Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

  2005. november

Címoldal
Együttes erõvel többet elérhetünk
Hol maradtak el a fekvõrendõrök?
A pénzügyek összegzése
Hamarosan megszûnnek a telefonálási gondok
Gyógyfürdõ tartományi támogatással
Szóba került a hídépítés is
Messzi tájak szerelmese
Három tornaterem megújul
A törökfalui Helyi közösségben történt
Köztéri emlékmûvek, szobrok, emléktáblák
Ahol szeretik az anyanyelvüket
Az élmény a legfontosabb
Polomik Heléna
Ki is az a Mikulás?
Bûbájok, varázslatos ünnepek
Krisztushívõk szerepe
Az alkoholizmus
Amatõrszemle
Fiatalok írják
Nelvi figyelõ
Rendõrségi hírek
Zöld levél
Az õsz dicsõsége
Harmadik az Európa-bajnokságon
Sport
Mûvészsarok
Árnyas oldal
Tarka oldal
Akikért a harang szól
Impresszum

AZ ÕSZ DICSÕSÉGE

    Kertünk õszi virágpompájának legszebb díszei az õszirózsa és a krizantém. Egyaránt a fészkesek családjába tartoznak, de nemcsak ez a közös bennük, mindketten egy nagy birodalom szívébõl, Kína középsõ tartományainak õsi erdõségeibõl származnak.
    A kerti krizantémot még kerti margitvirágnak hívják is. A termesztése legalább 2500 évvel ezelõtt kezdõdött, egy kínai bölcs Kr.e. az V. században e virágot az õsz dicsõségeként emlegeti.
    A krizantém Kína legnagyobbra becsült kerti virága. Kínában minden népszerû virágnak szimbolikus a jelentése, a krizantém az örök életen kívül az erényesség és az elõkelõség jelképe. Õszi nyílása miatt a magányosság és a nyugalom megtestesítõje. A kilencedik holdhónap, ami körülbelül októberre esik, a kínai virágnaptár szerint a krizantém hónapja, ilyenkor országszerte a paloták, a templomok kertjében, a városi parkokban pompáznak a szebbnél szebb fajták.
    A krizantém Kelet-Ázsiában nemcsak a szemlélõdés, gyönyörködés tárgya, a virágaival teát ízesítenek és üdítõitalokat, illatszereket, sõt a híres krizantémbort készítik belõle (a virágzásban lévõ növény leveles hajtásait rizspéppel összekeverve erjesztették).
    A kerti krizantém a 8. században Japánba is átkerült, ahol a japánok legnépszerûbb nemzeti növénye lett. A császári címerbe is bekerült. Az elsõ növényeket onnan hozták elõször Európába, de az 1600-as években Hollandiába vitt fajtákra nem figyeltek fel a kertészek, így csak a 100 évvel késõbb, Franciaországba, majd Angliába került kínai növényekkel indult el a krizantém európai hódító útjára.
    Népszerû kerti és vágott virág, de cserepesként is megállja a helyét. Az arra alkalmas kistermetû és virágú fajtákat rövidnappalos fénykezeléssel az év bármely szakában tartósan virágzó, szobanövénynek nevelik. A félárnyékos, hûvös lakást kedveli és ügyeljünk rá, hogy földje mindig nedves maradjon. Az elhervadt virágokat rögtön vágjuk le. Az elvirágzott növényt kiültethetjük a kert napos szegletébe, jó vízelvezetésû, semleges vagy kissé savanyú kémhatású, humuszban gazdag talajba.
    A szabadban tovább nevelve már nem fogjuk a szobában megismert tömött, kis virágú bokrocskát kapni. Arra is figyeljünk, hogy a krizantémfajták többsége nálunk nem teljesen télálló, a töveket õsszel fel kell szedni, és fagymentes helyen teleltetni.

Sterbik Ildikó

novembar 2005.

Naslovna strana
Zajedničkim snagama više možemo postići
Uskoro bolje telefonske veze
Molski licideri
Molski dobošar
Vesti iz policije
Impresum


Design by VA