Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

2012. október

Címoldal
Tiszteletadás, esküvő, keresztelő
Községi hírek
Ada község cégeket alapítana
A lélek és a test együttes gyógyítása
Beszéd- és szövegértés
Mozdulj a szívedért
Vérrokon
Sikeres fémipari műhely
Őszi események
Bennünket is kifogott a Háló
Nyári Tisza-parti örömök
Fúvós, pengetős, meg a tekerő
Eső, égzengés, villámcsapás
„Milliós tételről kell beszélni”
Megemlékezés községünk felszabadulásáról
Hírek
Rendőrségi hírek
Teológiai gondolatok
Zöld levél
Nyelvi jogaink Szerbiában - 10.
Ismét remekeltek a fiúk
A Niš-Grdelica autóút, 1960
A Körkép arcképcsarnoka - I.
Tarka oldal
Impresszum

A Körkép arcképcsarnoka - I.

    Azt hiszem az olvasó is észrevette és megtapasztalta, hogy lapunk tartalma sokrétű - kiterjed a közéletre, művelődésre, sportra, a községi eseményekre. Megjelentetünk állandó rovatokat, melyek tartalma az olvasók szélesebb látáskörét hivatott biztosítani, számos riport, személyek bemutatása, és más érdekességek is napvilágot látnak. Amolyan időszerű krónikának is mondhatjuk az újságot, mert a leírt események időrendi sorrendben követik egymást. Idő multával ez mind történelemmé válik – ennek a mi szűkebb környezetünknek a történelmévé.

    Egyik kiemelkedő tartalma, vagy inkább része az újságunknak a bemutatott személyek, ezekkel készült riportok, beszélgetések, sok esetben visszatekintések községünk azon neves szülötteire, akik valamikor jelentős tevékenységet fejtettek ki községünk életében. Célunk ezúttal az, hogy egy csokorba szedjük mindazokat az élő és már nem élő személyeket, akik az első számtól a 150. számig kaptak helyet lapunkban, függetlenül a szociális helyzetüktől. Nem végeztünk külön válogatást, a háziasszonytól kezdve a világra szóló sikereket elért személyek mind helyet kaptak ebben a válogatásban, vagy inkább katalógusban. Ezek az emberek községünk szülöttei, vagy legalább is községünkben alkottak maradandó értékeket.
    Áttekintésünk a fontosabb adatokat tartalmazza az illető személyről és abban a kontextusban, ahogyan megjelent az újságunkban – rámutatva arra, hogy mikor, melyik számban és hányadik oldalon található. Amolyan kis arcképcsarnoknak szántuk, annál is inkább, mert a mi embereinkről van szó. Ezért ebben az esetben ne várjon az olvasó átfogó és részletes adatokat községünk neves vagy kevésbé ismert személyiségeiről, mert azokról a fent említett névjegyzékben (a lap száma és az oldalszám), az alapvető adatokat találják meg. Annyit teszünk még hozzá, hogy ábécé sorrendbe szedtük a szócikkeket.
    A Körkép Arcképcsarnokának megjelentetésével az volt a célunk, hogy ha valakinek eszébe jut egy-egy személy, vagy esemény, ami kötődik valakihez (pl.: ki építette újjá az adai katolikus templom tornyát, vagy ki volt Európa legjobb góllövője a női kézilabdában, vagy ki nevelt fel több mint tíz gyermeket stb.) fellapozva a megjelölt példányt, megtalálhatja benne az érdekelt személyt vagy eseményt.
    A válogatás a 148. számmal bezárult, ugyanis a következő két számban nem jelent meg portré-leírás. Mindez azonban nem jelenti azt, hogy itt befejeztük a Körkép arcképcsarnokát. Megfelelő időben és a szükséges anyag függvényében, bízom abban, hogy újra jelentkezünk és folytatjuk az arcképcsarnok feltöltését.

    ALMÁSI POZSÁR GABRIELLA – Ada.  A léggömbkötés nagyasszonya című riportban mutattuk be. Családi vállalkozást vezet, Elza ügynökség név alatt. Főleg a rendezvények dekorálását végzi. (Körkép 64. szám, 23. oldal  -  Király J.)

    APRÓ JÁNOS – Ada. Fanyar borok illatánál beszél a borkészítésről házilag, boraink sikeréről, a valamikori adai szőlőtermesztésről. A nyugalmazott szabómester ismert birkózó volt, aki annak idején sokat tett az adai birkózósport érdekében. (Körkép, 70. szám, 19. old. – Király J.)
Szüretelők zajától hangzott a Disznóhát címen mutattuk be mint szőlőtermelőt, borászt, akit éppen szüreten ért a riporter. (Körkép, 77. szám, 19. old. – Király J.)

    BACSI ERZSÉBET – Ada (1931-0212). Ismert amatőr költőként mutattuk be, ami a nyugdíjas éveiben jutott kifejezésre. Emellett gazdag kulturális, főleg színészi tevékenység áll mögötte. A múltunk kulturális életének meghatározó alakja volt községünkben. (Körkép 6. szám, 7. old. – Vastag J.  (48. szám, 13. old. – Király J.)

    BAKOS ANITA – Mohol. Új festő jelentkezett Moholon című riportban mutattuk be akkor, mint a szabadkai óvónőképző főiskola végzős hallgatóját, egy másik oldaláról, a festészetről. Harmadik tárlata volt ez már az erős „amatőr” festőnek. Anita időközben befejezte az újvidéki Képzőművészeti akadémia festői szakát, és tanárként dolgozik Moholon (Körkép, 44. szám, 11. old. – Király J.)

    BAKOS GYÖRGY – Ada. Ma már régi szakmának számító kovácsmester volt a riport alanya, ami a Három kovács egy kovács cím alatt jelent meg. (Körkép, 106. szám, 14. old. – Király J.)

    BALOG VIRÁG LÁSZLÓ – Ada. A Balog Virág család bemutatására azért került sor, mert a magyar állampolgárság felvételének százezredik kérelmezői voltak. A cikk címe Adai a százezredik (Körkép, 147. szám, 9. old. - Király J.)

    BARANYI ISTVÁN – Mohol. Egy ritkaságszámba menő életút kezdetének bemutatása – nyugalmazott anyakönyvvezető, családkutató és helytörténész a Ki is vagyok én című cikkben. Időközben kiadta első könyvét Mohol rendezett tanácsú nagyközség –mezőváros cím alatt. (Körkép 34. szám, 8. old. – Vastag J.)

    BARNA KOLOZSI VALÉRIA – Ada. Életének egy rövid szakaszát mutatjuk be a Mindig szerettem a kihívásokat című riportban. Beszélt önmagáról, mint a Művelődési központ igazgatója, ugyanakkor kihangsúlyozta, hogy elsősorban képzőművész és ma ott van ahol mindig is szeretett volna lenni: képzőművészeti tanár a zentai Bólyaiban. (Körkép, 138. szám, 6. old. – Vastag J.)

    BÁLIND ISTVÁN – adai származású festőművész, aki a kilencvenes évek zűrzavara elől Magyarországra költözött. Azóta ott él és alkot. Neve a művészeti körökben ismerősen hangzik, itthon viszont vajmi keveset tudunk róla, a munkásságáról. A festőművészt A művészetben nem a téma, hanem a mód a fontos című riportban mutattuk be. (Körkép, 86. szám 23. old.  -  Krizsán M.)

    BÁLIZS GIZELLA - Mohol. Nőnapi beszélgetés a riportalannyal a nők társadalmi helyzetéről, szerepéről különös tekintettel kultúrában való részvételről. A riport címe A kultúra tömegeket tud megmozgatni. (Körkép, 22. szám, 5. old. – Vastag J.)

    BENCE SÁNDOR – Ada. Kórógyi születésű, 1961 óta él Adán. Úgy mutattuk be, mint helytörténészt, aki szülőfaluját, az ott élő embereket mutatta be a Hagyaték a jövőnek című önéletrajzi beszélgetésben. A beszélgetést így fejezte be:
    „Nektek hagyom, ha innen elmegyek e búcsúzót jövendő emberek.” (Körkép, 74. szám, 20. old. – Vastag J.)

    BILICKI ZOLTÁN – Ada. Az ország legfiatalabb polgármestere című interjúban mutattuk be, aki 2008-ban, megválasztásakor 28 éves volt. (Körkép, 111. szám, 4. old. – Csincsik Zs.)

Vastag János

oktobar 2012.

Naslovna strana
Vesti
Aktivnosti sindikata
Obeležen 27. septembar, Dan vatrogasaca Srbije
Vesti iz policije
Šarena strana
Impresum


Design by VA