Újabb változások az egészségügyben
Az egészségügyben még be sem fejeződött az elmúlt évben megkezdett racionalizáció, az Egészségügyi Minisztérium máris új változtatásokat vezetett be a december 10-én életbe lépett az egészségügyi védelemről és egészségügyi biztosításról szóló törvénnyel. Dr. Tóth Barna Elvirát, az egészségház igazgatóját kértük meg, hogy foglalja össze az elmúlt év történéseit és számoljon be az új év várható nehézségeiről:
- Talán először a jó dolgokról beszélnék. Az Egészségügyi Minisztérium által végzett minőség-ellenőrzés alapján, a 2005-ös évi értékeléskor egészségházunkat Szerbiában a legjobbak közé sorolták. Erre az elismerésre büszkék is vagyunk, de egyben kötelez is bennünket arra, hogy ezt az állapotot fenntartsuk, és lehetőleg csak javítsunk rajta. A siker azonban nem csak tőlünk, hanem számos más, általunk nem befolyásolható tényezőtől is függ. Munkánk minősítését különféle adatok elemzése alapján végezték. Az egyik ilyen mutató, hogy hány perc alatt látja el az egészségügyi intézmény a sürgős eseteket. Az előírt idő „egy óra”, mi viszont 15-25 perc alatt tudunk elsősegélyt nyújtani. A munka minőségének javítása érdekében bevezettük a betegek előjegyzését, így megszűnt a hosszú várakozás. Itt külön hangsúlyoznám, hogy az előjegyzés nem vonatkozik a sürgős esetekre és a váratlan megbetegedésekre.
- Az új egészségügyi törvények milyen változásokat hoznak?
- Az évet két az egészségügyi védelemről és az egészségügyi biztosításról szóló törvény megjelenésével zártuk. Ezek a rendelkezések képezik létezésünk és munkánk alapjait. A törvények elkészültek, de számos előírás, amit a kormánynak, a miniszternek, vagy a komissziónak kell meghoznia, még nem született meg, e miatt a hiányosság miatt számos rendelkezést a gyakorlatban nem alkalmazhatunk. Egyik ilyen előírás a választott orvosról szól. Minden biztosítottnak az év elején orvost kell választania, és abban az évben csak hozzá kell járnia. Az orvos szerződést köt majd a betegbiztosítóval, és annak tartozik elszámolni a gyógyítás módjával, minőségével és költségeivel. Még nem tudjuk, hogy egy orvosnak hány betege lehet, nem kaptuk még meg azokat a nyomtatványokat sem, amelyeken a biztosított kijelentheti, hogy melyik orvost választja. A két törvény számos új rendelkezést tartalmaz, és több új megszorítással kell nekünk is és a betegeknek is szembesülniük.
A betegszabadságok szabályozása már érvényben van. Ennek értelmében egy hónapnyi betegszabadság után orvosi komisszió dönt majd a szabadság esetleges meghosszabbításáról. Hathónapnyi betegállományt követően, pedig a rokkantsági bizottság hoz végzést a beteg állapotáról. Reméljük így rövidülnek a betegszabadságok, és elejét vehetjük a visszaéléseknek. A fogászati szolgáltatásokért is fizetni kell majd. Az árakról még semmi nem tudunk, de az bizonyos, hogy a 18 évnél fiatalabbaknak, a súlyos testi és szellemi fejlődési rendellenességekben szenvedőknek, a várandós anyáknak és sürgős fogászati esetekben továbbra is ingyenes lesz az ellátás.
Nap mint nap tapasztaljuk, hogy a lakosság nincs tisztában azzal, hogy mit miért teszünk. Elismerem, hogy vannak hiányosságok, kifogásolnivaló esetek, mint ahogyan más intézményekben is előfordul, de állandóan azon dolgozunk, hogy ezeket kiküszöböljük. Egészében a minőségre azonban nem lehet panasz, a minisztérium elismerése is ezt bizonyítja – fejezte be Dr. Tóth Barna Elvira.
Krizsán Mónika |