REFORMA PENZIJSKOG SISTEMA
Posle mnogo bure u javnosti Narodna Skupština Republike Srbije 29. septembra 2005. godine, tesnom većinom, usvojila je set penzijskih zakona koji znače već dugo najavljivanu reformu penzijskog sistema u zemlji. Objavljeni su u Službenom Glasniku Republike Srbije broj 85 od 6. oktobra 2005. godine.
Što se tiče izmena i dopuna Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju (stupaju na snagu 1. januara 2006. godine), penzioneri mogu očekivati da im se dva puta godišnje (1. aprila i 1. oktobra) penzije usklađuju sa rastom plata i troškova života u naredne tri godine, a posle toga samo sa troškovima života. Prosečne penzije u naredne tri godine neće pasti ispod 60% prosečne plate. Novina je i da se najavljeno pomeranje starosne granice za odlazak u penziju na 65 godina za muškarce i 60 godina za žene odlaže do 2008. godine, od kada će se ta granica pomerati jednom godišnje za po 6 meseci zaključno sa 2012. godinom. Drugi uslov, godine staža, ostaje isti, tako da će u penziju ići muškarci posle 40 godina radnog staža, a žene sa 35 godina radnog staža i sa najmanje 53 godina života. Od januara sledeće godine penzije će se isplaćivati u tekućem za prethodni mesec, a najniže penzije će biti povećane na 25% od proseka zarade zaposlenih u Srbiji.
U sklopu seta Zakona o penzijama usvojen je i propis o povezivanju staža za pojedine kategorije osiguranika – zaposlenih i to za period od 1. januara 1991 do 31. decembra 2003. godine, što znači da će država preuzeti na sebe uplatu doprinosa Fondu PIO za ona preduzeća koja u gore navedenom periodu iz određenih razloga to nisu učinila. Zahtev za uplatu doprinosa za gore navedeni period poslodavci mogu podneti filijali Republičkog Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (prema sedištu poslodavca) u roku od tri meseca od dana stupanja na snagu ovog Zakona.
Skupština je takođe prihvatila i Zakon o dobrovoljnim penzijskim fondovima, što praktično znači uvođenje takozvanog trećeg stuba osiguranja, a ovaj zakon će se primenjivati od 1. aprila sledeće godine.
I na kraju Skupština je prihvatila i zakone o preuzimanju javnog duga fondova PIO, zaposlenih i poljoprivrednika, nastalih na osnovu neisplaćenih penzija i novčanih naknada. Država je preuzela ta dugovanja prema penzionerima i isplata u obveznicama izvršiće se u roku od tri godine (prva rata će biti isplaćena 20. januara 2006. godine), a poljoprivrednicima za pet godina počevši od 20. februara 2006. godine.
Kako će se sve u praksi odvijati ostaje nam da vidimo i da se nadamo da se gore navedeni zakonski propisi neće negativno odraziti na sadašnje a ni na buduće penzionere.
Belančić Miroslav