A hibrid búza
Néhány fajta: Hystar, Hybery, Hyxpress
Érési idejüket tekintve a hibrid búzák a középkései éréscsoportba tartoznak, a Hystar az érési sorrend elején, a Hybery a végén található. A hektáronkénti vetőmagszükséglet 1,5 millió mag/ha. A garantált csíraképesség 95 százalék feletti.
Éghajlat- és talajigénye: Az összehasonlítások tükrében Vajdaság egész területén termeszthető, ami az éghajlatot illeti, a talaj szempontjából mindazon területek megfelelnek, amelyen termett már 6 tonna/ha, vagy annál több. A télállósággal nincs baj, de a kora tavaszi megindulás után kissé fagyérzékennyé válik. Elővetemény: Nem igényes, de idejében kerüljön le! A klasszikusan jó előveteményeket természetesen a hibridbúza is meghálálja. Ilyen például a szója, a borsó vagy a repce is. Vetési ideje: Szeptember vége (25.) és október eleje (10.), ezután már kifut az optimális időből, október 20. után már nem ajánlott a vetése, mivel félő, hogy elégtelen lesz az őszi bokrosodása.
Az európai tapasztalatok során bebizonyosodott, hogy a szeptember 20. előtti vetés még a csávázás ellenére is – főleg nagyobb, őszi hőmérsékleti viszonyok között – a vírusvektorok (levéltetvek, kabócák) intenzív jelenléte folytán a búzatörpeség vírusával való megfertőződés lehetőségét, és esetleges következményeit is magában hordozza.
A hibridbúza morfológiáját tekintve alapvetően két dologban különbözik a fajtabúzától. Az egyik a különösen kiterjedt és mélyre ható gyökérzet, amely a fokozott stressztűrés alapja, a másik pedig a jóval nagyobb egyedi termőképesség, amely egyrészt az összehasonlíthatatlanul nagyobb kalászprodukcióból, másrészt a sarjkalászképző képességéből adódik. Ezeket a tényezőket okvetlenül figyelembe kell venni a vetési norma meghatározásakor. Ezermagtömegtől függően ez átlagosan 68-80 kg/ha. depresszív állománysűrűség esetén már szignifikáns terméscsökkenés következik be. Ha viszont kevesebb vetőmaggal próbálkozunk, pl. 80-120 növény/m2 mennyiséggel, akkor is nagy termések érhetők el, de ebben az esetben öntözést kell alkalmazni. A magágy tekintetében nincs eltérés a fajtabúzákhoz képest, de a magágy minőségére és a vetés precizitására különösen igényes. Tápanyagszükséglet tekintetében a „N” ellátottság kulcsfontosságú, a harmonikus tápanyag-ellátottság biztosításával a 200 kg/ha „N” szint esetén sem dől le az állomány. A közép-európai tapasztalatok szerint a genetikai potenciáljából adódóan átlagos körülmények között 8-8,5 t/ha, optimális feltételek mellett viszont akár 9,5-10,5 t/ha termésre lehet számítani.
Csúzdi István