117. Zöld levél
A VILLANYAUTÓ
MEGSZORONGATNÁ AZ OLAJLOBBIT
Elon Musk
Hogy miért írunk most autóról? Hát azért, mert EZ környezetbarát, nincs károsgáz-kibocsátása és zajtalan – tehát ZÖLD!
Még csak hat éve gyártja villanyautóit az amerikai, kaliforniai Palo Alto városában a Tesla Motors, de kezdi fenekestől felforgatni az iparágat: nyolc év garanciát ad, másfél perces akkucserét ígér, és elsőként küldhet önjáró (vezető nélküli) kocsit az utakra. A szilícium-völgyi csodagyár karizmatikus vezetője Elon Musk nem az autóiparban, hanem főleg a számítástechnikában szerzett üzleti tapasztalatokat, sokan Steve Jobs reinkarnációjaként beszélnek róla és internetes fejlesztésekből gazdagodott meg. Legszívesebben most azonnal múzeumba küldené a belső égésű motorokat. A dél-afrikai származású amerikai üzletember szentül hiszi, hogy a belső égésű motornak a gőzgép mellett lenne a helye a múzeumban, és gyakran hangoztatja, hogy egyszer embert küld majd a Marsra.
Kaliforniában készül a Model S, de az európai piacra szánt változatok végszerelését Hollandiában végzik. Az első tapasztalatok után úgy döntött a Tesla, hogy nemcsak az akkura, hanem az egész autóra nyolc év garanciát ad. Budapest is már jövőre kaphat gyorstöltőket, de a meglévő (Elmű stb.) állomásokat is lehet használni, vagy persze a háztartási konnektorokat is.
Tavaly 22 ezer darab fogyott belőle, idén pedig 35 ezer felett lesz az eladása, ami nem tűnhet soknak, de minden relatív. Amerikában ugyanis az S-Mercit, a BMW 7-est és a hibridként is kapható Lexus LS-t messze megelőzve piacvezető a luxusautók kategóriájában, Svájcban és Hollandiában is népszerű, Norvégiában pedig az idén az első negyedévben a VW Golf után a Model S-ből fogyott a legtöbb. Ez lett a tekintélyes Consumer Reports valaha tesztelt legjobb autója, rekorderedményt ért el az NHTSA töréstesztjén (az Euro NCAP-tól öt csillagot kapott), és az európai Év autója szavazáson a harmadik helyen végzett.
A német Spiegel magazin szerint Martin Winterkorn, a Volkswagen-konszern vezetője vetetett három Tesla Model S-t, és alapos tesztelés után szétszedette, majd kielemezték minden egyes alkatrészét. Ezután azt mondta a mérnökeinek: látják, ilyen autónak kellett volna készülnie Wolfsburgban.
Amikor Kaliforniában nevet kerestek a villanyautó-gyárnak, úgy döntöttek, a váltóáramú villanymotor és számtalan más fontos elektromos találmány atyjáról, Nikola Tesláról keresztelik el, aki egyébként az Osztrák–Magyar Monarchiában született horvátországi szerbként, és Amerikában ért pályafutása csúcsára. Állítólag a Tesla Motors kacérkodik egy európai gyár felépítésének gondolatával, ha eléri az évi 160 ezres darabszámot. Egyik lehetséges helyszínként, a meglévő holland hídfőállás mellett, Szlovákia merült fel, de számításba jöhet még Magyarország is.
Király János