Nyelvi figyelő
Be- (bevizsgál, bevállal, bedarál)
„Tisztelt Vásárló! Az Ön által visszahozott terméket bevizsgáltuk, rejtett anyaghibákat nem találtunk, így reklamációját nem tudjuk elfogadni” – olvasgatjuk, forgatjuk a reklamációnkra kapott válaszlevelet. Nem nagyon értjük, hogy a garanciaidőn belül visszavitt, levált talpú, első osztályú gyermekcipő reklamációja miért nem jogos?
Már maga a bevizsgál szó sem tetszik. Miért bevizsgál és miért nem megvizsgál? Miért kell a szokásos igekötőket más igekötőkre felcserélni? Sajnos, az újabb nyelvhasználatban elég gyakoriak az igekötő-cserék. Jelen esetben csak a be- igekötő néhány cseréjével szeretnék foglalkozni.
A bevizsgál esetében a be- igekötő számos jelentése közül talán a ’valamit elvégez’ jelentés elfogadható. Újabban igencsak divatba jött a bevizsgál: bevizsgált táplálék-kiegészítők, bevizsgált vitaminok, bevizsgálási díj, bevizsgált szénmonoxid mérők, bankjegyvizsgáló gépek bevizsgálása, sőt anyatej bevizsgálás és nagyon sok minden kerülhet újabban bevizsgálásra. Úgy tűnik, hogy jelenleg már közszóvá vált a megvizsgál szó be- igekötős változata. Nekem feleslegesnek, hivataloskodónak, fontoskodónak tűnik. Leginkább a megvizsgál, a felmér, az ellenőriz szóval helyettesíthetnénk.
Vajon a bevállal esetében is ugyanez a helyzet? Itt a szokásos elvállal, vagy igekötő nélkül egyszerűen vállal szóalakot váltotta fel a be- igekötős változat. A bevállal Parapatics Andrea Szlengszótárban (Tinta Könyvkiadó, 2008) is szerepel, abban a jelentésben, hogy ’sokszor bátorságot, merészséget igénylő feladatot elvállal’, a bevállalós pedig belevaló, bátor emberre utal. Én először olyan szövegkörnyezetben hallottam a szót, amely kifejezetten szexuális téren nyújtott „merész”, nem mindennapi vállalkozásra, szolgáltatásra utalt. Az égvilágon mindent be lehet vállalni: egy buta reklámot, egy szelfit, bármit a szépségért, de bevállalós lehet egy hajszín, egy utazás, egy bank, egy autó, egy cég, egy biznisz, és így tovább a végtelenségig. Valószínű, hogy a szó népszerűvé válásához a tévéből ismert pszichiáternek, Csernus Imrének Bevállalja? című könyve is hozzájárult. A bevállal jelenleg inkább csak a szlengben használatos.
Harmadik példaszavunk a bedarál. Főbb jelentései ’rövid időn belül sokat megeszik valamiből’, illetve ’vívásban vagy más sportágban legyőz valakit’. A szó ötletesen érzékelteti, hogy valamiből valaki igen gyorsan sokat megeszik, felfal, például bedarál 10 palacsintát, négy hamburgert. Egyébként sok mindenre vonatkozhat a bedarál: az iskola, a város, a vadnyugat, a média, a Google, a BMW, az élmény, a külföldi munka, a valóság stb. A szó jelentése a felülkerekedik, a legyőz, a megnyer, a beszippant segítségével fejezhető ki másképpen. A be- igekötő révén egy újszerű átvitt értelmű szó jött létre a darál igéből. Mást jelent, mint igekötő nélkül (darál), és mást jelent a hasonló bele- igekötővel (beledarál, azaz valamibe beleőröl valamit). A szó használatával a szlengben, a sportban és a médiában is találkozhatunk.
A fentiekben a be- igekötőnek napjainkban észlelhető reneszánszára figyeltünk fel. Megszámlálhatatlanul sok esetben használja a szleng. Soroljunk fel ezek közül néhány érdekesebbet: beájul (meglepődik), becsajozik (barátnőt szerez), befürdik (pórul jár), bemos (megpofoz), berág (megsértődik, dühös lesz), bevesz (elhisz), betart (kellemetlenséget okoz). A kifejezetten durva példákat szándékosan kerültem, nehogy a kedves Olvasó beájuljon és berágjon.
Hódi Éva