Nyelvi figyelő
Bérkommentelő
Internetes oldalak gyakran lehetőséget adnak olvasói hozzászólásokra, „kommentekre”. Sok esetben bejelentkezés se kell. Egy-egy meglepő hír, nem egészen érthető esemény kapcsán magam is el-elolvasom, mit írtak róla, hogyan értékelik az emberek. Eltöprengek azon, hogy mi a hasznuk ezeknek a nyilvánossá tett magánvéleményeknek, és sajnálatosnak is érzem, hogy az internet által lehetővé vált gondolatszabadság magasztos eszméje ennyire elszomorító módon váljon valóra.
Ez azonban már újabb kérdés, annak a továbbgondolása, hogy az internet világában egy egészen új műfaj jött létre, és igen nagy népszerűségre tett szert. Az internetes kommentár az internetes fórumok, naplók, blogok szerves részévé vált. A szövegmagyarázatot, a kiegészítő vagy bíráló megjegyzést, értelmezést, ha internetes fórumon történik, akkor komment néven emlegetjük, és aki a kommentet írja, az kommentelő, és nem kommentátor, mint ahogyan más szövegkörnyezetben nevezzük. A mai szlengben a komment, kommentel, kommentelő szavak is elterjedtek.
Talán nincs is ma olyan internetes felület, amelyen ne lenne lehetőségünk a kommentelésre. Ha nem akarjuk szövegesen megfogalmazni véleményünket, képileg is megtehetjük. A netes oldalakon találhatunk egy felfelé vagy lefelé mutató kezet ábrázoló kis képet, ikont, közülük egyikre rákattintva „lájkolhatjuk” az adott oldalon olvasott tartalmakat, vagy éppen ellenkezőleg, nemtetszésünket fejezhetjük ki.
A kommentelés azonban egész iparággá változott, már nem maradt meg a magánszférában – nemcsak egyének fejtik ki ilyen-olyan gondolataikat, észrevételeiket. Már jogszabályok is foglalkoznak a kommentelés kérdéseivel, többek között azzal, hogy adott esetben (pl. gyalázkodó kommentek) ki vonható felelősségre miattuk: a tartalomszolgáltató avagy a kommentelő.
Nem a mi tisztünk igazságot tenni. Ami a véleménynyilvánítás szabadságát illeti, a „komment-iparág” felvirágzásával újabban inkább a véleménynyilvánítás befolyásolásával kell számolni. Első hallásra megütközést kelt, és szinte teljesen hihetetlennek tűnik, hogy „bérkommentelő” munkakör is létezik. Ez olyan állás, amelyet hirdetnek is az interneten, és bizonyos javadalmazás ellenében a megbízó érdekeit kell képviselni, illetve a konkurenciát blamálni. Egyes szakértői vélemények szerint az internetes portálokat, blogokat különböző fórumokat már ellepték a bérkommentelők, akik valamely megbízó fizetett alkalmazottjai, megbízóik számára tízezer számra készítenek hamis regisztrációkat, ontják a hiteltelen megjegyzéseket, befolyásolják az embereket. Sajnos, egyelőre nem nagyon sikerül kiszűrni őket. Maguk a bérkommentelők pedig újabban már sokat panaszkodnak: unalmas állás, sokat kell dolgozni, nem is fizetik jól. Lehet, hogy lassan már szakszervezetbe is tömörülnek?
Mintha lassan foszladoznának az internet nagyszerű lehetőségei. Az egyik legnagyobb vívmány: a spontán, szabad, cenzúra- és befolyásmentes véleményformálás már itt-ott gellert kapott. Sajnos, a bérkommentelő munkakör súlyos adalék ehhez.
Hódi Éva