Élõ alkotás községünkben
A Novak Radoniæ Festõtábor, amely már rég közismertté vált községünk határain túl is, olyan szellemi megmozdulás, amely az ismert moholi születésû festõnek és írónak, Novak Radoniænak kulturális-történelmi hagyatékát hivatott ápolni. A tábor fõleg a mai irányzatú, modern kortárs alkotókat gyûjti magába. A vidékrõl érkezõ festõk mindig hoznak magukkal valami újat, egyéni meglátásokat, mellyel gazdagítják a mai idõszerû képzõmûvészeti kifejezésformát.
Az idei festõtábor sorrendben a 11. volt. Megszervezése egybeesett a július végén tartott Moholi Napokkal, így egyik színfoltja volt az ünnepségsorozatnak. A tábort már második alkalommal, ezúttal is a Szarvas Gábor Könyvtár, a moholi Novak Radoniæ Általános Iskola és a Moholi Helyi Közösség szervezte. A helyszín, mint eddig is, a moholi Idõsek otthonának a Tisza túloldalán lévõ tanyája, ahol egy héten át - július 21-tõl 27-ig valóban pezsgett az élet.
A kis alkotók meglátogatták "idõsebb kollégáikat"
Barna Kolozsi Valéria, a könyvtár igazgatója, egyúttal a tábor szervezõje elmondta, hogy az idén különösen elégedett a tömegességgel, a nyújtott munkákkal, a tömegességgel, hisz a húsz meghívott alkotó közül tizenhatan megjelentek, és aktívan dolgoztak. Ezúttal egy újítást is be-vezetett a szervezõ: a professzionális festõk mellé meghívott a táborba két helybeli ismert amatõrfestõt, Jakovljeviæ Rózsa és Vastag János személyében, kiszélesítve így az alkotás lehetõségének módját.
A festõtábor gerincét 7-8 hivatásos festõ alkotja, akik már néhány éve találkoznak itt Moholon, de a szervezõ mindig új alkotókat is meghív. Természetesen a képzõmûvészeti akadémia községünkbeli hallgatói, Gubik Korina, Bakos Anita és Papp Mária is rendszeresen részt vesznek a tábor munkájában. Már néhány éve a kis tehetségek is meglátogatják a tábort, ismerkednek az adott körülmények közötti munkával. Mivel a könyvtárnak mûködik a képzõmûvészeti szakköre, egyértelmû volt, hogy idén is õk legyenek a vendégek, hogy évközben a tantermi munka után egy kirándulással egybekötött kellemes napot tölthessenek el a táborban, ahol õk is festettek, rajzoltak.
Valéria asszony, aki maga is fest és alkot, elmondta még, hogy szívesen fogadnak minden építõ jellegû javaslatot, ötletet, de kritikát is. Arról is szó esett, hogy a festõtábort önállósítani kellene, amolyan mûvészteleppé formálni, ahol a folyamatos munkához egész éven át állandó helyet lehetne biztosítani. Így nemcsak a festõknek, hanem a többi alkotói munkáknak is sokkal szélesebb körû foglalkoztatást, munkát biztosíthatnának: fafaragás, agyagolás, szobrászat stb. Ekkor jutna igazán kifejezésre a község valódi alkotó ereje, ami végeredményben a képzõmûvészeti tábor lényege. Az alkotásokat a közönség is láthatná, érezhetné és élvezheti mindazt, amit a mûvész saját meglátása, érzése és belsõ indíttatás hatására kiadott magából. Kiemelte, hogy a könyvtárnak az eddigi festõtáborok alkotásaiból mintegy 100 kép van birtokában, de sokat már korábban elajándékoztak szponzoroknak, vagy a község eminens vendégeinek. Az az ötlet is felmerült, hogy néhány képet aukción adjanak el, így közvetlenül lehetne biztosítani anyagi eszközöket a képzõmûvészet fejlesztésére.
Snežana Došiæ
Végezetül leszögezte, hogy az idei Novak Radoniæ Festõtábor sikeresnek mondható. Külön kiemelte a moholi általános iskola igazgatónõjét, Snežana Došiæot, aki pozitív hozzáállásával mindenben segítette a tábor zavaratlan munkáját, hogy az alkotók ne érezzenek semmiben sem hiányt, hogy szép emlékekkel távozzanak vendégszeretõ községünkbõl.
Az utolsó estet a tábor lakói vidám, társas vacsorával zárták, és azzal köszöntek el egymástól, hogy jövõre újra találkozunk!
Vastag J.