Újabb százharmincnégy kérelmező
Huszadik alkalommal tartottak kihelyezett konzuli fogadónapot Adán
Huszadik alkalommal tartottak kihelyezett konzuli fogadónapot január 24-én, kedden délelőtt Adán, a Második Helyi Közösség épületében, ahol összesen százharmincnégyen adták át a magyar állampolgárság könnyített úton való megszerzésére vonatkozó kérelmüket.
Dr. Plank Zoltán
– Az, hogy Magyarország Szabadkai Főkonzulátusa huszadik alkalommal tartott kihelyezett konzuli fogadónapot Adán, jól jelzi, milyen nagy az érdeklődés a község lakosai részéről a magyar állampolgárság könnyített úton való megszerzése iránt. A főkonzulátuson még most is naponta körülbelül negyvenen adják át a kérelmüket, a heti rendszerességgel megtartott kihelyezett konzuli fogadónapokon pedig általában száz-százhúszan. Ma, itt, az adai kihelyezett konzuli fogadónapon százharmincnégy kérelmezőnk volt, egy személynek pedig kihoztuk az elkészült az útlevelét, hogy ezért sem kelljen Szabadkára utaznia. A honosítási folyamat nem zárul le, így azok, akik megfelelnek a törvényi feltételeknek, továbbra is benyújthatják a kérelmüket a magyar állampolgárság könnyített úton történő megszerzésére, amelyet követően hat-nyolc hónapos várakozási időre kell számítaniuk a magyar állampolgárság megszerzéséig. A feltételek nem változtak, a jogszabályok továbbra sem puhulnak, ami azt jelenti, hogy a kérelmezőknek ugyanúgy bizonyítaniuk kell, hogy képesek a magyar hatóságokkal magyar nyelven kommunikálni, ez legalább középszintű nyelvtudást feltételez. Azt szoktuk mondani, hogy a középszintű nyelvtudás a modern európai nyelvek esetében hozzávetőlegesen háromezer szót és a hozzá szükség nyelvtani ismereteket jelent, tehát a kérelmezőknek nem kell tökéletesen tudniuk magyarul, hiszen az anyanyelvi szókincs – szintén a modern európai nyelvekben – általában hétezer szót jelent, de a háromezer szóból álló szókinccsel az ember már kitűnően tud kommunikálni, és az önálló ügyintézésre is képes – magyarázta lapunknak nyilatkozva dr. Plank Zoltán, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának konzulja, hozzátéve, a magyar állampolgárok esetében rendkívül fontos, hogy az anyakönyvi eseményeiket Magyarország felé is jelezzék, tehát ha azok, akik megkapták a magyar állampolgárságot, házasságra lépnek vagy elválnak, esetleg gyermekük születik vagy valamely hozzátartozójuk elhalálozik, akkor azt Magyarországon is be kell jegyeztetniük, amihez a minél egyszerűbb és gyorsabb ügyintézés érdekében a főkonzulátus is igyekszik minden segítséget megadni nekik.
Adán továbbra is sokan szeretnének könnyített úton magyar állampolgárrá válni
– Minden magyar állampolgár alanyi jogon jogosult arra, hogy kiváltsa a magyar személyi igazolványt, amelyhez a kérelmezőknek már állandó magyarországi lakcímük sem kell, hogy legyen. A magyar személyi igazolvány úti okmánynak minősül, hiszen Európának szinte valamennyi államába be lehet vele utazni – Albánia, illetve a volt szovjet tagköztársaságok kivételével. Egyelőre kizárólag a magyarországi okmányirodákban lehet elindítani az ügyintézés folyamatát, ugyanis a konzuli szolgálat jelen pillanatban még technikailag nincs felkészülve ennek a lebonyolítására, de reményeink szerint áprilisban vagy májusban már Szabadkán, a főkonzulátuson is lehet majd magyar személyi igazolványt igényelni – fogalmazott dr. Plank Zoltán, és elmondta, Adán a következő kihelyezett konzuli fogadónapot a tervek szerint április 11-én, kedden tartják majd meg.
Máriás Endre