AZ ADAI MÁSODIK HELYI KÖZÖSSÉGBŐL
JÓ TERVEK – JOBB EREDMÉNYEK
Pontosan a múlt hónap közepén, június 15-én ülést tartott az adai második Helyi Közösség Tanácsa, amelyen fontos dolgok előkészületeiről született döntés. A tanácstagok ugyanis sokoldalúan megvizsgálták a helyi járulék eddigi felhasználásának eredményeit, valamint előre vetítették újbóli bevezetésének és felhasználásának irányvonalait a 2007-2012-ig terjedő időszakban.
Megállapítást nyert, hogy az 1997-től a 2005 végéig terjedő időszakban a II. Helyi Közösség helyi járulékból eredő jövedelme majdnem 40 millió dinárt tett ki és ebből a vizsgált időszakban a következő célokra költöttek:
1. Szenny- és esővíz-elvezető csatorna létesítésére 14,75%
2. A szeméttelep szanálására 1,7%
3. Az Ada-Mohol közötti kerékpárút építésére 3,18%
4. Az Adica Üdülőközpont működtetésére 4,26%
5. Az iskolák, óvodák és a napközik karbantartására 4,02%
6. Utak kiépítésére és karbantartására 22,35%
7. Járdák és zöld felületek létesítésére és karbantartására 10,12%
8. Az utcai megvilágítás karbantartására 5,09%
9. A helyi közösség otthonainak és kisebb kommunális létesítmények karbantartására 7,08%
10. Segély a polgári és a civil szervezeteknek 2%
11. Egyéb költségek (Községi Körkép újságra) 5,06%
12. A programok megvalósítási költségei és a helyi közösség működtetésére 14,74%
Az előzetes egyeztetés szerint az előttünk lévő 2007-2012-ig terjedő időszakra a következő eszközfelosztást javasolják:
1. Az Adica Üdülőközpont működtetésére és karbantartására 3%
2. Segély a polgári és civil szervezeteknek 2%
3. Segély a sportegyesületeknek 2%
4. A helyi közösség tájékoztatási és propaganda-költségei 2%
5. Az utcai világítás karbantartására 5%
6. Utak építésére és karbantartására 15%
7. A helyi közösség otthonainak, a kisebb kommunális létesítmények és a zöld felületek karbantartására 5%
8. A járdák kiépítésére és karbantartására 5%
9. Vízvezeték-hálózatok kiépítésére és a városi vezetékre való csatlakoztatására 1%
10. Egyéb költségekre 2%
11. A helyi járulék programjának megvalósítására 14%
12. Csapadékvíz levezetésére 5%
13. Az iskolák, az óvodák és a napközik felszerelésének kiegészítésére 3%
14. A szennyvíz-csatornára és a szeméttelepre 35%
15. Tartalék 1%.
Varga Elfridét, az adai II. helyi közösség titkárát arra kértük, fűzzön magyarázatot is a fenti tételekhez:
- 1997-től a 2005-ös évig a helyi járulékból eredő jövedelmünk 38 980 000, azaz mintegy 40 millió dinár volt, de mivel az infláció is éreztette hatását, a költségeket nem számszerűleg, hanem százalékokban mutattuk ki.
A következő helyi járuléknál nagyon fontos a községi közös program finanszírozása, amire 36%-ot irányoztunk elő, méghozzá a szeméttelepre és a csatornázásra. Ezt már egyeztettük a többi helyi közösséggel, azaz az adai első és a moholi helyi közösséggel, amelyek szintén beleviszik a saját költségfelosztásukba.
- Idén új feladat vár ránk az új helyi járulék bevezetésére.
- A beleegyező véleménynyilvánítás aláírásgyűjtéssel történik. A helyi közösségeknek szeptember 15-éig kell átadniuk a terveiket, javaslataikat a községi képviselő-testületnek, aki határozatot fog hozni az újabb helyi járulék elfogadására és bevezetésére szolgáló véleménynyilvánítás pontos idejéről.
A helyi közösségek megegyeztek, hogy az aláírásgyűjtés a mindenszentek utáni két hétben, november elején fog lezajlani. Minden háztartásban, minden szavazópolgár véleményt nyilvánít, azaz szavaz. A helyi járulék a nyugdíjasokat nem érinti, mert ezt a törvény sem teszi lehetővé.
- Ősz elején tehát a helyi közösségek kampányba kezdenek.
- Ez legjobban majd szeptemberben jut kifejezésre, amikor a legintenzívebb kampány fog zajlani. Erre szórólapokat készítünk, ahol feltüntetjük az eddigi tevékenység eredményeit. Megmondjuk, hogy mekkora eredményeket értünk el a helyi járulék eddigi 9 évében – most vagyunk a 10. évben – hogy a polgárok is lássák, mire költöttük a helyi járulékból eredő pénzt.
- Hány évre szól az új helyi járulék fizetési kötelezettsége?
- Most csak 6 évre, mivel a községi fejlesztési stratégia is 2012-ig szól. Mi ehhez a községi stratégiához illeszkedünk. Ez összhangban áll a többi helyi közösség terveivel is. A törökfalusi helyi közösség például már tavaly sikeresen megszavaztatta, és be is vezette az új helyi járulékot, ami szintén 2012-ben fog lejárni.
Később, amikor már az Európai Unióba fogunk tartozni, lehet, hogy nem is lesz szükség helyi járulékra, sőt helyi közösségekre sem, mert a közigazgatás másképpen fog működni…
- Jó az együttműködés a helyi közösségek között?
- A közös programokról egy asztalnál egyeztettek a helyi közösségek elnökei és titkárai, és összhangba hoztuk a tevékenységünket. Nagyon fontos a jövőbeni akciós dátumok egyeztetése. Ez nem azt jelenti, hogy a programok is megegyeznek, mert bizonyos elemeikben, például az iskoláknál, az üdülőközpontnál eltérhetnek, mert a három helység, Mohol, Ada és Törökfalu szükségletekben és igényekben mégiscsak különbözik egymástól.
Azon vagyunk, hogy az adai I. és II. Helyi Közösség minél jobban összhangba hozza saját programjait, mivel itt már egy településről van szó, és fontos, hogy a célokban és a tételeknél ne legyen nagy különbség köztünk – fejezte be lapunknak adott nyilatkozatát Varga Elfride, az adai II. Helyi Közösség titkára.