, amely igen nagy kihívások elé állítja őket, hiszen nemcsak az intézmény működését, hanem a betegellátás zavartalanságának fenntartását is nagymértékben megnehezíti. De vajon mi a helyzet Adán? Sikerült-e megoldást találni a szakemberhiány okozta problémákra? Egyáltalán milyen községünkben a betegellátás ? Egyebek között ezekre a kérdésekre kerestük a választ dr. Balog Andrással, az Adai Egészségház igazgatójával.

    – Az Adai Egészségház 2014 második felében és 2015 elején orvoshiánnyal küzdött, de ugyanazon év májusában sikerült megoldanunkezt a problémát , hiszen három orvossal bővíthettük az intézmény szakembereinek számát; jelenleg az idevágó rendelkezések és normatívák alapján egy orvossal több van az előírtnál. A meghatározó pont a lakosság lélekszáma, amely – mint tudjuk, az utóbbi időben a folyamatos külföldre vándorlás miatt – csökkenő tendenciát mutat. A látszólagos orvoshiány abból adódik, hogy orvosaink túlterheltek, és csak nagy erőfeszítések árán tudják ellátni a rájuk háruló feladatokat. Az itt maradt lakosság viszonylag idős, több bajjal küszködik, és a mindennapi gondok még tovább fokozzák a problémát. A páciensek száma ugyan csökken, az egészségház dolgozói által nyújtott szolgáltatások száma azonban növekszik. A helyzetet tovább rontja, hogy felsőbb utasításra időnként a munkamódszereken is változtatni kell, például az időpontkérés, az integrált egészségügyi információs rendszer és hasonlók bevezetése miatt, ezek a bejáratási fázisukban nem mindig működnek tökéletesen. A lakosság egy része ráadásul még a választott orvosi rendszert sem ismerte meg kellőképpen. Ezek a problémák gyakran feszültséget keltenek és nézeteltérést váltanak ki a betegek és az egészségügyi dolgozó között, és ez a megfelelő kommunikáció hiánya miatt időnként panasszá is fajulhat. Több türelem és megértés kellene mindkét fél részéről – magyarázta dr. Balog András, hozzátéve, új munkaerő felvételére sajnos a létszámstop miatt nincs lehetőségük, ezért a dolgozók bizonyos esetekben kénytelenek túlórázni. Ahogyan fogalmazott, itt az is gond, hogy a dolgozók java része koros, fáradt, néha betegeskedik is, így nem terhelhető még több túlórával, fiatalításra pedig már évek óta nincs lehetőségük.
    – Hogy a páciensek mit szólnak a gondokhoz? Sokan sokféleképpen reagálnak az adott helyzetre. Sokan megértők, és odafigyelnek arra, hogy megtartsák az utasításokat, időben kérnek időpontot, és tiszteletben is tartják, így többé-kevésbé elégedettek az ellátórendszerrel. Olyan betegek is vannak , akiknek az anyagi lehetőségei megengedik, hogy magánorvosi segítséget kérjenek, viszont olyanok is vannak, akik nem tudják, vagy nem akarják megérteni az előállt helyzetet, és türelmetlenkednek. Szeretném hangsúlyozni, hogy a sürgősségi ellátás folyamatos, aki valóban bajban van, minden esetben hozzájut a szükséges orvosi ellátáshoz. Itt is fontos a megfelelő kommunikáció, valamint a megértés és türelem – mindkét fél részéről – szögezte le az Adai Egészségház igazgatója, és emlékeztetett arra a mind a lakosság, mind az egészségház számára igen fájdalmas dologra, miszerint az Egészségügyi Felügyelőség végzése alapján az egészségház több jól bevált és rendkívül hasznos szakorvosi rendelést és szolgálatot is kénytelen volt megszüntetni . Mint mondta, ez valójában a szervezési forma összhangba hozása volt a mostani egészségügyi törvénnyel.
    – Azok a szakorvosi szolgálatok, amelyeket máról holnapra meg kellett szüntetnünk, több mint tíz éven át zavartalanul működhettek. Ezek felölelik a munkaegészségügyi, a rehabilitációs, a tüdőszakorvosi, a bőrgyógyászati és urológai rendelését is. A páciensek természetesen nehezen dolgozták ezt fel, elégedetlenek is voltak ezzel az intézkedéssel, hiszen az anyagi kiadásaik jócskán megnövekedtek amiatt, hogy az említett szakorvosi vizsgálatokra más helységekbe kell utazniuk. Nálunk csupán a belgyógyászati, az idegorvosi és a röntgenszakorvosi rendelés maradhatott meg, de ezek is csak addig, amíg az orvosaink elláthatják az ezekkel kapcsolatos feladatokat, azaz a nyugdíjaztatásukig. A gyógyszertárat a gyógyszerészek hiánya miatt voltunk kénytelenek bezárni, mivel a létszámstop miatt nem volt lehetőségünk négy új gyógyszerész felvételére. Mára azonban már ezt a problémát is megoldottuk, mégpedig olyan módon, hogy az Apollo gyógyszertár hosszabb időre bérbe vette az egészségház helyiségeit, ennek köszönhetően a pácienseknek nem kell messzebbre menniük a gyógyszerek beszerzése, illetve a kiírt receptek kiváltása miatt. A betegbiztosító sajnos 50 km-es körzeten belül nem téríti meg a betegeknek az utazási költségeket, sok helyen csak délelőtt van rendelés, stb., ami miatt még bosszúsabbak azok, akik kénytelenek más helységekbe utazni az említett szakorvosi rendelések miatt. Mi ezen sajnos nem tudunk változtatni, legfeljebb abban reménykedhetünk, hogy a készülő új egészségügyi törvény lehetőséget teremt majd a szakszolgálatok visszaállítására – magyarázta dr. Balog András, majd elmondta, az új gépek beszerzése és a felszerelés korszerűsítése ma már köztudottan szinte kizárólag különféle pályázatok útján válik lehetségessé.
    – A múlt év elején mi is terveztük a rehabilitációs osztály szolgáltatásának bővítését; az önkormányzat sikeres pályázatának köszönhetően lehetőségünk nyílt felszerelést vásárolni a gyógysárkezelés alkalmazására. A berendezés meg is érkezett, egyelőre azonban a szükséges engedélyek hiánya miatt nem használhatjuk. Az egészségház idei évi tervei között szerepel egy ultrahangkészülék beszerzése is, valamint pályáztunk egy új mentőautó vásárlására is. Tervezzük az általános orvosi szolgálat rendelőinek a felújítását is, amit a jó idő beálltával meg is kezdünk, valamint a törökfalui helyi közösség segítségével átfestjük a Völgyparton lévő épületünket is. Ami az egészségmegőrző programjainkat illeti, a továbbiakban is folytatjuk az egészségügyi felvilágosító munkánkat, egészségvásárokat szervezünk, a választott orvosok rendszeresen végzik a különféle megelőző és szűrővizsgálatokat, és ezen tevékenységeink kapcsán a civil szervezetekkel és az egyesületekkel is szoros együttműködést folytatunk. Továbbá azt is megemlíteném, hogy február végén látogatást tett nálunk a Szerbiai Akkreditációs Bizottság, és nagyon kedvezően véleményezte az Adai Egészségházban talált állapotokat. Ez nagy örömünkre szolgál, csakúgy, mint az, hogy az önkormányzat hathatós támogatásának köszönhetően a régi adósságok visszafizetése is folyamatosan halad – tette hozzá dr. Balogh András, az Adai Egészségház igazgatója, és végzetül jó egészséget kívánt a Körkép minden olvasójának.

Bálizs Géza

april 2017.

Naslovna strana
Sajam usluga socijalne zaštite
Sveti Jovan Zlatousti: Beseda na Vaskrs
Vesti iz lokalne samouprave
Šah
Renoviranje igrališta
Impresum


Design by VA