Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

  2006. január

Címoldal
Az előbbre lépés szinte kötelező
Ünnepi hangulatban az év utolsó napján
Képes krónika
Újabb változások az egészségügyben
Újévtől magasabb árak
„Az első automata tekepálya”
Egy sikeres karrier – dióhéjban
Az adai középiskolások sikere
Kapni jó, de adni nemesebb dolog
A minőség a siker titka
Raffai Gizi néni képei
A vajdasági magyarság lobogója
Rekordot döntöttek
Mi újság Törökfaluban?
Itt a farsang
Legszebb idézeteim
Régi emlékek
Óévbúcsúztató a Bress Dance Band-del
A hatni képes irodalomért
Olvasóink írják
Fiatalok írják
Egészségünk érdekében
Beszéljünk magunkról
Nyelvi figyelő
Versek
Zöld levél
Rendőrségi hírek
Hírek
Értesítés a tüdőszűrésről
Internetes olvasóink
Köztéri emlékművek, szobrok, emléktáblák
Tarka oldal
Impresszum

LXVII. Zöld levél

Zöld Áram

    Az újév körüli orosz-ukrán földgáz-problémák ismételten felvetették az alternatív energiaforrások kihasználásának szükségességét. Ezek közé tartozik a biogáz előállítása. Számunkra ez azért érdekes, mert Vajdaság ezen a téren korlátlan lehetőségekkel bír és a jövő mezőgazdaságának egyik fontos ága minden bizonnyal az energiatermelésre szolgáló biomassza előállítása lesz.


Biogáz-előállító berendezés Németországban

    A Der Spiegel német hetilap arról ír, hogy az Európai Unió legfejlettebb országában, Németországban már 4000 parasztgazdaságban van 70-500 kW teljesítményű biogáz- és áramfejlesztő erőmű, és ezek – az állam hathatós támogatásával – bekapcsolódnak az ország áramellátó hálózatába. A feltevések szerint ez az ágazat gyors fejlődés előtt áll és a közeljövőben, 2020-ig az elhasznált villanyáramnak akár 10 százalékát is megtermelhetik.
    A legkedvezőbb biogáz-termelő masszát a zöld kukoricából, azaz a mislingből nyerik, de ehhez lekaszált zöld füvet, zöld lucernát, zöld rozst, árpát is keverhetnek, az erjedés fel­gyorsítására pedig baromfitrágyát is adhatnak hozzá. Úgy számítják, hogy egy hektár zöldkukorica öt háztartás évi áram- és hőenergia-ellátását biztosítja!
    Ehhez először a megfelelő berendezést kell felállítani, ami egy nagyobb erjesztő kazánból, gáztartályokból és áramfejlesztő generátorokból áll, ahol a biomasszából a megfelelő hőfokon (38- 45°C ), 75:25 százalékarányban metán és széndioxid keletkezik. A fejlődő hőt már itt fűtésre vagy anyagok melegítésére használják. A biogázzal aztán a házi erőműben villamos energiát fejlesztenek, vagy palackozva töltőállomásokon értékesítik, az áramfejlesztés „melléktermékeként” keletkező hőenergiát pedig fűtésre, melegítésre használják.
    Az áramfejlesztés egész évben folyamatos, hisz a biogáz tárolható és bármikor felhasználható.


Zöld kukoricától gyullad fel a villanykörte

    A biomasszából termelt áram kilowattórája 17,5 eurocentbe kerül, az árambörzén viszont 3-3,5 eurocentért lehet beszerezni a hagyományos áram kilowattóráját, ám a német állam jelenleg kb. 16,5 eurocenttel támogat minden biokilowattórát, és korlátlan mennyiségben át is veszi a bioáramot. Erről 20 éves megállapodást köt a gazdákkal. Egy közepes teljesítményű berendezés felállítása egymillió euróba kerül, ami kedvező hitelekből biztosítható. A gazda napi munkaidő-ráfordítása hozzávetőleg két óra.
    Nem csoda, hogy ezek az erőművek rendkívül népszerűek, és számuk rohamosan nő. A növénytermesztési szakemberek pedig újabbnál újabb energianövényfajtákkal kísérleteznek, és jelenleg ott tartanak, hogy négy méter magas, karvastagságnyi szárú kukoricát termesztettek ki, amelynek a biomasszája sokszorosan meghaladja a nálunk is ismert kukoricáét.
    A biomassza termesztésére szolgáló parcellákat mozaik­szerűen ültetik be, ahol a növénykultúrák keveredve sávokban váltakoznak, így a növényvédelem könnyebb, és a védőszerek használatát a minimálisra csökkenthetik. Az egyik biomasszát termesztő gazda elmondta, hogy 150 futballpálya nagyságú földterületen gazdálkodik, mert csak így tudja kielégíteni a mintegy 600 négytagú családi háztartás energiaszükségletét biztosító berendezésének nyersanyag-szükségletét. Mindennek eredményeként, melléktermékként, még 4000 tonna magas tápértékű biotrágyát is nyer, amit földjeire terít, vagy értékesít.
    A bioáram-fejlesztés tehát a németeknél honos pénzügyi támogatással már önmagában nyereséges, ám a „melléktermékként” nyert hőenergia, és a trágya még tovább növelik a gazdák bevételét. A zöldenergia-álom így megvalósulni látszik, és ez a hatalmas vajdasági kukoricaföldek tulajdonosai számára is biztató jövőt jósol. Előbb azonban csatlakozni kell az Európai Unióhoz!

Király János

januar 2006.

Naslovna strana
U svečanom raspoloženju poslednjeg dana godine 2005
Tolerancija - "Ruža u križu sadašnjice"
Poskupile komunalne usluge
Molski dobošar
Rođendan
Vesti iz policije
Vesti
Obaveštenje o fluorografisanju
Impresum


Design by VA