A LEGSZEBB EMLÉKTÁBLA ADÁN MOHOLY-NAGY LÁSZLÓNAK
A világhírű képzőművész, fotográfus, formatervező, főiskolai tanár, tervező, építész, feltalálóművész Moholy-Nagy László emlékére, az Aracs Társadalmi Szervezet patronálásával és az adai önkormányzat közreműködésével 2009. november 24-én az adai Csányi-házon (a posta épülete mellett) ünnepélyesen felavatták Ada eddigi legszebb emléktábláját, ami egyben a művész halálának 63. évfordulójára is emlékeztet.
A rendkívül tetszetős emléktábla előtt avató beszédet Gruber Ferenc, az adai önkormányzat tisztségviselője és dr. Pfeiffer Neugebauer Márta Julianna mondott, aki a művész életútjának ismertetése és munkásságának méltatása mellett emlékeztetett arra, hogy az Aracs Társadalmi Szervezet célul tűzte ki minél több kiemelkedő vajdasági művész, alkotó, közéleti munkás lakóházának, vagy tartózkodási helyének méltó megjelölését.
Ilyen értelemben ezt a márványlapra erősített, rendkívül impozáns, Dudás Sándor topolyai származású képzőművész által készített domborművet arra a házra tették, amelyben Moholy-Nagy László gyermekkora boldog napjait töltötte, miközben társaival és testvérével még Weis László néven az adai izraelita iskolába járt.
Az emléktábla felirata:
E NAGYSZÜLŐI HÁZBAN
TÖLTÖTTE GYERMEKKORA
EGY RÉSZÉT A NEVES KÉPZŐMŰVÉSZ
MOHOLY-NAGY LÁSZLÓ
1895 – 1946
POZNATI LIKOVNI UMETNIK
JE U OVOJ KUĆI RODBINE
PROVEO DEO SVOG DETINJSTVA.
D.O. ARACS T.SZ. 2009
Weis Lászlóként Bácsborsódon született 1895. július 20-án, de édesapja Amerikába vándorolt, és édesanyja a két fiával, Jenővel és Lászlóval „Moholba költözött, ahol a jómódú nagybácsi, Nagy Gusztáv ügyvéd viselte gondját a családnak” – írja Mezei József. A harmadik gyermek, Ákos 1897. március 19-én Adán született. Más források szerint az ügyvéd nem is volt rokon, hanem Moholy-Nagy édesanyja házvezetőnőként került az agglegényhez.
László eleinte többedmagával minden nap Moholról járt az adai zsidóiskolába, télvíz idején azonban a nagymama adai házában laktak. Ez a mai Csányi-ház.
Weis László 1901. szeptember 1-jén iratkozott be az első osztályba Adán, de az 1904/5 tanévben már „kimaradt” az iskolából. Valószínűleg ekkor költöztek el Szegedre.
A későbbi évek folyamán a művésszé vált Moholy-Nagy László nagy utat tett meg és végül 1946-ban halt meg Chicagóban. Tartózkodási helye tiszteletére – miután nevüket korábban már Nagyra magyarosították – vezetékneve elé felvette a Moholy nevet, amely „már évtizedek óta jóhangzású név Európában, az Egyesült Államokban és másutt is.” (Kalapis Zoltán).
Az emléktábla felavatása után az adai Szarvas Gábor Könyvtár kiállítási termében impozáns fotókiállítás nyílt Moholy-Nagy László műveinek másolataiból. Ezek a képek – az ígéret szerint – örökre Adán maradnak.
Az emléktábla képe a címoldalon látható.
Király János |