Nyelvi figyelő
Nyelvi divatok
A pályakezdő fiataloknak nem könnyű manapság munkába állni. Legjobb, ha előre elkészítik a cévéjüket (cv - önéletrajz), hogy adott esetben mindjárt több pályázatra is el tudják küldeni. Ügyesen elkészített cévé esetén már létrejöhet egy miting (meeting) - kivel is? - valószínűen a humán erőforrás menedzserrel, és ha minden jól megy, és még egy kis kapcsolati tőkét is sikerül szerezni, nyitva áll az út a szerződéskötés előtt.
Régebben se volt ez másképp, csak akkor önéletrajzot kellett beadni, beszélgetésre kellett menni a személyzeti vezetőhöz, és havalakinek volt protekciója, annak könnyebb volt a helyzete.
Idővel változik tehát a megfogalmazás. Jómagam máig emlékszem, hogy egy tanári állásra való első jelentkezésemre táviratban kaptam választ azzal a szöveggel, hogy „szeptember 1-én szolgálattételre jelentkezzék”. Mondani se kell, hogy nem katonai iskolába jelentkeztem! Nem volt kisebb a meglepődésem, amikor pár évvel később egy itteni munkahelyi pályázat eredményéről - a kor elfogadott szóhasználat szerint - úgy értesítettek, hogy a munkahely velem „társítja a munkáját”.
Manapság az angolszász mintákat követik az elnevezések. Stylist - hallom az új megnevezést, amikor csodálkozva néztem a népszerű televíziós műsor fellépőinek és zsűritagjainak képtelen küllemét. Hogy lehet ilyen frizurával és ilyen öltözékben nyilvánosság előtt megjelenni, mérgelődöm, amikor felvilágosítanak, hogy a stylist „alkotta” a fellépők kinézetét. Ja, ha a stylist, az ugyebár más! Az egyetemisták újabban nem dolgozatot írnak, hanem esszét, és ember legyen a talpán, aki elmegy a sokféle menedzser között, és egyáltalán meg tudja érteni, hogy a vadonatúj diplomát szerzett fiatal mivel is fog foglalkozni. Már szemünk se rebben, ha pl. PR-menedzserről hallunk, bár azon még meglepődünk, ha valaki a munkaköre felől érdeklődőnek azt mondja, hogy „tudást árul”. Egyelőre a „fejvadász” mint foglalkozás is inkább a vadnyugati filmeket idézi bennünk, mint egy nagyon menő modern foglalatosságot.
Az új keletű megnevezések hátterében újonnan megjelenő foglalkozások is állhatnak, de gyakran inkább a divatot követve alkalmazzuk az újabb elnevezést. Ezek helyesírása olykor elég nagy gondot okoz, mert újszerűségük miatt még nem honosodtak meg eléggé, és gyakran a szótárakban sem találjuk meg ezeket.
Hódi Éva