63 év ürügyén
KÖZÜNK A ZSIDÓKHOZ - V
- Befejezõ rész -
Az adai zsidóság régebbi és újkeletû történetében még sok felderítetlen rész van, de sok olyan adat, történet és tény is, amit helyszûke miatt most nem közölhetünk. Nincs olyan adai család, amelyikhez apai vagy anyai ágon ne lenne kapcsolható valamilyen zsidó történet, legenda vagy emlék. Népmûvészetünk, hagyományaink, irodalmunk át meg át van szõve zsidó motívumokkal, az Ada-moholi zsidó mûvészeknek, tudósoknak, orvosoknak pedig se szeri se száma.
Most is elmondhatjuk, hogy behozhatatlan veszteség a zsidók 1944-ben történt elhurcolása. Hisz beleszédül az ember a gondolatba, hogy milyen fejlett országgal, közélettel, iparral, közmûvekkel (könyvtárak, mûvelõdési házak, épületek, gyárak, malmok, villanytelepek, vasútvonal, hírközlés, gyógyászat, stb.) rendelkeznénk ma, ha nem lett volna a két (három) háború, és ha a zsidóság a többi néppel háborítatlanul tehette volna a dolgát.
2007. nyarán azonban csak rögzíthettük a szomorú tényt, hogy ma Adán mindössze két zsidó él. Õk a Neuberger-család leszármazottai, és közülük Miklóssal – a tiszteletadás jeléül – meglátogattuk az adai zsidótemetõt, azt a községi emlékhelyet, amely híres és gazdag, de letûnt világra emlékeztet bennünket. A síremlékek kõoszlopairól legendás személyek nevei bukkantak elénk, az áldozatok hosszú-hosszú névsorát olvasva pedig maró hiányérzet fogdosta lelkünket.
Hogy emlékük megmaradjon, tovább éljen és emlékeztessen, cikksorozatunk befejezéséül fényképeken közreadjuk az adai zsidóság történetének temetõi ereklyéit.
Neuberger Miklós az emlékmûveknél
(Forrásmunkák: Dobos János kéziratai, Adai emberek visszaemlékezései, Ada-moholi Közlöny példányai 1903-ból)
Írta és fényképezte: Király János