Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

2016. október

Címoldal
A gyermekhét margójára
A magad helyén
Aszfaltozás a temetőben
A szabadságharc mártírjaira emlékeztek
A hatékony szociális szolgáltatásokért
A hagyományokat meg kell élni!
Ezüst vadvirágos ünnep
Emberöltőnyi távolságokból fakasztott szépség
A múltat ismernünk kell!
Tízéves a New Ada Dance
A nyelvi norma
A polgárok és az Európai Bizottság
Odafigyelnek az idős személyekre
Új hangszereket kapott a zeneiskola
Ismerjük meg testvértelepüléseinket!
Újabb bababörzét tartottak Adán
Őszi események
A környék egyik legfiatalabb vőfélye
Október
Teológiai gondolatok
A gyümölcsök királynője
Tritikálé – Triticosecale
Árnyas oldal
Önkormányzati hírek
Hírek
Sakk
Izgalmas ügetőfutamok és vágták
Újabb kiváló eredmények
A karok és a lábak költészete
Impresszum

Tritikálé – Triticosecale

    A tirikálé mesterségesen előállított, fajtakeresztezésből származó növény. A búza és a rozs keresztezéséből jött létre, előállítása nem volt egyszerű. Az első kétszeres keresztezésből (szekunder hexaploid) származó hibridet Kiss Árpád kutatónak sikerült előállítania 1960-ban.
    A tritikálénemesítés célja a búza és a rozs jó agronómiai tulajdonságainak egyesítése volt. Az ismert fajták valóban ötvözik a szülők kedvező tulajdonságainak nagy részét. Jó alkalmazkodó képességűek, jó szárazságtűrők, nagy csírázási erejűek, valamint a jó bokrosodási képesség és a betegségekkel szemben jó ellenálló-képesség is jellemző rájuk.
    Termesztése: Jó eredménnyel termeszthető, jobb minőségű homoktalajokon, a középkötött csernozjom-, az erdő- és a réti talajokon. A jobb minőségű rozstalajokon a tritikálé jelentősen többet terem a rozsnál, a nagy sótartalmú talajokat, valamint a savas vagy lúgos pH-értékű talajokat is nagyon jól tűri.
    Éghajlat tekintetében a rozs kiváló alkalmazkodóképességét örökölte. Ennek megfelelően a tritikálé szárazságtűrése, hideg- és melegtűrése kiváló. E tulajdonságainak köszönhetően a sarkvidék kivételével az összes kontinensen megtalálható.
    Tápanyagigénye: Tiszta hatóanyagra átvetítve N: 60-140 kg/ha, P2O5: 50-90 kg/ha, K2O: 70-100 kg/ha. A foszfor és a kálium trágyák teljes mennyiségét ősszel kell kijuttatni, a nitrogén 30 százalékát ősszel, 50 százalékát a tél végén, a megmaradt 20 százalékot pedig szárba induláskor ajánlott kijuttatni. Így elkerüljük a szár megnyúlását és ledőlését.
    Talajelőkészítése: a magágy minőségére igényes, jó minőségű, ülepedett apró morzsás magágyban csírázik kellő ütemben és megfelelő arányban.
    Vetés: optimális vetési ideje inkább a rozséhoz van közelebb (szeptember 25 - október 5.).
    Növényvédelme: A károsítói megegyeznek az őszi búzáéval, ami a betegségeit illeti, kártevői a poloskák, a szipolyok, ellenük ritkán indokolt a vegyszeres védekezés.
    Betakarítása a búzához hasonlóan történik. A többi gabonaféléhez hasonlóan 14 százalék nedvességtartalomnál tárolható. Nagy enzimaktivitása miatt a tárolt termény szellőztetésére külön gondot kell fordítani.

Csúzdi István

oktobar 2016.

Naslovna strana
Vesti iz lokalne samouprave
Vesti
Šah
Impresum


Design by VA