Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

  2006. január

Címoldal
Az előbbre lépés szinte kötelező
Ünnepi hangulatban az év utolsó napján
Képes krónika
Újabb változások az egészségügyben
Újévtől magasabb árak
„Az első automata tekepálya”
Egy sikeres karrier – dióhéjban
Az adai középiskolások sikere
Kapni jó, de adni nemesebb dolog
A minőség a siker titka
Raffai Gizi néni képei
A vajdasági magyarság lobogója
Rekordot döntöttek
Mi újság Törökfaluban?
Itt a farsang
Legszebb idézeteim
Régi emlékek
Óévbúcsúztató a Bress Dance Band-del
A hatni képes irodalomért
Olvasóink írják
Fiatalok írják
Egészségünk érdekében
Beszéljünk magunkról
Nyelvi figyelő
Versek
Zöld levél
Rendőrségi hírek
Hírek
Értesítés a tüdőszűrésről
Internetes olvasóink
Köztéri emlékművek, szobrok, emléktáblák
Tarka oldal
Impresszum

Raffai Gizi néni képei
Fotózott, festett, preparált a moholi asszony

    Raffai Pálné, Gizi néni ma 91 éves. Az 1930-as években döntött úgy a moholi (most már egy éve Magyarországon, Mindszenten élő) asszony, hogy miután imád rajzolni, kitanulja a fotózás tudományát. Ám ez annak idején egyáltalán nem ment könnyen, hiszen egyedüli nőként jelentkezett inasnak. Nem is járhatott a képzőbe, hiszen ott csak fiúk tanultak. Végül mégis sikerült elsajátítania a szakmát, időközben azonban rájött, hogy a fényképezés nem igazán a művészi munkáról szól, hanem a retusálásról.
    Akkoriban kézzel színezték a képeket – magyarázta Gizi néni – az előkerült családi fotográfiákat mutogatva. A képek között akad miniatűr alkotás is, mely hol kék, hol pedig piros színt kapott. Persze nagyobb fotográfiákkal is büszkélkedhet a dédmama, aki nem volt rest megörökíteni a családban történt legfontosabb eseményeket. Még a saját eljegyzési képének elkészítését sem hagyta másra. A beállítást maga intézte, csupán az exponáláshoz vett igénybe külső segítséget.

    Mint fényképész jelen volt a születéseknél és az elmúlásnál is Raffai Pálné, aki hatvanévesen hagyott fel végleg a fényképezéssel. A fotós szakma egyébként nem egyszer húzta ki az anyagi gondokból a családot. A háború alatt mindenük odalett, viszont akkor vezették be a fényképes igazolványokat: a férjével közösen készítették a mini fotókat. Még most is szégyelli, hogy rossz minőségű képeket készített. Hozzáteszi, hogy silány minőségű, szedett-vedett alapanyagból nem lehetett csodát tenni. Viszont az igazolványképek által keresett pénz hozta meg a családnak az újrakezdés lehetőségét, s egy kis házat tudtak vásárolni a keresetükből. Gizike néni másik szenvedélye a festés volt. Először szentképeket készített lakodalmi nászajándékként. Az utcán vittek egy képet, melyet meglátván, úgy gondolta, hogy ő ennél különbet tud festeni. Megpróbálta, s a megrendelők tetszését is elnyerték a festmények. Persze a családnak is készített képeket, férjét például egy fiatal leányt ábrázoló csendélettel lepte meg, a kép ma Gizike néni szobájának dísze.

    Az idős asszony sokoldalúságát jelzi, hogy állatok preparálásával is foglalkozott. Már gyerekként érdekelte ez a munka. Könyörgésére édesanyja el is vitte egy szakértőhöz, hogy megnézhesse, miként preparálják az állatokat. Később az ott ellesett fortélyok birtokában készítette ki az elhullott vadállatokat.
    A négy unokával és három dédunokával büszkélkedő Gizike nénit állítása szerint a jókedve, a hite segítette át a nehézségeken. Azt mondja sok talentumot kapott Istentől, és csak remélni tudja, hogy jól sáfárkodott, jól hasznosította ezeket az adományokat.

Sterbik Ildikó

januar 2006.

Naslovna strana
U svečanom raspoloženju poslednjeg dana godine 2005
Tolerancija - "Ruža u križu sadašnjice"
Poskupile komunalne usluge
Molski dobošar
Rođendan
Vesti iz policije
Vesti
Obaveštenje o fluorografisanju
Impresum


Design by VA