Zöldségfélék korai vetése
A szokatlan időjárás miatt sokan szeretnének már veteményezni. Elbizonytalanítja őket, hogy az idő alkalmas rá, a naptár viszont mást mutat.
A mindössze néhány fokos talajba már biztonságosan vethető a borsó, a petrezselyem, a spenót a metélőhagyma, a pasztinák, és a fokhagyma is duggatható. Aki biztosra szeretne menni, várjon még 1-2 hetet a sárgarépa, a hónapos retek vetésével. A dughagymát csak a hónap végén javasolt elrakni, mert a hideg hatására könnyen felmagzik.
Metszés és egyebek
Ideje a tavaszi nagytakarításnak. Ha őszről megmaradt lomb takarja még az ágyások egy részét, vagy fagyvédelemnek használtuk a lehullott leveleket, akkor ezeket mihamarabb el kell takarítanunk. A növények befülledhetnek alá, a nárciszok, tulipánok nem tudnak kinőni, száruk megnyúlik, meggörbül. A fű is megsárgulhat a tavalyi levelek alatt, de a gyepet akkor is érdemes átgereblyézni, ha nincs avartakaró alatt.
Az alma- és a körtefák rendszeres metszést igényelnek ahhoz, hogy erős, egészséges ágrendszert alakíthassunk ki. Vannak azonban gyümölcsfák, melyek metszésével óvatosan kell bánni. A cseresznye erőteljes növekedésű fa, „magára” hagyva is viszonylag szabályos koronát nevel, ezért a beteg ágak kivágásán kívül nem igényel metszést. A cseresznyefához hasonlóan a termőkorú diófákat sem kell különösebben metszeni.
Egyre több déli, meleg fekvésű kertben találhatók mediterrán növények, mint például a kivi. Sokan tapasztalhatták, ha a kivit késő tavasszal metszik, akkor a metszési helyeken erősen „könnyezik” a növény, és így sok nedvességet veszíthet. A kivit már februárban meg lehet metszeni, a növény ilyenkor is „könnyezik”, de sokkal kevesebb nedvességet veszít, mivel a nedvkeringése hideg időben gyengébb.
Kora tavasszal kihajtásuk előtt metsszük a nyáron és ősszel virágzó cserjéket. Ezek azokon a hajtásaikon fognak majd virágozni, amelyeket a növény ebben az évben nevel majd. Ilyen a mályvacserje, a fagyal stb.
Azoknak a korán virágzó bokroknak a metszésével még várni kell, melyeknek virágai a már most meglévő hajtások csúcsrügyeiből hozzák majd virágaikat, mint például az orgona.
(www.kertpont.hu)
Ültessünk orgonát!
E szépen virágzó cserjénket, azt hiszem, nem kell bemutatnunk. Májusi estéken a dúsan virágzó fürtök kellemes orgona illata lengi körül a kerteket.
Hová ültessük? Szép, nagy termetűvé fejlődik, tehát bőven hagyjunk a számára helyet, hiszen csak ekkor mutathatja meg igazán, teljes szépségét, termetét. Való igaz, hogy homokos, sovány talajon is megél, de ott soha nem ad olyan szép virágdíszt, mint amilyenre egyébként számíthatunk. A nélkülöző orgona, satnya, erőtlen bokrát gyorsan megtámadják a kártevők (pajzstetvek, levélatkák és takácsatkák), sanyargatja a lisztharmat és a beteges bokortól nem csoda, ha mielőbb szabadulni igyekszik a tulajdonosa.
Tápanyagban gazdag, kissé agyagos és meszes talajba ültessük, napos helyre. Virágzásakor bőven vághatunk belőle a vázába, elvirágzás után pedig vágjuk le az elnyúlt bugákat. A virágzás utáni metszéssel a jövő évi virágképződést is segítjük. Kora tavaszi metszéssel ritkítsuk, ezzel kordában tarthatjuk és csinos bokorrá nevelhetjük. Az elnyílt virágbugák eltávolításával elmarad a termésképzés, a száraz barna terméses hajtások nem csúfítják az üde zöld lombot.
Sterbik Ildikó