Hazafias versmondó verseny
Az idén 36 diák vett részt a II. Délvidéki Sajó Sándor Hazafias Versmondó Versenyen, melyet a Vajdasági Nagycsaládos Egyesületek Szövetsége a kishegyesi Kátai-tanyán tartott november 8-án. A megmérettetésre 10 vajdasági településről (Padé, Topolya, Kishegyes, Palics, Hajdújárás, Zenta, Mohol, Óbecse, Felsőhegy és Ada) érkeztek versenyzők. Az általános- és középiskolások egy Sajó Sándor-verset és egy szabadon választott verset mondtak el, teljesítményüket a Hajvert Ákos (Bács-Feketehegyről, a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesületének elnöke), Kalmár Lenke topolyai és Szűcs Ilona adai nyugalmazott magyartanárnők összetételű zsűri értékelte.
A szavalóverseny résztvevői (Fotó Dobai)
A hazafias szavalóversenyen a középiskolásoknál a kishegyesi Tóth Zalán ért el első helyezést, és egyike lett annak a két diáknak, aki Ipolyságra utazhat. Az általános iskolások alsós kategóriájában a kishegyesi Kőműves Csenge lett az első, és ő lett a másik képviselője Vajdaságnak a szlovákiai versenyen. Ugyanebben a kategóriában második helyen végzett a mezőny legfiatalabb tagja a 2006-ban született Rekovics Réka Felsőhegyről, a dobogó harmadik fokára pedig az óbecsei Altman Róbert állhatott. Az általános iskolások felsős kategóriában a kishegyesi Szőke Rebeka lett az első, ő a csongrádi nagycsaládos találkozóra kapott meghívést a második helyezett zentai Gazsó Boglárkával egyetemben. a kategória harmadik helyezését az adai Kiss Bence és a zentai Cakó Eszter osztotta meg. Bence és Rekovics Réka részt vehetnek a következő Kárpát-medencei családtalálkozón.
Természetesen minden résztvevő kapott emléklapot, a dobogósok pedig még külön ajándékban is részesültek.
A VANCSESZ elnöke, Krizsán Vilmos elmondta, hogy az idén hatodik éve vesznek részt és küldenek szavalókat az ipolysági Sajó Sándor-szavalóversenyre.
– Miért éppen Sajó Sándor? Elsősorban, mert kiderült, hogy a költő munkássága vajdasági kötődéssel is bírt, ugyanis tanított az újverbászi gimnáziumban, egy ideig szerkesztette a Verbász és Vidéke című lapot, de a tanításon kívül nevelt is, diákjainak családi és szociális körülményeivel is törődött. Másodsorban a verseny miatt – számolt be a VANCSESZ elnöke – Úgy gondoltuk, hogy a mi gyermekeink is foglalkozhatnának hazafias, magyar versekkel, ezért úgy döntöttünk, hogy szervezünk egy előversenyt, a legjobb szavalóinkat pedig elvisszük az ipolysági versenyre. Tavaly tavasszal tartottuk az elsőt és a legjobb versmondók már akkor is kijutottak a Felvidékre. Ott minden évben november 13-án, a költő születésnapján tartják a hagyományos szavalóversenyt. Jövőre változásokat vezetünk be. Az már biztos, hogy a megmérettetés Adán lesz 2015. május 16-án, valamint kibővítjük a kategóriákat a felnőtt korosztály örömére, ugyanis az ő körükben is nagy az érdeklődés.
A rendezvényt az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének Családlánc mozgalma támogatták.
Lajkó Szilvia