HÍREK
Hallókészülékre gyűjtenek
Az adai nyolcéves Halász Krisztián anyagi segítségre szorul. A kisfiú születése óta hallássérült, egyes hangokat nem hall, emiatt beszédproblémákkal is küszködik. A szakemberek ajánlása szerint egy hónapon belül digitális hallókészülékre lenne szüksége, hogy a hallása ne romoljon, és mielőbb javuljon a beszédkészsége is. Az egypár digitális hallókészülék 145 000 dinárba kerül. A kisfiú édesanyja, Halász Szilvia kiskeresetű munkás, aki ilyen rövid idő alatt nem tud ennyi pénzt előteremteni, ezért kéri a segítőkész embereket, ha tehetik, adományaikkal segítsenek. Halász Szilvia címe: Pergel Flórián 2, Ada. Az adományokat a Vajdasági Bankban fizethetik be a következő folyószámlaszámra: 355 – 9010011 – 18, hivatkozási szám (poziv na broj): 50700 – 2000254620.
HÍREK A KÖRNYEZETVÉDELMI MOZGALOM TEVÉKENYSÉGÉRŐL
A Zöld Sziget Környezetvédelmi Mozgalom civil szervezet Végrehajtó bizottsága május 13-án megbeszélést tartott, amelyen megtárgyalták az V. hagyományos Tiszamenti Tavasz elnevezésű rendezvényről szóló beszámolót, amit április elején Kanizsán tartottak meg mintegy 400 gyermek resztvételével.
Továbbá a környezetvédelmi mozgalom (és a községi környezetvédelmi bizottság) kérelmet nyújt be a belügyi osztálynak, KKT-nek és az Adica Üdültetése Közvállalatnak azzal a céllal, hogy a rekreációs parkban tiltsák be az autók parkolását. Helyette parkolóként ajánlják a Tisza felé vezető út bal oldalán lévő szabad területet, ahol egyéb rendezvényeket is tartanak.
FERGETEGES ÉVADZÁRÓ
A Vadvirág Hagyományápoló Kör június 10-én megtartotta évadzáró műsorát, melynek mottójául József Attila Tél című versének következő idézetét választották: „Valami nagy, nagy tüzet kéne rakni, hogy melegednének az emberek”, mintegy jelezve, hogy az „emlékezés szárnyán”a nagy magyar költőnek kívánnak adózni e műsorral!
A vendégeket (köztük Horti Györgyöt, Barna Kolozsi Valériát, Szauer Miklós plébános atyát) és a közönséget Mészáros Gábor meleghangú szavakkal köszöntötte; Ő töltötte be a műsorvezető szerepét.
Elsőként a színjátszó csoport lépett színpadra egy verses összeállítással, Várkonyi Zsuzsanna vezetésével, majd az óvodások Iglice tánccsoportja, a furulyacsoport és az asszonykórus, akik adai népdalokat énekeltek. Ez volt a 100. fellépésük és a Kör vezetője, Varga Lívia, virágcsokorral kedveskedett Csonka Katalin csoportvezetőnek. Török Ádám furulyaszólója is nagyon élvezetes volt. A Fűzike énekcsoport igen szép hangú kisgyerekekből tevődött össze, akik gyermekdalokat énekeltek. Őket követte Varga Imola, Török Tilla, Raffai Éva, majd az Árgyélus népzenei együttes. A Pipacs tánccsoport fellépése és tánckoreográfiája vastapsot kapott, – kísérte a Szökős együttes. A Pitypang énekcsoport moholi népdalokat énekelt. Forró Krisztián és Virág György Küküllői, „fütyülős” tánca különleges és nagyon szép volt. A Gondűző népzenei együttest Török Flóra vezette. A műsort a Tarsóka néptánccsoport zárta fergeteges, gyors ritmusú rábaközi táncokkal, – üde színű, szép új ruhákban. Varga Livia köszönő szóval mindenkinek megköszönte a segítőkész munkát.
TAVASZI VADVIRÁG FESZTIVÁL
A Vadvirág Hagyományápoló Kör és a Szarvas Gábor Könyvtár szervezésében május 21-én 19 órai kezdettel a színházteremben Tavaszi Vadvirág Fesztivál elnevezéssel igen sikeres és színvonalas gálát tartottak, amit nemzetközinek is mondhatunk. A rendezvény fő védnöke a polgármesteri hivatal, melyet ezúttal Horti György képviselt.
A műsort a Vadvirág asszonykórusa nyitotta meg a Székely himnusz eléneklésével, mintegy jelezve hogy Székelyföldről is érkeztek vendégek – mégpedig a romániai Székelyudvarhelyről. Az est másik vendége Péterrévéről érkezett, míg a harmadik résztvevő a vendéglátó Vadvirág volt.
A műsorban fellépett az adai Mészáros Gábor, a székelyudvarhelyi Boróka néptáncegyüttes, majd az adai Török Ádám következett: furulyán pásztordalokat muzsikált, kísérte Török Flóra. A jól megszervezett, pergő műsorban fellépett továbbá az Árgyélus népzenei együttes, majd újra a székelyföldi vendégek, mifelénk ritkán látott, vidékükre jellemző táncokkal. A péterrévei Dr. Kiss Imre ME tamburazenekara önállóan kétszer lépett színpadra, ők kísérték a Tiszavirág népitánc-csoportot is. A vendéglátó Tarsóka néptánccsoportot a Szökős együttes kíséretében kétszer is láthattuk a rendezvény végéig.
A látott előadásnak valóban fesztiválhangulata volt, érződött a könnyed, a versenyláztól mentes, néhol sziporkázó produkció, amit nagy kedvvel tártak a hálás közönség elé.
Végül, mint ahogy azt Török Tilla, az egyik műsorvezető mondta: szeretnék a FESZTIVÁLT a jövőben hagyományosság tenni, ezért jövőre találkozunk ugyanitt a II. Tavaszi Vadvirág Fesztiválon.
A PROBLÉMÁK MEGMARADNAK?
ÉVI KÖZGYŰLÉST TARTOTT A KÖZSÉGI TŰZOLTÓ SZÖVETSÉG
A községi Tűzoltó Szövetség június 11-én megtartotta évi közgyűlését a Tűzoltó Otthonban. A 2004. évi tevékenységéről Bálizs Géza és id. Kiss Tibor számolt be. Nagy hangsúlyt fektettek a továbbképzésre. A beszámolókból kitűnik, hogy mindegyik testület káderhiánytól szenved. Adán tavaly sikerült felújítani a profi tűzoltók szolgálati épületét, a garázsokon is elvégeztek bizonyos munkálatokat. Megoldásra vár még az egységes rádióösszeköttetés kialakítása a járművek az ügyelet között. Az 1998-as évben készült terv szerinti földgáz-bevezetés, minden ígéret ellenére sem valósult meg. Így központi fűtés nélkül maradtak a garázsok és egyéb helyiségek. Minden évben többször kérték a község illetékeseit, de anyagi támogatást nem kaptak a beruházáshoz. Végső ideje lenne e problémát megoldani teljes egészében! A megoldatlan kérdések közé tartozik még az önkéntes tűzoltók személyi felszerelésének hiánya is. A felszerelés elavult és hasonló a helyzet a tűzoltó rendőrség felszerelésével is.
A tűzoltók 2004-ben 57 esetben vonultak ki különféle tüzekhez; legtöbb volt a kéménytűz, és az avarfű égetése. A tavalyi pénzügyi jelentést elemezve megállapíthatjuk, hogy megvalósult a tervezett jövedelem. Az idei évre 670.000,00 dinár jövedelmet irányoztak elő.
Bálizs Géza
ÜNNEPELT A CSEH KÁROLY ÁLTALÁNOS ISKOLA
Szerény de bensőséges ünnepi műsorral emlékezett meg a Cseh Károly Általános Iskola fennállásának 43. évfordulójáról május 21-én. Az igazgató, Sziráki Mihály rövid üdvözlő beszéde után az iskola diákjai, az Aranykapu ME és a Venus tánccsoportjai színes összeállítással kedveskedtek a közönségnek – szülőknek, vendégeknek, akik megtöltötték a tormaterem lelátóit.
Az ünnepség egyben jó alkalom volt arra, hogy az iskola megjutalmazza munkásságuk kerek évfordulóját ünneplő tanárokat, tanítókat. 10 éves munkáért Bíró Albert Erzsébet, Čudić Anka, Mészáros Frank Júlia, 20 eltöltött évért Krizsák Klára, és Tóth Ilona, 30 év munkájáért pedig Ambrus Margit, Moldvai Teréz és Raffai Magdolna vehette át a szerény jutalmat.
Az ünnepségen képviseltette magát a testvériskolák küldöttsége, az önkormányzat, a helyi közösségek, az egyházak, a műszaki iskola, a moholi általános iskola képviselői és más meghívott vendégek. Az alkalmi műsor után az iskola vezetősége vacsorán látta vendégül a meghívottakat.
V. J.
ELKÉSZÜLT A GYÓGYKÚT VIZÉNEK ELEMZÉSE
Az adai Zöld Sziget Ökológiai Mozgalom megrendelésére a szabadkai Egészségvédelmi Intézet Higiéniai és Környezetvédelmi Szolgálata elkészítette az adai üdülőparkban lévő ártézi kút vizének bakteriológiai és ásványtani (vegyi) elemzését.
Az első ránézésre vizünk kivételes tulajdonságokkal rendelkezik, baktériumtartalma minden lehetséges összetevőre nézve is nulla!
A neki tulajdonított gyógyhatások pontos meghatározása és felsorolása azonban még várat magára. Dr. Rákóczi Károly adai általános szakorvos elmondta, hogy a gyógyhatásról szóló végleges szakvéleményt Belgrádból várjuk, és megérkezése után magánál a kútnál egy tájékoztató táblán is feltüntetjük.
K-ly
MUNKAAKCIÓ VALKAI-SORON
A májusi hónap folyamán több munkaakciót szerveztek Valkai-soron a helybeli fiatalok, diákok és a helyi közösség vezetősége. Újból felállították a helyi közösség épületét körülvevő kerítést. Az idősebbek lyukakat ástak és karót állítottak, a fiatalok pedig füvet kaszáltak és gereblyéztek. A diákok szemetet gyűjtöttek és karókat festettek.
A júniusi hónapra az udvari vécé kijavítását és újracserepezését tervezik, úgyszintén közös munkaakcióval.
A valkai sori vezetőség ezúton mond köszönetet minden személynek, aki részt vett a munkaakción és így hozzájárult a falu szebbé tételéhez.
Papp Ferenc
ÚTBAIGAZÍTÁS
Az út menti jelzőtáblák a forgalomban közlekedők számára meghatározó jelzések, de egyben segítség is. Tudatják velünk, hogy a forgalomban hogyan is viselkedjünk. Fontos szerepük van a közlekedés problémamentes lefolyásánál, ha betartjuk a szabályokat. Káosz lenne az utakon útjelző táblák nélkül, de sajnos, még most is van olyan vidék, ahol hiány van ezekből.
Az idegen könnyen eltéved és nem is tudja merre tovább, járókelő pedig, akitől útbaigazítást lehetne kapni, nincs mindig „kéznél”.
A tanyavilágban lakók nagy örömére, megérkeztek a hiányzó, „útbaigazító” jelzőtáblák. Sajnos az igencsak tönkrement utakon képződött számtalan gödröt, lyukat és más jellegű hibákat nem tudják a táblák előre jelezni, így marad az óvatosabb, döcögősebb közlekedés.
Ámbár, míg e sorokat írom, a Vojvodinaput munkásai elkezdték a lyukak kibővítését és remélhetőleg be is foltozzák őket. Tehát most már több információhoz jutunk útközben, ha el nem lopják a táblákat, és az ismeretlen utas is könnyebben tájékozódik majd, és bosszankodás nélkül ér célba.
Molnár József