PETÕFI ÉL!
Versismereti vetélkedõ Zentán
Javában tartott a szünidõ, amikor a gimnázium épületében kiállítás nyílt: a kézimunkázók és gyûjtõk állították ki a legszebb dolgaikat. A kiállítás harmadik napján tartotta Bada Johanna a versismereti versenyt. Elmesélte, hogy valamikor a Petõfi Iskolák találkozóján a diákok nagyon sok verset megtanultak, megismerték egy kicsit részletesebben a nagy költõ életútját. Ezt a vetélkedõt akkoriban a Jó Pajtás szervezte, s csak a Petõfirõl elnevezett iskolák diákjai versenyezhettek. Hogy a más iskolák tanulói is minél több Petõfi-verset megtanuljanak, ezért szervezi õ minden évben, immár 19. alkalommal ezt a versismereti vetélkedõt…
Június 26-án délelõtt tíz órakor a városháza dísztermében került sor e megmérettetésre. Kilenc órakor már megérkeztek a zentagunarasiak, a szabadkaiak és az adaiak.

A szavalók és tanáraik egy-egy csoportja Zenta központjában...

... és a zentai városháza halljában
Míg nem kezdõdött a verseny, arról beszélgettünk, hogy ki szerettette meg a velük a verseket, milyen költeményeket kedvelnek, hogyan készültek erre a vetélkedõre, melyik a kiválasztott, mit fognak szavalni. Mert nemcsak föl kellett ismerni a verseket, hanem egyet meg is kellett tanulni.
Rizsányi Attila a szabadkai Csáth Géza Mûvészetbarát Kör tagja, Horváth Emma tanárnõ foglalkozott vele.
- Elsõs korom óta kedvelem a verseket – mondta -, anyukám és a tanító néni szerettette meg velem. A tanárnõhöz október óta járok gyakorolni, s most az Egy estém otthon címût fogom szavalni. Elõször jöttem erre a vetélkedõre…
A zentagunarasi Farkas Valentina is elõször jött, vele a testvére kedveltette meg a verseket, aki már több ízben volt ezen a versenyen.
- Mind a 25 verset tudom – kapcsolódik a beszélgetésbe Valentina -, de mivel a forradalmi költeményeket kedvelem, a Nép nevében címût szavalom majd.
Az adaiak voltak a legtömegesebbek: heten tanulták meg a 25 Petõfi-verset!
Mihály Zsófia a tréfás meg a szerelmes versek híve.
- A Szeretlek én a kedvencem – dicsekedte el -, de most a Pató Pál úr címût szavalom…
- Én is a tréfásakat szeretem, - vette át a szót Mészáros Júlia -, most az Arany Lacinak címût szavalom…
Boros Noémi is a humoros verseket kedveli.
- Nagyon tetszik a Falu végén kurta kocsma – mondta - , mert meg lehet jeleníteni, de a szerelmeseket is kedvelem. Most mégis a Nemzeti dalt szavalom…
Nagypál Emese nemcsak a verseket kedveli, hanem olvasni is szeret. Ma az Itt van az õsz, itt van újra címût szavalja.
Elérkezett a tíz óra, s máris kezdõdött a vetélkedõ.
- Elõtte a zentagunarasi Mosoly együttes derített mosolyra bennünket, ugyanis Csorba Béla megzenésített verseit adták elõ…
Elsõként az adaiak, majd a szabadkaiak, a zentagunarasiak, végezetül a Csáth Géza Mûvészetbarát Kör tagjai versenyeztek. Elszavalták a kiválasztott Petõfi-verset, majd Janka néni kérdéseire, hiszitek, ha nem, de mindenki tudott felelni, meg a verset folytatni. Hallhattuk az Anyám tyúkja, a Pató Pál úr, A nép nevében, Itt van az õsz, itt van újra, Nemzet dal, Arany Lacinak, Szülõföldemen, A farkasok dala, A kutyák dala, a Szeptember végén, A Tisza, a Tintásüveg, A nap, a Vízen, az Elsõ szerepem…c. verset.
Játékos vetélkedõvel zárult a verseny: olyan mûvek címét kellett mondani, melyben szerepelt az és kötõszó: Csongor és Tünde, Trisztán és Izolda, Jancsi és Juliska…
Mint minden verseny, ez is eredményhirdetéssel végzõdött:
A legjobban szavaló, s a verseket fölismerõ öt tanuló nívódíjban részesült: a szabadkai Csáth Géza Mûvészetbarát Kör tagjai: Matisa Petra Leona, Rizsányi Attila, Lajszt Brigitta, s a szintén szabadkai Széchenyi István iskola diákjai: Tõke Adrien és Huszka Lilla.
Matisa Petra Leona még különdíjat is kapott, a díszoklevél mellé még könyvjutalmat is.
Elsõ díjat érdemelt ki: a szabadkai Okánovity Alekszandra, az adai Kovács Krisztina, Mészáros Júlia, Bajúsz Edina, Boros Noémi, és a zentagunarasi Farkas Valentina.
Második lett: az adai Nagypál Emese, Juhász Zsófia és Szenes Teréz.
Harmadik: a szabadkai Szûcs Szabina.
Gratulálunk a versenyzõknek, és köszönet az õket fölkészítõ tanároknak: az adai Bíró Albert Erzsébetnek, a zentagunarasi Üveges Gizellának, a szabadkai Horváth Emmának, Petrás Teodórának, Szabó Eszternek és Bálint Istvánnak.
Koncz (Pósa) Erzsébet