Élet a közösségi hálókon
Az ismeretségi vagy kapcsolati hálózat egy közösségi struktúra, mely egyének kapcsolataiból áll, tartalmazza, hogy ezen személyek közötti szociális kapcsolatok milyen formában léteznek. Az internet történelmében az amerikai Classmates.com volt az első ismeretségi háló, mely 1995-ben nyílt meg a nagyközönség számára. A kétezres évek elejéig ezek a hálók az ismerősök és barátok tárolásán kívül mást nem is tudtak. Az elkövetkező évek azonban nagy változást hoztak, ugyanis a 21. századra kialakult az új barátokkal, ismerősökkel tarkított forma, a virtuális közösség. Ebben már a felhasználók közötti fórumozás, üzenetküldés, blogolás és képmegosztás – lényegében az interaktivitás – vált a közösségek alkotójává, ami az elején nagy újdonságként hatott. 2005-re a hálózatok száma elérte a 200-at. Ezek után az ismertségi hálózatok elérték Magyarországot, valamint hazánkat is. Kezdetben az Iwiw, és a Myvip oldalak voltak népszerűek, melyekre egyre többen regisztráltak. Az Iwiw nemcsak Magyarországon, hanem Vajdaságban is népszerű volt, 2005 és 2010 között egyértelműen az egyik leglátogatottabb oldal volt, amely 12 évnyi működés után 2014-ben megszűnt. Nem lehet szó nélkül elmenni a poznanici.com weboldal mellett sem, melyet az adai Csincsik Róbert és a bácsfeketehegyi Csete Szemesi Győző alkotott meg 2006-ban, és Vajdaság szerte nagyon sok felhasználót szerzett. Viszont a facebook térhódítása megpecsételte a legtöbb hálózat sorsát, mára a poznanici is megszűnt létezni. A facebook ötlete Mark Zuckenbergtől ered, aki néhány társával együtt az amerikai Harvard Egyetemen tanult. Kezdetben az egyetemistáknak alkottak meg egy kezdetleges társalgási oldalt, amelynek hihetetlen nagy sikere lett, felhasználóinak száma meghaladta a százezret. Ezután Peter Thiel volt az első, aki anyagilag is támogatta az oldalt mintegy félmillió dollárral. Maga az oldal hivatalosan 2004. február 4-én kezdte meg működését, és jelenleg már több mint 1 milliárd felhasználóval rendelkezik. A töretlen siker következményeként a legnépszerűbb közösségi hálóvá vált, majd 2012-ben sor került a tőzsdei bevezetésére is. Néhány érdekes adat a facebook 2014-es interakcióira vonatkozóan: 201 milliárd ismeretségi kapcsolat, 6 milliárd lájk naponta, 400 milliárd megosztott fotó, 7,8 billió elküldött üzenet.
Mára a facebook felhasználói életének szerves részévé vált, naponta többször is bejelentkeznek. Tájékozódunk hírekről, követjük barátaink történéseit, fényképeket nézegetünk. Kiváló felülelet és lehetőséget nyújt azoknak, akiknek rokonai, ismerősei külföldre mennek dolgozni, vagy élni, így tudják tartani a kapcsolatot, naprakészen tudják bemutatni életük történéseit. Mindemellett nemcsak pozitív oldala van. Egészen fiatalok is tudnak regisztrálni az oldalra, akik aztán a későbbiekben olyan brutális, erőszakos videókkal is találkozhatnak, melyek nagyon rossz hatással vannak rájuk, nincsenek még olyan értelmi és szociális szinten, hogy fel tudják dolgozni a látottakat, téves világképet kaphatnak. Mióta pedig a mobiltelefonokra is tökéletesítette az alkalmazását, kiegészítve a csevegési funkciós Messenger programmal, elmaradhatatlan, hogy a telefonra pillantson az ember. Az emberi, emberek közötti értékek értékelésére is hatással van, a személyes találkozások, beszélgetések helyére egyre inkább beférkőzik a virtuális beszélgetés, csetelés. Illetve úgy is mondhatnánk, hogy egyesek szemében az a mérvadó, ha minél extrémebb helyen készül egy kép, minél több lájkot (tetszést kifejező kattintást) kap egy kép, minél több ismerőse legyen. A facebook tehát a mindennapok részévé vált, megkerülhetetlen tényező, ha valaki még nincs felregisztrálva, tulajdonképpen olyan, mintha egy adott zárt világon kívüli lenne, úgy is érezheti, lemarad a történésekről.
Tehát, adódhat a kérdés, hogy mit várhatunk még, fejlődik-e tovább a facebook, megújul-e, ugyanis korábban a hálózatokat tekintve megfigyelhető volt a tendencia, hogy mindig jött egy újabb, több szolgáltatást, lehetőséget nyújtó új oldal, amely az addigi, régebbit a megszűnés szélére sodorta. Úgy tűnik, a facebook a tökéletességre, egyeduralomra törekedett, meghódítva a világot, komoly tényezővé vált. Nekünk kell fenntartanunk az egyensúlyt a facebook használata, és a baráti, családi kapcsolataink ápolása között. Hogy hosszú ideig fennmarad, vagy a helyére jön egy újabb, világot meghódító oldal, az a jövő kérdése, de az informatikai innováció, fejlődés, fejlesztés töretlen, mindig lesznek újabb megoldások, az újdonság, a változás borítékolható.
Gecse Attila