Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

2012. október

Címoldal
Tiszteletadás, esküvő, keresztelő
Községi hírek
Ada község cégeket alapítana
A lélek és a test együttes gyógyítása
Beszéd- és szövegértés
Mozdulj a szívedért
Vérrokon
Sikeres fémipari műhely
Őszi események
Bennünket is kifogott a Háló
Nyári Tisza-parti örömök
Fúvós, pengetős, meg a tekerő
Eső, égzengés, villámcsapás
„Milliós tételről kell beszélni”
Megemlékezés községünk felszabadulásáról
Hírek
Rendőrségi hírek
Teológiai gondolatok
Zöld levél
Nyelvi jogaink Szerbiában - 10.
Ismét remekeltek a fiúk
A Niš-Grdelica autóút, 1960
A Körkép arcképcsarnoka - I.
Tarka oldal
Impresszum

MEGEMLÉKEZÉS KÖZSÉGÜNK FELSZABADULÁSÁRÓL

    Mikor a szovjet hadsereg 1944-ben a keleti fronton felszabadította országát, felszabadította Lengyelországot, Romániát, Bulgáriát és elérkezett Magyarország határáig. Felszabadította Bánátot, 1944. október 8-án pedig községünket, Adát.
    A megszállók a 3 évig tartó uralmuk alatt Adán a haladó felfogású Cseh Károly tanítót, Bakos Kálmán és Halász József mezőgazdasági munkásokat és munkatársaikat állandóan üldözték, kínozták és életüket vették. Nevüket és küzdelmüket általános iskola, mezőgazdasági birtok, Urbán János könyve, a Tűzsziget és emlékművek őrzik.
    Szeptemberben Tito marsall egyezményt kötött a szovjet katonai parancsnoksággal, mely szerint a szovjet katonai egységek bejöhetnek Jugoszlávia területére, és tisztelni fogják a Jugoszláv Felszabadító Nemzeti Bizottság polgári közigazgatását (Tito volt az élén).
    A felszabadulás napján (a községháza előtt) Ada polgárainak összejövetelén Nikolaj Lahtionov szovjet kapitány a következőket mondta: „A vörös hadsereg bejövetelének célja, hogy kizavarja Jugoszláviából a megszállókat, a rend és a rendszer fenntartását a jugoszlávhatóságok végzik.”
    1944. október 8-án, a felszabadulás napján, megválasztották községünk első Ideiglenes Népfelszabadító Bizottságát. Ekkor, a reggeli órákban a polgárok ünnepi összejövetelét Žarko Jakovljević nyitotta meg és üdvözölte Lahtionov kapitányt. Beszédét hangos éljenzéssel fejezte be: „Éljen a győztes vörös hadsereg! Éljen a jugoszláv népfelszabadító katonaság! Éljen Tito marsall! Éljenek a szövetségesek! Angolok és amerikaiak!”
    A jelenlevők közfelkiáltással megválasztották az Ideiglenes Népfelszabadító Bizottság tagjait. A bizottság feladata volt, hogy a közigazgatásban, a gazdaságban és a társadalomban minél előbb visszaállítsa a rendes állapotokat, hogy megbízható hatalmat építsen ki, amelyik képes rendet és békét biztosítani, és azzal lehetővé tenni a hadműveletek rendes folytatását. Az ünnepi összejövetel azzal zárult, hogy a megválasztott bizottság (odbor) állandóan ülésezik, mert nagyon sok feladatot kell megoldania: a népőrség megszervezését, a katonaság és a lakosság élelmezését, kórház létesítését a mezőgazdasági iskolában, a sebesültek gyógykezelését, ponton (úszóhíd) építését a Tiszán, tüzelőfát biztosítani a lakosság részére, segélynyújtást az apa nélkül maradt családoknak, szegény gyerekeknek, helybeli szegényeknek, az őszi termények betakarítását és raktározását, az őszi vetés elvégzését és sok más feladatot.
    1944. októbertől számítva a háború Európában és Jugoszlávia területén még 7 hónapig tartott. Október végén egész Bácska szabad. Bezdánnal szemben, a Duna jobb partján a magas fekvésű Batina falut a németek megpróbálták megvédeni. A következő hónapban, november 11-én elkezdődött a batinai ütközet, Baranya felszabadítása. A szovjet hadsereggel együtt harcolt az 51. hadosztály. A batinai ütközet két hétig tartott. Nagyon nagy emberáldozattal és sok fiatal élet feláldozásával megtörték az ellenség ellenállasát.
    A batinai ütközet után, 1944. november végén a szovjet hadsereg kivonult Jugoszlávia területéről.
    Jugoszlávia végleges felszabadításáért vívott harcokban a hadköteles polgárok és önkéntesek Adáról, Zentáról, Topolyáról, Bácska kisebb helységeiből a Petőfi brigádba jelentkeztek, és a népfelszabadító katonaság egységeiben, a vajdasági brigádokban harcoltak. Sokan életüket adták a szabadságért.
    Köszönetnyilvánításként községünk ellenállás emlékművet és emléktáblákat helyezett el.

Konc László,
a Harcos Szövetség községi titkára


MEGEMLÉKEZÉS ADA KÖZSÉG FELSZABADULÁSÁNAK NAPJÁRÓL

    Október 8-a, Ada község felszabadulásának napja alkalmából Ada Község Önkormányzata és a Harcos Szövetség Községi Bizottsága, kultúrprogrammal és koszorúzással egybekötött ünnepi ülést tartott a községi Képviselő-testület nagytermében, amelyen az önkormányzat képviseletében jelen volt Goran Matić, Ada község elnökhelyettese és Rákos Rózsa, a községi Tanács művelődéssel megbízott tagja.

Péter Valentina

oktobar 2012.

Naslovna strana
Vesti
Aktivnosti sindikata
Obeležen 27. septembar, Dan vatrogasaca Srbije
Vesti iz policije
Šarena strana
Impresum


Design by VA