A civil kezdeményezés fontossága
Június 16-án egy záró-megbeszélés formájában hivatalosan is véget ért a majd egy évig tartó szeminárium-sorozat, melyet a Polgári Kezdeményezés szervezett Nagy Britannia nagykövetségének támogatásával, a községi önkormányzattal karöltve. A program az Egyesült polgárok az egyesült Európába gyűjtőnév alatt futott, melyben részt vettek a civil szervezetek képviselői, a közigazgatás dolgozói, az ifjúsági szervezet, valamint a helyi média – esetünkben a Községi Körkép munkatársa.
A záró megbeszélésen a szervezők közül megjelent Mira Beara, koordinátor, továbbá Radmila Radić-Dudić, Bojana Vujinović, Željka Manić és Nevena Milutinović, míg a házigazdák képviseletében Dušan Telečki, a Ada Község Képviselő-testületének elnöke, aki egyben üdvözölte a megjelenteket és a vendégeket, kihangsúlyozva a tovább képzés fontosságát, ami mindenképen hozzájárul a közös döntéshozatalnak helyi szinten való hatékonyságához.
Mira Beara bevezető beszédében kiemelte, hogy a tanfolyamok célja mindenekelőtt az volt, hogy minél lendületesebb és erőteljesebb legyen a civil kezdeményezés az élet minden területén, elősegítve ezzel az önkormányzat működését és szorosabb kapcsolatát a polgárokkal. Emellett a különböző tevékenységekben dolgozók véleményt cserélhetnek, ami lényegbevágóan fontos, hisz megfelelő kommunikáció nélkül együttműködésről sem beszélhetünk.
A bevezető után elsőként Željka Manić, a Civil Társadalom becskereki fejlesztési központjának munkatársa egy átfogó elemzésen keresztül ismertette a községünkben történő tájékoztatás helyzetét egy meghatározott időegységben, hangsúlyozva a kisebbségeket érintő kérdéseket. Az elemzésből kitűnt, hogy a tájékoztatás – ami ez esetben az írott médiát illeti – kielégíti az elvárásokat, kíséri azokat az eseményeket, melyek külön fontossággal bírnak a közvélemény informálásában. Az elemzés alapjául a Községi Körképben megjelent írások szolgáltak.
A továbbiakban a szeminárium résztvevői számoltak be az ott hallottakról, a tapasztalatokról, benyomásokról, az eddig elvégzett munkákról és eredményekről. A médiákat érintő kérdésekről és a szemináriumok jelentőségéről Vastag János, a Körkép munkatársa beszélt. Kiemelte, sok újdonságot hallott a tanfolyamokon, ezek pozitív irányba terelik az ilyen kis médiák szerepét, mint a Körkép, nem beszélve óriási fontosságáról és jelentőségéről az ilyen kis közösségben. Ugyanez a helyi rádióra és televízióra is vonatkozik. Zombori Róbert a közigazgatásban dolgozók nevében számolt be arról a kérdésről, miként kapcsolják be a polgárokat a községi döntéshozatal folyamatába, majd Vesna Civrić a civil szervezetek együttműködéséről és szerepükről beszélt, külön kitérve a Szivárvány (Duga) és a Szegénységet csökkentő bizottság működésére. Nagy tetszést váltott ki az IFIX-nek kivetítéssel egybekötött beszámolója a szemináriumokon hallottakról és annak alapján elkészített stratégiai programjukról, annál is inkább, mert nagyon rövid idő alatt – csupán 2-3 év – figyelemre méltó eredményeket értek el. A beszámolót Körtvélyesi Ticián tartotta.
Végezetül Mira Beara és Radmila Radić-Dudić záróbeszédükben megelégedettségüket fejezték ki, mert mint mondták, a célt sikerült elérni, munkájuk nem volt hiábavaló, nyilvánvalóan konkrét eredmények is születtek, és körvonalazódott néhány olyan teendő, amiről a jövőben fog döntés születni. Egészében véve a szemináriumok sorozata a résztvevők szerint is hozzájárult ahhoz, hogy a kormányzaton kívüli szervezetek mind tevékenyebben vegyenek részt a közügyek intézésében.
Vastag J.