AZ ADAI KÖZÉPISKOLÁSOK SIKERE...
A III. VAJDASÁGI KÖZÉPISKOLÁS TUDOMÁNYOS DIÁKKÖRI KONFERENCIÁN
Az Interkulturális Ifjúsági Központ 2001. márciusában alakult meg Újvidéken. A szervezet bekapcsolódott a magyarországi Kutató Diák Mozgalomba, amely segítségével már harmadízben szervezte meg a Vajdasági Középiskolás Tudományos Diákköri Konferenciát.
Először Újvidéken, tavaly Óbecsén, az idén november 26-án Zentán került sor e rendezvény megtartására, a Bolyai Tehetséggondozó Gimnáziumban.
Az adai műszaki középiskolások közül négyen vettek részt, s nagy sikerük volt. Némedi Imre, a zsűri elnöke, a szabadkai Műszaki Főiskola tanára a győztes Szalai Péter előadása után kifejtette: „Alapos, meglepő előadást hallhattunk, mely a szabadkai főiskolán diplomamunkának is megfelelne.”
A Szervóhajtások című előadását Szalai Péter tömören így foglalta össze:
– Az NC és a CNC gépek mozgó részeinek hajtását elektromos szervókkal valósítjuk meg. Ezeknél a gépeknél nem elég a munkadarab vagy a kés pontos pozícionálása, biztosítanunk kell még az egyenletes előretolást és a nyomatékot is. A technika fejlődésével újabbnál újabb megoldások váltották fel a régieket, de a tahógenerátoros, encoderes, resolveres, szinuszos és sincos-os visszacsatolás mindmáig megmaradt. A különböző szabályzások tanulmányozása után hozzáláttam saját változatom tervezéséhez. Alapelvként szolgált az egyszerűség, de a tipikus elvárások teljesítése is, mint például a vezérlés által megadott értéktől való maximálisan 1%-os eltérés a nyomaték és a fordulat terén. Igyekeztem olyan szabályzást készíteni, amelyet a későbbiek folyamán a kisebb teljesítményű, saját tervezésű gépeknél alkalmazhatok.
Zaj András munkájának címe: A
mezőgazdasági erőgépek hidraulikus rendszerének vezérlése a talaj egyenetlenségének függvényében.
Ő így fogalmazta meg gondolatmenetét: A szántás folyamán kívánatos, hogy a talaj konfigurációjától függetlenül a barázda mélysége egyenletes legyen. Ezt egy olyan vezérlőegységgel érhetjük el, amely a traktor olajpumpájához csatlakozik. A vezérlőegység két hidraulikus munkahengerből és egy mikro-vezérlőből áll. Ezzel a szerkezettel megoldható a mezőgép után kapcsolható szántóeke mozgatása a talajegyenetlenségektől függően. A mezőgépen szenzorok érzékelik a mozgását, és ezt mikro-vezérlők továbbítják ahhoz a hidraulikus egységhez, amely az eke mozgatását végzi. Ezzel a módszerrel bármilyen konfigurációjú talajon lehetővé válik az egyenletes mélységű szántás.
Hajdú Kornél előadása nemcsak a bíráló bizottság, hanem a hallgatóság tetszését is elnyerte:
– A szoftver neve Bosztán 2. Ez az elnevezés a program témájára utal, amely a falusi élet vicces oldalát mutatja be. Első változata nincs, a 2-es jelölés szintén egy tréfás elem, mivel egy fejlettebb, egy tökéletesebb változat benyomását kelti. Célom az volt, hogy bebizonyítsam, nemcsak az olyan játékok lehetnek szórakoztatóak, amelyekbe dollármilliókat fektetnek és az öldöklésről, pusztításról, gyilkolásról szólnak. A program hétköznapi eseményeket, tárgyakat, körülményeket jelenít meg. A Delphi programnyelv 6-os verziójában íródott. Ezenkívül a kreativitás fontosságát szerettem volna kiemelni, vagyis hogy viszonylag kevés tudással, anyagi támogatás hiányában is tudunk olyat alkotni, ami ugyan nem rengeti meg alapjaiban a világot, de agresszivitással teli életünkben egy kis fényt lop az emberek szívébe.
Miklós Árpád a naprendszerről készített multimédiás szoftvert. Érdekes előadásával igyekezett meggyőzni a hallgatóságot ennek az előnyéről. A bíráló bizottság és a hallgatóság is elfogadta érveit.
Íme az előadása: A számítástechnika napjainkban olyan méreteket öltött, hogy egyes területeken háttérbe szorultak a hagyományos, papírra nyomtatott könyvek. Az interneten keresztül sokkal gyorsabban eljut az információ az érdeklődőhöz, mint a könyvtárakon és a könyvesboltokon keresztül. Ismereteink napról napra bővülnek, és naprakész könyvet szinte képtelenség nyomtatni. „A ma igazsága a holnap tévedése.” A Naprendszer című multimédiás szoftver a csillagrendszerünkről gyűjtött eddigi ismereteinket tartalmazza. A program jól hasznosítható az oktatásban, mivel a bolygókról és az aszteroidákról részletes adatokat tartalmaz, ugyanakkor minden érdeklődő számára segít átfogó képet kapni a naprendszerről és törvényszerűségeiről.
Gratulálunk mindannyiuknak, külön a győztesnek, Szalai Péternek és mentorának, Fekete Lajos villamossági mérnöknek, valamint tanárnőjének, Pecze Rózsának!
Koncz (Pósa) Erzsébet |