Petrezselyem
A petrezselyem vadon Európa déli részén, főként Macedónia hegyein honos. Az egész világon elterjedt, kedvelt fűszer, konyhakert kis hazánkban elképzelhetetlen lenne nélküle. A petrezselyem egyike azoknak a fűszereinknek, mely nélkül nem lenne igazán jóízű az étel.
A tavasz elején vetett magvakból kikelt kis növénykékről akár 8-10 hét múlva már csipkedhetünk néhány üde levélkét az ebédhez, nagyobb csokornyi zöldre, vaskos „fehér répára” azonban nyár derekáig várnunk kell. A petrezselyemnek két jelentős fajtája van: a sima, egyszerű levelű, vastag gyökerű, aromás ízű és a moha fodrozatú, enyhébb zamatú, ám kinézetre tetszetősebb változata. Előbbit inkább ízesítésre, utóbbit díszítésre használhatjuk.
Nyáridőn, amikor a petrezselyemnek bőségében vagyunk, érdemes gondoskodnunk a téli szükségletről is, noha szárított állapotban akár levélhez, akár gyökerének kockára vágott húsához is hozzájuthatunk. A friss, megmosott petrezselyem-zöldet tiszta konyharuhán szétterítve leszárogatjuk, így műanyag zacskóba zárva, a hűtőszekrény zöldségtárolójában 10-14 napig üdén eltarthatjuk. Ha apróra vagdalva tesszük zacskóba, gondosan lezárva, lefagyasztva egész évben petrezselyem-zöldhöz juthatunk.
Az ősszel fölszedett, egészséges petrezselyemgyökereket szellős, napos helyen szikkasszuk, tisztítsuk meg a földmaradványoktól. Hűvös pincében, száraz homokba ágyazva hónapokig eltarthatjuk úgy, hogy megőrzi zamatát, ropogós húsát. Télidőn, zöldségtisztításnál a gyökér felső részét vágjuk le jó ujjnyi vastagon, és állítsuk kistányérra. Napok múltán kis zöld levelecskéket fog hajtani, ha gondoskodunk elegendő vízről.
A népi gyógyászat régen felismerte a növényben rejlő gyógyerőt: zöldje, gyökere vízhajtó hatású. Égő, viszkető rovarcsípést érdemes petrezselyemlevélkével bedörzsölni, máris enyhülést ad. Hagymás ételek fogyasztása után is jó szolgálatot tesz egy-egy zöld levélke: meglepően enyhíti az egyesek számára esetleg kellemetlen, zavaró illatot. A friss petrezselyem-zöldet az afrodiziákumok közé sorolhatjuk, hiszen illóolajában nemcsak a nyár illatát érezhetjük, de benne van Herkules ereje. Talán innen ered a nép ajkán keletkezett dal: „Kék a kökény, zöld a petrezselyem, tótágast áll bennem a szerelem.”
Nehéz lenne felsorolni, milyen ételekkel párosíthatjuk a petrezselymet. Leveseknek, salátáknak éppúgy kellemes ízt kölcsönöz, mint a köreteknek. C-vitaminban gazdag, így a friss petrezselyemmel megszórt étel nemcsak a szemnek szép, hanem egyúttal vitamindúsabbá, egészségesebbé válik táplálékunk.
Egy biogazda ismerősöm azt mondja, hogy télen petrezselyem-főzettel kell mosni a dísznövények leveleit: hamvas fényűvé válnak, és az enyhébb levéltetű fertőzést is orvosolja.
A petrezselyem nélkül szegényebbek lennénk, éljünk hát vele bátran, amikor csak lehet, használjuk frissen, hogy jókedvben és egészségben sose kelljen petrezselymet árulnunk!
Sterbik Ildikó