Fiatalok írják
GYERMEKHÉT
Október 3-7-ig meghirdetett Gyermekhéten igen tartalmas programmal kedveskedett a Gyermekszövetség a tanulóknak.
Hétfõn az alsósok kirándultak. Kik a régi óvodájukba, kik a parkba látogattak el. A felsõsök közül az V. osztályosoké volt ez a nap! Tanárkeresõt játszhattak! Játékos kedvû tanárok elbújtak, a nebulók pedig igyekeztek minél elõbb megtalálni õket (I. helyezett: 5. e, II. helyezett: 5. f, III. helyezett: 5. b. Törökfalun I. 8. osztályos lányok, II. 6. osztályos lányok, III. 8. osztályos fiúk). Délután az olvasás népszerûsítése céljából könyvismertetõk hangzottak el. A tanulók kedvenc olvasmányaikat mutatták be. Közel 20 diák élt az alkalommal és osztotta meg olvasmányélményét társaival.
Kedden mûsorral tagosodtak az elsõ osztályosok a Gyermekszövetségbe, valamint színházlátogatás keretén belül A könyv a legjobb barát c. balett-elõadást tekinthették meg. A hatodikosok a Rabszolgavásár elnevezésû mûveltségi vetélkedõn pontokat gyûjtöttek, majd a „rabszolgák” (tanárok) megvásárlásával erõsíthették csapatukat (I. 6. a, II. 6. b, III. 6. d).
Szerdai napon iskolacsere volt! A baraparti felsõsök a benti iskolában, a bentis legjobb osztályok pedig a kinti épületben tanultak ezen a napon. Mindenkinek tanulságos volt ez a nap! Az alsósok bábukészítéssel foglalkoztak. Hozott anyagból méretes mesefigurákat alkottak (I. számú épület: 1. speciális tagozat, 2. III. b és II. c, 3. IV. d és IV.c, II. számú épület: 1. III. e, 2. II. f, 3. I. f).
Csütörtökön végre a diákok is tanárok lehettek! A kiválasztott tanulók tarthatták meg az órákat a tanárok helyett, belekóstolva így a pedagógusok nem mindig könnyû sorsába. Sok diák tanító néniként próbálta ki magát. A hetedikes tanulók számára filmvetítés volt. A 80 nap alatt a Föld körül c. kalandfilmet izgulhatták végig a gyermekek.
Pénteki napot a sportnak szenteltük. Megrendezésre került a hagyományos õszi futóverseny, ahol a következõ eredmények születtek:
IV. osztály
Lányok: 1. Oláh Zsuzsanna 4. d, 2. Miláskovity Sanela 4. e, 3. Gajdos Sára 4. c. Fiúk: 1. Boja Szabolcs 4. d, 2. Antal Róbert 4. d, 3. Kelemen Balázs 4. c.
V. osztály
Lányok: 1. Vuletiæ Sunèica 5. a, 2. Žuma Vedrana 5. a, 3. Csuvik Kitti 5. f. Fiúk: 1. Gaši Emran 5. a, 2. Milaskovity Dániel 5. e, 3. Döme Szabolcs 5. f
VI. osztály
Lányok: 1. Szõke Zsanett 6. d, 2. Dobrotka Katinka 6. c, 3. Fehér Anett 6. c. Fiúk: 1. Benák Krisztián 6. c, 2. Rácz Szabó Ferenc 6. e, 3. Stojanov Nikola 6. a.
VII. osztály
Lányok: 1. Vreckó Csilla 7. d, 2. Fekete Adrienn 7. b, 3. Benák Ágnes 7. d. Fiúk: 1. Vastag Gábor 7. c, 2. Rohacsek Patrik 7. e, 3. Adankó Szabolcs 7. e.
VIII. osztály
Lányok: 1. Bognár Lilla 8. b, 2. Zaj Brigitta 8. d, 3. Fajka Éva. Fiúk: 1. Ginder Patrik 8. e, 2. Orovec Arnold 8. c, 3. Pataki Róbert Törökfalu.
Az alsósok õszi termésekbõl faliképeket készítettek, melyek majd kiállítás alkalmával megtekinthetõk lesznek.
Reméljük minden gyermek számára örömmel és vidámsággal töltöttük meg ezt a hetet! További jó tanulást kíván:
A Gyermekszövetség
Gyere, táncolj velem!
A nyarat az adai Vadvirág hagyományápoló táborban töltöttem. A helyszín a lóversenytér melletti tágas terület. Itt képzeljetek el vagy 50 sátort és 138 táborozó pajtást!
A hangsúly a népi táncon volt, de más lehetõségeket is kínált ez a tábor. Lehetett itt fekete agyaggal agyagozni (majd kiégetni), gyöngyöt fûzni, gyertyát készíteni, batikolni, nemezelést tanulni, hangszert tanulni, jókat enni és mulatni.
Érdekes, hogy otthon amilyen nehéz korán kelni, a táborban mindenki olyan korán ébred. Hétkor már minden táborlakó talpon volt, és éjfélig, takarodóig bírta az iramot.
Minden reggel fél nyolckor reggeliztünk, és 9-tõl 12-ig roptuk a táncot. „Kezdõdik az oktatás!” – felszólítással hívták a táncos kedvûeket táncolni.
Délben finom ebéd várt, majd két óráig mindenki kedve szerint társasjátékozhatott, vagy éppen körbe futhatta a lóversenypályát.
Délután kettõ órától a kézmûves foglalkozások kezdõdtek. Itt kicsik-nagyok megmutathatták kézügyességüket. Készültek itt agyagállatok, bögrék és hamutálcák. Fûztünk szebbnél szebb karkötõket, nyakláncokat. Öntöttünk színes díszgyertyákat, batikoltunk selyemkendõket, rövid ujjú blúzokat stb.
Öttõl este hét óráig ismét táncra szólítottak bennünket. Az én csoportom somogyi táncokat táncolt. Utána tényleg kiérdemeltük a finom vacsorát!
Esténként történelmi vagy irodalmi elõadást hallgattunk, majd táncházzal ért véget a nap.
Egy hétig csupa tánc volt az életem, jövõre te is gyere el az adai Vadvirág táborba, és táncolj velem!
Lakatos Adrián 5. c
Ada , Cseh Károly Ált. Iskola
A 4 éves Muzslai Anikó rajza
PILLANATKÉPEK
Októberi táj
Sárga levél csücsül az égen,
mint fecske a fészken.
Ám a madár leszáll a rétre,
csupán a levél ring tétlen.
Rohacsek Patrik, 7.e
Fák
Fák levelei színt váltanak,
majd leveleik pillangó képében
földre hullnak.
Almádi Anita, 7.e
Szerelem
Nézem a kék eget,
Merengek a messzeségeken.
Rágondolok a szép szemed színére,
s édes szád ízére.
Kezembe fognám két puha kezed,
és simogatnám gyönyörû tested.
Apró Zoltán, 7.e
Októberi táj
Vérvörös levelek hullnak elém,
miközben a fáról elszáll egy veréb.
Hirtelen a fán egy harkály kopog,
a lábam alatt letört faág ropog.
Feltámad lassan a szél a fák között,
s feltûnik egy mókus, majd
elbújik az ág mögött.
Pozsgai Tamás, 7.e
Sve zbog drugarice
Društvo! Kakva se sve seæanja kriju iza te reèi. More tajni, smeha, radosti, tuge...
Moja drugarica Olja i ja bile smo zajedno na moru. Svaki dan smo se lepo zabavljale, kupale, sunèale i smišljale razne izmošljotine. Uživale smo. Jedne veèeri, dok su nam roditelji bili na veèeri, nas dve smo se lepo doterale i krenule u šetnju. Odluèile smo da odemo na trombolinu. Pošto Olja nije imala novaca ja sam uzela svoj džeparac pa smo krenule. Usput smo kupile sladoled, a ostatak novca smo potrošile na skakanje na trombolini.
Nismo ni primetile da je prošlo mnogo vremena, kada smo ugledale moju mamu. Bila je jako ljuta.
Možete zamisliti kraj ove šetnje. Ja sam ostatak letovanja provela bez džeparca.
Ksenija Vukov
4. a
Szeptemberi emlék
Vége van a nyárnak, és eljött a szeptember 1-je, amit nagyon vártam. Magam mögött hagytam az óvodai világot.
Anyukám kézen fogva vezetett az iskolába. Hátunk mögött hagytuk a házakat és az utcákat. Beléptünk a nagy iskolába. Az udvaron nyüzsgõ gyerekek zsivaja hallatszott, nagy lombos fák, nagy pálya. És mintha nekem integettek volna a sûrû ködben. Az õszi szellõ sodorta magával a sok színben pompázó leveleket. Hallottam a csörgésüket. Azután jött a tanító néni. Szõke a haja, közepes termetû, a szemeit nem nagyon figyeltem meg. Mosolygós, csupa derûvel volt teli. Sugárzott róla a szeretet. Bevezetett az osztályunkba, amely az udvarra nézett. Az osztályba besütött a puha napfény. A tanterem nagy volt, nagy táblából kettõ is volt, sok pad és szék, no meg hátul két szekrény. Mindenki elfoglalta a helyét.
Azt mondta a tanító néni kedves arccal:
- Sziasztok gyerekek, én vagyok a ti tanító nénitek, az én nevem Koós Holló Tímea, mindenki mutatkozzon be nekem! – mondta.
Mikor rám került a sor, kicsit szégyenlõsen azt mondtam:
- Engem Szuzinak hívnak – mondtam halkan.
- Van-e testvéred, Szuzi? – kérdezte tõlem.
- Van, egy fiútestvérem, kiscsoportos – mondtam.
- Mi szeretnél lenni, ha nagy leszel? – kérdezte.
- Még nem tudom – mondtam.
Azután végére ért a sor. A tanító néni kiengedett bennünket játszani. Már ott voltak a szülõk, és hazamentünk.
Most már hatodikos vagyok, és szép emlékekkel gondolok vissza az elsõ napokra az iskolában.
Koós Szuzanna
6. e osztály