Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

  2005. november

Címoldal
Együttes erõvel többet elérhetünk
Hol maradtak el a fekvõrendõrök?
A pénzügyek összegzése
Hamarosan megszûnnek a telefonálási gondok
Gyógyfürdõ tartományi támogatással
Szóba került a hídépítés is
Messzi tájak szerelmese
Három tornaterem megújul
A törökfalui Helyi közösségben történt
Köztéri emlékmûvek, szobrok, emléktáblák
Ahol szeretik az anyanyelvüket
Az élmény a legfontosabb
Polomik Heléna
Ki is az a Mikulás?
Bûbájok, varázslatos ünnepek
Krisztushívõk szerepe
Az alkoholizmus
Amatõrszemle
Fiatalok írják
Nelvi figyelõ
Rendõrségi hírek
Zöld levél
Az õsz dicsõsége
Harmadik az Európa-bajnokságon
Sport
Mûvészsarok
Árnyas oldal
Tarka oldal
Akikért a harang szól
Impresszum

KI IS AZ A MIKULÁS?

    Piros, prémes köpeny és süveg, hosszú fehér szakáll. Ajándékokkal megtömött puttonytól görnyedõ alak suhan csilingelõ szánon a behavazott tájban – képzeletünkben így jelenik meg Szent Miklós püspök alakja. Figurája fõként a gyerekek körében jóságos, ajándékosztogató, titokzatos lénnyé vált. De ki is valójában ez a püspök, akinek nagylelkûsége és kedvessége legendává vált?
    Szent Miklós életérõl történetileg hiteles adat nem maradt fenn. Azt azonban tudjuk, hogy a 4. században, feltehetõen a kis-ázsiai Myra városának püspöke volt. Egyes források szerint 270 táján született Lycia õsi kikötõvárosában, Patarában. Már fiatalon elzarándokolt Egyiptomba és Palesztinába. A keresztényüldözések idején bebörtönözték, de I. Constantinus császár uralkodása alatt kiszabadult. A keleti kereszténységben már a 6. század folyamán nagy tiszteletnek örvendett a szent püspök. Konstantinápolyban bazilikát emeltek Nikolaosz tiszteletére.
    A püspök rokonszenves alakja számtalan legendát szült. Legismertebb a három szegény leány története, akiknek ablakán a szent három zacskó aranyat dobott be, hogy apjuk tisztességgel kiházasíthassa õket. Egy másik alkalommal lecsendesítette a háborgó tengert, és a vízbe esett hajóst megmentette. Szent Miklós gabonacsodája az éhezõket segítette meg, amikor két éven át a császári hajókról kért kevés gabonával táplálta népét. A szent püspöknek a gyermekek iránti szeretetérõl is sok-sok történet született. Közülük az egyik egy gonosz mészárosról szól, aki meggyilkolt és feldarabolt három gyermeket, és sós vizes hordóba rejtette testüket. Ekkor Szent Miklós összehívta a városka gyerekeit, segítségükkel megtalálta és feltámasztotta a három fiút, a gonosz mészárost pedig megbüntette. Bizonyára itt is kereshetjük a gyökereit az azóta szokássá vált Mikulás-ünnepnek, amikor Mikulás felkeresi a gyerekeket, kikérdezi õket, és ki-ki érdeme szerint vagy ajándékot, vagy virágot kap.
    Nem szabad elfeledkeznünk a Mikulás állandó kísérõjérõl, a Krampuszról sem. Ez az ördög formájú, gyerekeket rémisztgetõ figura legjellemzõbb tulajdonságai és megjelenései, hogy láncát csörgeti, virgáccsal fenyeget, és a rendetleneket megbünteti. Szent Miklós ünnepe december 6-án van, és a hozzá fûzõdõ szokások népszerûsége mind a mai napig töretlennek mondható. Így hát gyerekek és felnõttek, tisztítsuk meg a csizmát, cipõt, tegyük az ablakba, hátha bennünket is meglátogat a titokzatos, ajándékosztó Mikulás!

Sáfrány. Ágnes

novembar 2005.

Naslovna strana
Zajedničkim snagama više možemo postići
Uskoro bolje telefonske veze
Molski licideri
Molski dobošar
Vesti iz policije
Impresum


Design by VA