Nyelvi figyelő
Frizbi
A televízió műsorújságját lapozgatva gyakran megüti a szemem a „Frizbi Hajdú Péterrel” című műsor. A műsorújság szerint érdekes és fontos közéleti emberekkel, neves énekesekkel, vagy a média által felkapott sztárokkal folytat beszélgetést az ismert műsorvezető. Népszerű bulvárműsornak tűnik, már jó ideje tervezem, hogy egy alkalommal megnézem. Eddig még nem került sor rá, de a műsor címe nem hagy nyugodni.
Mi is a „frizbi”? Mikor került be a nyelvünkbe ez az újnak látszó szó? Kik ismerik, használják, mennyire kiterjedt a használati köre? Honnan került be a nyelvbe? A nyelvérzék szerint az eredeti szóalakot bizonyára másképp írják, mégis a fonetikus írásmód honosodott meg. Vajon miért?
Megpróbáltam kicsit utánanézni a szónak. Az idegen szavak szótárában nem találtam, a Tinta Kiadó által kiadott idegen szavak szótárában sem szerepel, sőt, egy internetes on-line szótárban sincs meg. Szerepel azonban számos internetes oldalon, ahol különböző sportszereket árulnak. Így megtudhatjuk, hogy sok fajtája van, különböző méretekben árulják, különböző korosztályoknak ajánlják, hogy van kutyafrizbi, van világító frizbi, színes frizbi, s az áruk párszáz forinttól négy-ötezer forintig terjed. Van olyan, amelyet vízen is használhatunk, polietilénből készülő, áramvonalas, 30 m-es dobótávú és még sok más hasonló előnyökkel rendelkező frizbi.
Úgy tűnik, hogy jelenleg a „frizbi” szóval egyrészt sportszert neveznek meg, melyet alkalmanként „repülő korong” vagy „repülő diszkosz” néven is emlegetnek, valamint egy sportágat is, melyet ezzel a sportszerrel játszanak szabad téren vagy akár teremben is. A frizbi lehet csapatsport illetve egyéni sport, és számos változata ismeretes. Közülük a legismertebb az Ultimate Frizbi néven nevezett csapatjáték, mely – internetes források alapján – az Egyesült Államokban jött létre a huszadik század közepe táján, és a 90-es években jelent meg és terjedt el tájainkon egy amerikai házaspár közvetítésével. Népszerűsége hamarosan megnőtt, 2004 óta már működik a Magyar Frizbi Szövetség, mely bajnokságokat szervez, és nemzetközi tornákon is képviselteti magát.
A szó tehát nem régen kerülhetett be a nyelvünkbe, mintegy 20-30 évvel ezelőtt. Ami az elterjedtségét illeti, elsőször valószínűen a fiatalok és a sportolók körében volt használatos, és újabban a népszerű tv-műsor sokban hozzájárult a szó meghonosodásához. A helyesírásával kapcsolatos előzetes megérzéseink helyesnek bizonyultak, ugyanis az eredeti helyesírás szerinti „Frisbee” formát nem lehet használni a sportág megnevezésére, mert egy amerikai cég levédette. Most már csak egy kérdés maradt nyitva: a „kőkemény kérdéseket” feltevő és titkokat fellebbentő bulvár műsor és a frizbi sport között mi az összefüggés – ehhez azonban előbb meg kell nézni a következő műsort.
Hódi Éva