Izgalmas foglalkozások és rendhagyó tanórák
Szeptember óta az adai Műszaki Iskolában számos programot szerveztek a diákok számára azzal a céllal, hogy érdekesebbé és izgalmasabbá tegyék az iskolai tartózkodást. Ezek a foglalkozások alkalmat adnak arra, hogy olyan ismeretekre is szert tehessenek a tanulók, amelyekre a tanárok a tanórákon idő híján nem térhetnek ki, vagy egy-egy tantárgy kevésbé ismert, de annál inkább izgalmasabb területeit is feltárják, sőt a programok során lehetőséget kapnak a diákok is, hogy alkalmazzák a megszerzett ismereteiket.
- November elején megemlékeztünk az Európai Feltalálók Napjáról – magyarázta Lajkó Sára, az iskola igazgatóhelyettese. - Délelőtt tanulóink előadásait hallgattuk meg az ipari forradalom vívmányairól és a kémkedéshez kapcsolódó találmányokról, délután pedig Viszmeg Tamás, kémia szakos tanár rendhagyó kémiaóráján vehettek részt az érdeklődők. A tanár úr rendkívül érdekes kísérleteket mutatott be, többek között megtapasztalhattuk, hogy milyen egy habparty a MSC-ben, de a Gumimaci halála elnevezésű reakció is igazán izgalmasnak bizonyult. A Feltalálók Napja sikerén felbuzdulva más tantárgyakhoz kapcsolódó rendhagyó órákat is szeretnénk szervezni.
- Kik a szervezői ezeknek a rendezvényeknek?
- Tanáraink szervezik ezeket a programokat. A minap Szabó Tönki Károly és Halgašev Mirjana volt a szervezője annak a rendhagyó biológia-környezetvédelem órának, amelynek meghívott vendége a zentai Tisza Mentőcsapat volt. Ekkor a mentőcsapt munkája és felszerelése mellett szó esett a Tisza szerepéről, jelentőségéről, növény- és állatvilágáról is. Deissinger Ákos, iskolánk magyartanára pedig nemrégiben lovasíjász bemutatóra vitte el az elsős osztályokat Boldizsár Kornél tanyájára, ahol a diákok közelebbről is megismerhették a hagyományos magyar harcművészet ezen ágát.
- Több színtársulat is vendége volt az iskolának.
- Nemrégiben járt nálunk a budapesti Tarainingspot Társulat, amely Eszter hangjai címmel tantermi interaktív előadással érkezett. A másfélórás zenés, énekes produkciónak a diákok is részesei voltak, és az ő véleményük alapján alakult és formálódott a történet. Izgalmas volt látni, hogy diákjaink milyen lelkesen alakították az eseményeket, hogy véleményt mondtak, és igazán jól átlátták a helyzetet. Október elején pedig a Zentai Magyar Kamaraszínház tagjait láttuk vendégül. Ők Kakukktojás címmel az elsős osztályok számára tartottak foglalkozást, a diákélet problémáit járták körül, nagy sikerrel, és a diákok már a folytatást követelik. Ezek a tantermi produkciók nem csak a diákok számára hasznosak, mi, tanárok is elleshetünk olyan drámapedagógiai módszereket, melyek óráinkon is hatékonyan alkalmazhatók. De nem csak színtársulatokat láttunk vendégül, hiszen a Nagykanizsai Műszaki Szakképző Iskola és Kollégium Cserháti Sándor tagintézményének diákjai a Rákóczi-diákutaztatási program révén jutottak el hozzánk, és töltöttek el nálunk néhány napot. Megismerték iskolánkat, diákjainkat, s bízunk benne, hogy ez a találkozó egy sikeres együttműködés kezdete lehet.
- Az iskolai programokról az iskola Facebook-oldalán is tájékozódhatunk? - Az iskolához kötődő eseményekről képes beszámolókat készítünk a legnépszerűbb közösségi oldalon, hiszen fontosnak tartjuk, hogy diákjainak, a szülők és egykori tanulóink, dolgozóink is tudjanak arról, hogy mi történik az intézményben. Az iskola Facebook-profilja már egy éve működik, és folyamatosan kapjuk a visszajelzéseket, ötleteket a diákoktól, szülőktől. Ezek az észrevételek igazán hasznosak, segítenek minket abban, hogy az adai középiskolát vonzóbbá, és olyan hellyé tegyük, ahol szívesen tanulnak, szívesen tartózkodnak a diákok - magyarázta Lajkó Sára, aki elmondta azt is, hogy a középiskolában az idén is karácsonyi kézműves-műhelyt szerveznek. Ezúttal az iskola tanulói vezetik a foglalkozásokat és december első két hetében gyöngy és papír karácsonyfadíszeket készíthetnek a diákok.
Józó Krizsán Mónika