Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

  2005. november

Címoldal
Együttes erõvel többet elérhetünk
Hol maradtak el a fekvõrendõrök?
A pénzügyek összegzése
Hamarosan megszûnnek a telefonálási gondok
Gyógyfürdõ tartományi támogatással
Szóba került a hídépítés is
Messzi tájak szerelmese
Három tornaterem megújul
A törökfalui Helyi közösségben történt
Köztéri emlékmûvek, szobrok, emléktáblák
Ahol szeretik az anyanyelvüket
Az élmény a legfontosabb
Polomik Heléna
Ki is az a Mikulás?
Bûbájok, varázslatos ünnepek
Krisztushívõk szerepe
Az alkoholizmus
Amatõrszemle
Fiatalok írják
Nelvi figyelõ
Rendõrségi hírek
Zöld levél
Az õsz dicsõsége
Harmadik az Európa-bajnokságon
Sport
Mûvészsarok
Árnyas oldal
Tarka oldal
Akikért a harang szól
Impresszum

KÖZTÉRI EMLÉKMÛVEK, SZOBROK, EMLÉKTÁBLÁK

    Egy település múltját, hagyományát, kultúráját legjobban talán a közterületeken felállított szobrok, emlékmûvek, az épületeken elhelyezett emléktáblák tükrözik vissza. Általuk tudomást szerezhetünk olyan eseményrõl, kimagasló személyiségekrõl vagy más, az illetõ település életében jelentõs momentumról, amelyekrõl nem igazán beszélünk a mindennapi életben. Az emlékmûvek, a szobrok a múltról beszélnek, üzenetet tartalmaznak a ma emberének és a jövõ generációjának. Az emlékmûvek a történelem részévé válnak, az elmúlt idõszak jelentõs és kiemelkedõ eseményeit, személyiségeit szemmel láthatóvá, kézzel foghatóvá teszik, így megsemmisíthetetlenül örök értékûvé válnak.

    Községünkben, szép számban található a múltat idézõ szobor, emlékmû, emléktábla, mely kimagasló egyénekhez, jeles eseményekhez, a történelem egy-egy adott korszakához kötõdik. Ezúttal szeretnénk bemutatni valamennyit, attól függetlenül, milyen indítékból, milyen céllal és mikor állították fel õket. Szándékunk az, hogy egy helyen, egy csokorba kötve bemutassuk az olvasóknak, megismerhessük a múltat, a szellemi életünk ilyen kincseit is.

SZOBROK

Szarvas Gábor (1832-1895), nyelvész

    Két ízben emeltek szobrot Ada nagy szülöttének, a nyelvész Szarvas Gábornak. Elsõ szobrát 1898. június 19-én leplezték le Adán az akkori piactéren. A szobrot Jankovits Gyula szobrászmûvész készítette. A szobor az I. világháború zavaros idõszakában 1918 õszén eltûnt. A ma is meglévõ második szobrát 1972 õszén, a második nyelvmûvelõ napok alkalmával állították fel Ada szûkebb központjában, a Moša Pijade 2-4 lakótömb, illetve az Egészségház elõtti parkban. A szobrot Almási Gábor szobrászmûvész készítette.

Cseh Károly (1891 – 1945),

    tanító, író, forradalmár - nemre, vallásra, nemzetiségre való tekintet nélkül mindenki szabadságáért küzdött. 1941 júliusában tartóztatták le, majd ezt követõen különbözõ fogolytáborokban sínylõdött. 1945 elején tisztázatlan körülmények között halt meg. Adán utcát, iskolát neveztek el róla. Mellszobra a róla elnevezett iskola elõtt áll. 1972 májusában leplezték le.

Bakos Kálmán (1904 – 1941) és Halász József (1907 – 1941)

    Kimagasló osztályharcosok. 1941 augusztusában tartóztatták le õket és a rögtönítélõ bíróság mindkettõjüket kötél általi halálra ítélte. Az ítéletet Adán, a városháza udvarán hajtották végre 1941. október 20-án. Mell­szobraik a központi parkban láthatók. 1984-ben leplezték le õket (Almási Gábor, szabadkai szobrász alkotása.)

Vastag János

(folytatjuk)

novembar 2005.

Naslovna strana
Zajedničkim snagama više možemo postići
Uskoro bolje telefonske veze
Molski licideri
Molski dobošar
Vesti iz policije
Impresum


Design by VA