119. Zöld levél
ŐSBÚZA vagy TÖNKÖLY
Mostanában Ezerarcú tönkölybúza, Tökély ez a tönköly és hasonló címekkel jelennek meg könyvek, újságcikkek egy valóban különleges búzafajtáról, ami a búzák búzájának, vagy ősbúzának is nevezhető. A reformkonyhák, pontosabban a reformtáplálkozás propagálásával ez a búza még jobban előtérbe kerül, olyannyira, hogy már az adai határban is jókora táblái láthatók, sőt piacunkon is megjelent egy árus, aki esetenként (magyarból áthozott) tönköly termékeket, magvakat, lisztet, cipókat stb. árul.
A tönköly (Triticum aestivum spp. spelta), szerbül spelta, pir vagy prapšenica, németül Dinkel vagy Spelz, angolul spelt csodálatos gyógyító hatásával már a Biblia is foglalkozik (Kiv 9.32, Iz 28.25 és Ez 4.9). A legrégibbi tönkölybúza maradványokat a Nílus-völgyében ásták ki, amelyek a Kr. e. negyedik évezredből származnak. Egyedülállóan gyógyító és fiatalító gabona, étel ez, amelyik egyetemes hordozója az életnek! Egyes kutatók és tudósok már összefüggésbe hozták a Bibliai mannával is.
A legvalószínűbb mégis az, hogy ez a növény az Alpok vidékén jelent meg és innen terjedt el. Ismert volt Sumerben, Egyiptomban, a yogikus Óind-kultúrában és az Esszénus közösségekben. Hozzánk, a feltevések szerint, a Dunán folyó kereskedelem révén jutott el.
Magyarországon a XIX. század végéig termesztették, majd lassanként feledésbe merült. Helyét egyre inkább az új, nemesített, nagyobb terméshozamú és könnyebben betakarítható búzák vették át. Miután a tönköly genetikailag tiszta, őshonos növény, ezért a betegségekkel és kártevőkkel szemben ellenálló, a gyomnövényeket elnyomja, a talajt nem teszi tönkre, vegyszerek alkalmazása nélkül is gazdaságosan termeszthető a föld bármely gabonatermő vidékén. Kevésbé kényes, rendkívül jól alkalmazkodik a környezeti adottságokhoz, fagy és szárazságtűrő képessége rendkívüli. Fehérjetartalma felülmúlja a hagyományos búzáét, s az aminosavak közül az aszparaginsav-, glutaminsav-, alanin-, metionin-, prolin-, leucin-, izoleucin-, tirozin-, fenil-alanin- és lizintartalma is nagyobb. Vitamin- és ásványianyag-tartalmára jellemző, hogy megtalálható benne szinte a teljes B-vitamin-csoport és niacin- és E-vitamin tartalma sem csekély. Réz-, vas-, mangán- és cinktartalma is meghaladja a búzáét. Kalcium-, magnézium-, foszfor- és szeléntartalma szintén számottevő.
Rendszeres, hosszú távú fogyasztása koleszterinszint-csökkentő A hagyományos gabonaféléknél kisebb szénhidrát- és rosttartalmának köszönhetően cukorbetegek étrendjében is ajánlható. Esszenciális zsírtartalma jótékonyan hat az idegrendszerre – mondják a szakemberek.
A tönkölyből kitűnő minőségű kenyeret lehet készíteni, amelyik sokkal tovább tartható el, mint mai fehér rokonai. Teljes kiőrlésű lisztjéből tojás hozzáadása nélkül is gyúrható tészta. A tönkölyben lévő, vízben jól oldódó tápanyagok nem terhelik az emésztést, könnyen felszívódnak és a beteg szervezetnek is hasznára válnak. Ezáltal a szervezet sejtjei optimálisan tápláltak és magas teljesítményre képesek lesznek. A tönköly rendkívüli táplálék a sportolók számára is. Szalmája, pelyvája derékaljban, párnában is gyógyhatású.
A tönkölydiéta hatásosnak mutatkozott a következő betegségek gyógyításánál: bélbetegségek, anyagcserezavarok, vesepanaszok, gyógyszerkárosodás és különböző táplálék-allergiás tünetek esetében. Nálunk Truzsinszki Szabolcs termeszti nagyobb területen. Címe 24300 Topolya, 185. tanya. Tel.: 024/722-095, 063/502-903, 064/3030-215. E-mail címe: sabolct@cable.co.yu (Az adatok a Magyar Szó, 2007, november 10-i számából valók). Tudományosan dr. Molnár Imre, egyetemi tanár, Mezőgazdasági Kar, Újvidék foglalkozik vele, és több tanulmányt is megjelentetett róla. Truzsinszki tönköly-termékei néhány boltban Adán is beszerezhetők.
(Nem azonos a durumbúzával, még kevésbé a hajdinával).
Király János