Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

2007. augusztus

Címoldal
A lelkesedéssel még várni kell
Községi események
A cél a gazdaság és a területfejlesztés fellendítése
Az ipartelep mai állapota
Önkormányzati eseménynapló
Szent István-napi emlékünnepség Moholon
A VMSZ lakossági fóruma
Tárlat kézimunkákkal, süteménykóstolással és mazsorettekkel
Színes programok - tartalmas szórakozás
Összefogással a Tiszáért
Egészségvédelem és fitnesz Adán
Éremmel tértek haza
Tökéletes illuzió
Mozgalmas július vidékünkön
Nőszervezetek találkozója
Megújult székház, új programok
Petőfi él!
Élő alkotás községünkben
Vizsgabáli eredmények
6. Motoros találkozó
Nyelvi figyelő
Tanulóink írják
Hittanosok tollából
Közünk a zsidókhoz
Kishírek
Rendőrségi hírek
Zöld levél
Paradicsomvész
Horgász-híradó
Tarka oldal
Olimpiai érmeseink
Impresszum

Paradicsomvész

    A hûvös, csapadékos idõjárás igen kedvez a paradicsom legveszélyesebb gombabetegségének a paradicsomvész (vagy burgonyavész), köznyelven „ragya” elterjedésének.
    Ez a kórokozó, amint azt a neve is jelzi, szinte a tûzvészhez hasonló gyorsasággal pusztít, hiszen igen rövid idõ alatt (akár pár nap alatt is) megsemmisítheti a teljes paradicsom-állományunkat. Többnyire június végén, illetve július elején fejlõdik ki, de ha több csapadékos év következik egymás után, akkor a megjelenése egyre korábban várható.
    A fertõzés tünetei: Ez a veszedelmes gomba a növény valamennyi részét megfertõzi. Az elsõ tüneteket az idõsebb leveleken észlelhetjük. Az igen gyorsan nagyobbodó, világos, nem élesen határolt sárgászöld, majd barnuló foltok a levelek szélétõl indulnak. Ezek rövid idõ alatt elhalnak, beszáradnak, a levek fonákján pedig, igen finom, fehér penész fejlõdik. A foltok a késõbbiekben a levelek teljes felületére átterjednek, aminek következtében a levelek teljesen elhervadnak, majd elszáradnak.
    A fertõzéstõl a növények szárain is szabálytalan alakú és nagyságú barna foltok keletkeznek. A foltoknál a szárak meggyöngülnek, ennek következtében a termés súlya alatt megtörnek. A kórokozó számára igen kedvezõ, nedves, párás csapadékos körülmények között, a fertõzött részek hamarosan megfeketednek, és a növények olyan képet mutatnak, mintha leforrázták volna õket.
    A paradicsomvész a növény termését sem kíméli, amely a fejlõdésének bármely szakaszában megfertõzõdhet. A megbetegedett paradicsombogyókon elõször halvány foltok figyelhetõk meg, amik fokozatosan szinte az egész termést beborítják. Ezután a termés felülete ráncossá válik és ezáltal fogyasztásra teljesen alkalmatlan.
    A másik fertõzési lehetõsége a paradicsomvésznek, ami miatt burgonyavésznek is nevezik, hogy bõséges esõzéssel, a kórokozó gomba szaporítósejtjei bemosódnak a talajba és a burgonyagumók is megfertõzõdnek.
A paradicsom szabadföldi termesztésében, mint védekezés, nagyon fontos a területválasztás. Olyan helyre ültessük a palántáinkat, ahol az elõzõ évben nem neveltünk paradicsomot. Tartsuk be a megfelelõ sor és tõtávolságot, így kellõen szellõs lesz a paradicsomtáblánk, öntözéskor ügyeljünk arra, hogy csak a talajra kerüljön a víz, mert a talajról a növényre felcsapódó vízzel a kórokozó gombák könnyen fertõzhetnek.
    A paradicsomvész elleni harcban fontos a megelõzõ (preventív) védekezés. Elõnyben részesíthetjük a réztartalmú szereket, mert ezeknek viszonylag rövid a várakozási idejük, és a baktériumos betegségek ellen is hatnak. Az idõjárástól függõen június elejétõl 8-14 naponként ajánlatos permetezni.  A felhasználandó szerekrõl és alkalmazásukról érdemes a vásárláskor részletes tájékoztatást kérni. A kórokozó elleni védekezést csak a paradicsombogyók sárgulásáig végezhetjük. Amikor a termések pirosodni kezdenek, már nem ajánlatos permetezni. Fontos szabály, hogy a várakozási idõt mindig tartsuk tiszteletben, ugyanis letelte elõtt a paradicsom nem fogyasztható.
    A fertõzött növénymaradványokat minden esetben azonnal meg kell semmisíteni. A következõ évben figyeljünk arra, hogy ugyanarra területre, a fertõzöttség fennállása miatt, ne telepítsünk olyan zöldségnövényeket (burgonya, paradicsom, paprika, padlizsán), amelyek érzékenyek ezeknek a gombáknak a fertõzésére.

Sterbik Ildikó

avgust 2007.

Naslovna strana
Opštinski događaji
Nastavljaju se javni radovi od opšteg interesa
Dnevnik aktivnosti Lokalne samouprave
Zaštita zaposlenih
Molski dobošar
Vesti iz policije
Osvajači medalja sa Olimpijade
Impresum


Design by VA