Elsõ Helyi Közösség
Visszatekintés az elmúlt évekre (4)
EGYÉB TEVÉKENYSÉGEK
Az I. Helyi Közösség területén egyedüli kútközössége a Tisza part lakóinak van, ahova objektív okok miatt még nem tudtuk a városi vízhálózatot elvezetni. Mivel a kút vize ihatatlanná vált és a lakók önerõbõl nem tudtak új kutat fúratni, a helyi közösség 1998-ban egy új kutat fúratott, és ezáltal tiszta ivóvizet kaptak e környék lakói i s.
- 1999-ben részt vállaltunk az adai piacnál lévõ parkoló építésében is.
- Évekig I. Helyi Közösségünk épületében történt a kiskatonák sorozása és itt búcsúztatták a regrutákat. Néhány éve a véradási akciókat is a helyi közösség termeiben tartják.
- Segítettük a parasztgazdaságok bejegyzését, és az önkormányzat megbízásából üzemanyagjegyeket osztottunk a földtulajdonosoknak.
- A tûzoltólaktanya udvari mosdójának a megjavításához épületanyagot vásároltunk.
- Elmondhatjuk, hogy nagyon jó az együttmûködés az egyházközösségekkel is. Többek között segítettük a katolikus templom kerítésének építését, a pravoszláv temetõ bekerítését, a régi kántorház rendbetételét, a pravoszláv templom körüli járda felújítását, stb.
- Újraélesztõ és mentõ felszerelést vásároltunk az adai Egészségháznak
- Négy évvel ezelõtt, 2002 július 27-én írták alá a baráti együttmûködésrõl szóló megállapodást az adai Elsõ Helyi Közösség és a Muzslyai Helyi Közösség képviselõi. Két újságunk, az adai Községi Körkép és a Muzslyai Újság szerkesztõségei tették meg az elsõ lépéseket, õk voltak azok, akik megkezdték ezt az együttmûködést. Az elmúlt négy év alatt szerteágazó együttmûködés alakult ki, nem csak a mûvelõdés és sport terén, hanem gazdasági téren is. Többek között az adai Obnova Építõipari Vállalat végezte a szennyvízcsatorna építését Muzslyán, ami több milliós beruházást jelentett. A muzslyaiak minden évben csoportosan keresik fel az Adica Üdülõközpontot. Célunk, hogy a kapcsolatok és az együttmûködés tovább bõvüljön.
- Gyermekeinket tartva szem elõtt, a Télapó minden évben meglátogatja a mi Helyi Közösségünket is és szolid csomagokat ajándékoz az iskolás- és az óvodáskor elõtti gyermekeknek. Évente így kb. 150 kisgyermeknek szerzünk örömet.
- 2005-ben Adán tartották a 35. Nemzetközi Kézimunka és Gyûjtemény-Kiállítást. Az Elsõ Helyi Közösség vezetõsége és nõaktívája vállalta a szervezés legnagyobb hányadát. Ez alkalomból rendbe hoztuk a nyári színpad környékét. A lelátókon kicseréltük az elkorhadt deszkákat és vasból háttér-konstrukciót készítettünk a színpad mögé.
- A Tiszamenti Fúvószenekar díszegyenruhájának költségeibõl 1/3 arányban mi is részt vállaltunk.
AZ I. HELYI KÖZÖSSÉG NÕAKTÍVÁJA
Jelentésünk nem lenne teljes, ha nem szólnánk néhány szót az I. Helyi Közösség nõaktívájáról. Az elmúlt évek során vezetõsége és tagsága számtalanszor bebizonyította, hogy rájuk mindig lehet számítani. Számtalan humanitárius akcióban és megmozdulásban vettek részt, továbbá különbözõ kulturális programok szervezésében pedig úgy is, mint szervezõ és úgy is, mint résztvevõ. Az pedig mindenképpen dicséretre méltó, hogy 25 község – település nõszervezetével felvették a kapcsolatot és a mai napig aktívan együttmûködnek.
ÚJSÁGUNK, A KÖZSÉGI KÖRKÉP
Az ötlet hogy újságot adjunk ki, több mint hét éve született. Látva több vajdasági helység újságait, az I. Helyi Közösség vezetõsége úgy gondolta, hogy polgáraink tájékoztatása érdekében miért ne próbálnánk meg mi is egy helyi lap kiadását? Mindez 1998. decemberében történt. Az elgondolást tett követte, kezdeményezõ bizottság alakult, számos megbeszélést tartottunk és lassan kialakultak a lap körvonalai. Az elsõ szám 1999. júniusában, közvetlenül a bombázások után jelent meg 12 oldalon. Az újság mai külalakját a 30. számtól kezdve vettel fel. A borítólap minõséges papíron, színesen, négy oldalon jelenik meg, az oldalszám pedig a kezdeti 12, 16, 24 helyett, ma 28. Olvasóink mindinkább megszeretik a lapot, állandósult a vásárlók száma és ma 1100 példányban nyomtatjuk, ami néhány éve ezen a szinten meg is állapodott.
Az itt elmondottakon kívül, igyekeztünk az irodánkat felkeresõ polgártársainknak mindenben segíteni. Több száz igényt, kérdést, problémát oldottunk meg, amelyeket itt és most felsorolni szinte lehetetlen. Tudatában vagyunk annak, hogy a Helyi Közösség a polgárok érdekeit hivatott képviselni és így is viszonyultunk a kérdésekhez. Úgy érezzük, hogy a bizalom polgáraink részérõl is megvolt irántunk, amit teljes mértékben igyekeztünk viszonozni. Hogy mindez mennyire sikerült, arról Önöknek kell véleményt mondani.
Fontos kiemelni, hogy mindaz, amit az elõzõ oldalakon bemutattunk, nem valósulhatott volna meg az Önök megértõ és komoly hozzáállása nélkül, minek során tíz évvel ezelõtt megszavazták a helyi járulékot. Tudjuk, tudják, hogy a megélhetéshez nélkülözhetetlen a pénz, mégis számítunk arra, hogy az elkövetkezõ idõszakban – 2007. január 1-jétõl – újra hozzáfoghatunk a következõ helyi járulék megvalósításához.
Ne engedjük meg, hogy az eddig kiépített járdák és a mindnyájunk boldogulása és jobbléte érdekében megvalósított javak tönkremenjenek, ezért újra MONDJUNK IGENT a novemberben sorra kerülõ, 2012-ig esedékes helyi járulék megszavazásakor! Így folyamatossá tesszük legszûkebb környezetünk fejlõdését, javaink karbantartását és biztosítjuk gyermekeink jövõjét!
Az I. Helyi Közösség Tanácsa
(Összeállította: Gecse István titkár)