Köszönöm, drágám!
Az Ada napi műsorok egyike volt június 30-án 18,30-kor Hódi Sándor pszichológus legújabb könyvének bemutatója. A Köszönöm, drágám! (Szerelem, szex, házasság a Vajdaságban) című könyv a Forum Könyvkiadó gondozásában jelent meg. A könyvbemutatót a Szarvas Gábor Nyelvművelő Egyesület és a Szarvas Gábor Könyvtár szervezte. A kiadványról egyrészt a szerzőnek vetítéssel kísért előadása alapján, másrészt az érdeklődők kérdéseire adott válaszaiból kaphattak megfelelő képet a jelen levők.
Az igényes kivitelű kiadvány a házassági konfliktusok pszichológiai és családszociológiai vizsgálatával foglalkozik. Voltaképpen kevés hasonló jellegű mű jelenik meg, ugyanis olyan bizalmas témakörről van szó, amelyet nagy körültekintéssel és tapintattal lehet kutatni.
A nyugati társadalom gyenge pontja a család, nálunk viszont viszonylag sok jól működő család van – állapítja meg a szerző. Kutatásaihoz az adatokat 1100 vajdasági házaspártól gyűjtötte össze részletes kérdőív segítségével. Művének gerincét ezeknek az adatoknak a feldolgozása alapján írta meg, a témáról szóló egyéb művekkel is foglalkozik, és természetesen kifejti a saját véleményét a felmerült kérdésekről.
Nehéz jó házasságot kötni, ezért fel kell készülni a lehetséges konfliktusok megoldására. A jó házasságoz lelki és szociális értelemben való érettségre van szükség. Nyugaton a családoknak 75%-a tanácsadásra szorul. Pedig a jó házasság nagy értéknek számít, életbiztosítási előny és egészségmegőrző tényező. Vajdaságban talán azért is stabilabbak a házasságok, mint Nyugaton, mert zömmel (43%-ban) szerelemből kötik őket. Egyébként a házassági viszály legfőbb oka éppen a szeretethiány. Nálunk alapvető problémának számít a hűtlenség, a részegeskedés, a durvaság, a hazudozás, a fölényeskedés stb. Voltaképpen a jó házasságokban is jelen lehetnek ezek a dolgok, csakhogy másképpen kezelik őket, nem engedik meg, hogy konfliktust okozzanak. A felek inkább arra törekszenek, hogy türelmesen megbeszéljék egymással a problémáikat, hogy figyeljenek egymásra, hogy megköszönjék a másiknak azt, amit szívességből tesz.
Az is elhangzott, hogy a házassági konfliktusok megelőzése érdekében valamiféle intézményes házassági előkészítőre lenne szükség, de ilyent még a fejlett nyugati országok sem vezettek be. Valójában az individualizmus általános társadalmi probléma, a házasságon kívül a közösségi kapcsolatokban is gondot okoz. Nálunk az egyén talán még nem veszik el annyira a tömegben, mint másutt, de eligazításra, tanácsadásra itt is szüksége lehet.
Dr. Molnár Csikós László