A megelőzés a legfontosabb
Beszélgetés dr. Kaszás Lengyel Mártával, az adai egészségház fogorvosával
Az adai Egészségházban nemrégiben felújították a fogászati rendelőket, de nemcsak a meglévő berendezéseket korszerűsítették, hanem ezentúl néhány új készülék is a páciensek rendelkezésére áll. Erről, valamint a helyes és idejében megkezdett száj- és fogápolásról beszélgettünk Dr. Kaszás L. Mártával, az egészségház fogorvosával.
- Az elmúlt év végén az adai Egészségház a Tartományi Egészségügyi Titkárság pályázatán 3,3 millió dinárt kapott a fogászati rendelők felújítására.- mondta dr. Kaszás L. Márta. - Ebből az összegből két adai és egy moholi rendelőt sikerült felújítani. Áthúzták, korszerűsítették a fogászszékeket, beszereztünk egy ultrahangos fogkőtisztító berendezést, egy mobil helio-készüléket, amely nélkülözhetetlen a fehér tömések készítésekor, valamint egy ún. lux turbina is rendelkezésünkre áll, amelynek segítségével jobban megvilágíthatjuk a kezelt területet. Ezenkívül ígéretet kaptunk, hogy légkondicionálót szerelnek fel a rendelőkben, mert nyáron a betegek számára és számunkra is elviselhetetlen a hőség . Szeretnénk, ha hamarosan a moholi, valamint az általános iskolákban lévő rendelőket is sikerülne felújítani.
A felújított fogászati szék
- Nyár óta a fogászati ellátás többé már nem ingyenes, mit tapasztaltak, csökkent-e emiatt a betegek száma?
- A betegbiztosító rendelkezése szerint a 18 éven felülieknek ki kell fizetniük a fogászati kezelés költségeit. Az első néhány héten jóval kevesebb betegünk volt, de mivel a kezelések ára egyharmada a privát rendelők árainak, így most már nem vesszük észre, hogy a megfizettetés visszatartó erejű lenne. Sőt, nagyon sok munkánk van, alig várjuk már, hogy az új kolléganő, dr. Káblár Alexandra letöltse a gyakorlati idejét, és munkába álljon. Nemrégiben áttértünk a számítógépes adminisztrációra is, ami jelentősen lelassítja a munkánkat, mert az elektronikus kartonokkal párhuzamosan a hagyományos dokumentációt is vezetnünk kell. Pillanatnyilag két nővérrel dolgozom, az egyik mellettem asszisztál, a másik pedig az adminisztrációt vezeti. A számítógépes rendszernek nagyon sok előnye van, könnyen áttekinthetjük a beteg adatait, tudjuk milyen gyógyszert szed, mire allergiás, milyen betegsége van, és így megválaszthatjuk a legmegfelelőbb kezelési módot. A betegektől pedig ezúton is szeretnénk elnézést kérni, ha az adminisztráció miatt többet kell várniuk.
- A doktornő gyermekekkel is foglalkozik, hogyan viszonyulnak a gyerekek a fogápoláshoz?
- Fontosnak tartjuk a megelőzést, valamint azt, hogy az első pillanattól kezdve ápoljuk és erősítsük a gyermekek fogait. Már a várandós kismamáknak is fogerősítő fluor tablettákat íratunk fel, csütörtökönként tíz órától pedig a csecsemők és kisgyermekek helyes táplálkozásával, és a szájhigiénia bevezetésével kapcsolatos tanácsokat adunk az anyukáknak. A nagycsoportos óvodások és az iskolások fogait is rendszeresen ellenőrizzük. Már az első osztályosokkal játékos formában, rajzfilmek segítségével megismertetjük a helyes fogápolás módszereit, az első rendelőben tett látogatásukkor pedig egy fogkefét kapnak ajándékba, ezeket a helyi közösségek vagy a Vöröskereszt segítségével biztosítjuk számukra. A fogmosási akció keretein belül pedig megtanítjuk a gyerekekkel, hogy hogyan is kell helyesen fogat mosni. Talán ezeknek az előadásoknak, a rendszeres ellenőrzéseknek, az anyukák odafigyelésének, a fluor tablettáknak köszönhetően a legutóbbi ellenőrző vizsgálat alkalmával a megvizsgált gyerekek felének minden foga egészséges volt. A fluor-tabletták szedését 12-13 éves korig ajánljuk, ugyanis eddig fejlődik ki a gyermekek fogazata. Azt szoktam mondani az anyukáknak, hogy nem kell a gyerekektől megvonni a csokoládét, kell a csokoládé, csak fogat kell mosni utána, mert ha minden evés után fogat mosunk nem lesz gond.- magyarázta a doktornő.
Józó Mónika