A táncházak muzsikusai
A Vadvirág Hagyományápoló Körben ma már két furulyacsoport is működik, a Bojtocska és a Bíborka
A fennállásának huszonöt éves jubileumát ünneplő Vadvirág Hagyományápoló Körben a gyermekek számára már óvodás korban megkezdődik a furulyaoktatás, egyrészt azért, mert ebben a korban még észrevétlenül, különösebb erőfeszítés nélkül képesek elsajátítani a különféle a gyermekdalokat, másrészt pedig azért, mert a néphagyomány a szöveg és dallam tökéletes egységét tárja eléjük, és ez a fejlődésükhöz is nagymértékben hozzájárulhat.
– A furulyaoktatás gyakorlatilag akkor indult, amikor az iskolában Hodik tanító bácsi elkezdett velünk foglalkozni, hiszen tőle tanultuk meg a furulyázás alapjait. Nekem is akkor alakult ki a furulya, illetve a furulyamuzsika iránti vonzalmam, amely mind a mai napig tart, és ezt próbálom tanítványaimnak is átadni. A Bojtocska furulyacsoport idestova hat éve létezik. Tagjai még ovis korukban kezdték el a furulyázás elsajátítását. Kezdetben egy-két hangból álló gyermekdalokat tanítottam nekik, ezeknek a dallamát hallás után le tudták játszani, sőt otthon maguktól is rájöttek a folyamatosságra – emlékezett vissza a kezdetekre a furulyacsoport vezetője, Varga Imola. – A gyermekdalok után dunántúli dallamokkal folytattuk a tanulást, majd a moldvai tájegység zenéje következett, és ma is ezt bővítjük. Most már arra is figyelünk, hogy a gyerekek táncdallamokat is játsszanak, így az elmúlt időszakban már néhány táncháznak is a muzsikusai voltak, és nemcsak a Vadvirág HK ünnepségein, hanem az idei debreceni Tűztánc fesztiválon is ilyen módon mutatkoztak be. Eddig minden évben részt vettek a Szól, síp, szólj! népzenei vetélkedőn, és a rendezvény szakmai zsűrije mindig elismeréssel szólt a csoportról – mesélte Varga Imola, hozzátéve, a környékünkön nincs másik ilyen nagy létszámú furulyacsoport.
A Bojtocska csoport tagjai ma már táncházakban is gyakran muzsikálnak
– A Bojtocska tagjainak hozzáállásával meg vagyok elégedve, hiszen nagyon lelkesen dolgoznak. Az, hogy eljutottak odáig, hogy táncházban is muzsikáljanak, fantasztikus eredmény ezektől a gyerekektől, közülük néhányan még az általános iskola valamelyik alsó osztályába járnak, ennek ellenére mindannyian végigfújják a táncházakat. Ez volt a cél, hiszen a zene a közösségnek szól, a zenélés pedig közösségi tevékenység. A táncházakban való muzsikálás mindannyiuk számára további fejlődésre ad alkalmat, ugyanakkor különleges élményt is nyújt nekik. Az idei Vadvirág Néptánc és Népzenei Táborban a Fokos zenekar is csatlakozott hozzájuk, és fergetegeset muzsikáltak együtt – magyarázta Varga Imola.
A Bíborka csoport tagjai 2014-ben kezdték meg a közös munkát
(Fotó: Vadvirág HK)
– A Bíborka furulyacsoport tagjai 2014-ben kezdték meg a közelebbi ismerkedést a pásztorfurulyával, ugyanis a XX. Vadvirág Néptánc és Népzenei Táborban annyian jelezték szándékukat a furulyázás elsajátítása iránt, hogy a Bojtocska nyomdokain egy új csoport is kialakult, a Bíborka – hangsúlyozta Varga Lilla, a csoport oktatója. – Velük én kezdtem meg a munkát, annak ellenére, hogy kicsit magam is tartottam attól, hogy az ovis korosztály kezében hogyan szólal majd meg a furulya, ugyanis a kis ujjacskáikkal még nem igazán tudják lefogni a hangszeren lévő lyukakat. Az elszánt kis csapat viszont odaadóan kezdett bele a munkába, és nem volt mitől tartanom. Rendszeresen járnak próbákra, és otthon is sokat gyakorolnak. Ők az idei Szólj, síp, szólj! népzenei vetélkedőn mutatkoztak be először, és azonnal ezüst oklevelet érdemeltek ki. Velük is gyermekdalokkal kezdtünk, most dunántúli dallamokat tanulnak. A céltudatos csapat már rendezvényeken is fellép, és egyre inkább kikristályosodik bennük a közös munka ereje és szépsége. Mindeközben néhányan, akik később kezdtek el muzsikálni, szorgos gyakorlással igyekeznek felzárkózni a Bíborka alapcsapatához. Ennek tagjai a próbák során is sokat segítettek az újoncoknak, és ők ennek köszönhetően mostanra szépen beilleszkedtek, így a csoport most már tizenkét főt számlál – tette hozzá Varga Lilla.
A Vadvirág Hagyományápoló Kör berkeiben folyó furulyaoktatást tehát Varga Imola, Varga Lilla és Török Dancsó Ádám vették át Hodik Sándor tanítótól, és ma is töretlen lelkesedéssel foglalkoznak a furulyacsoport tagjaival, ők pedig muzsikára szomjazva falják a szebbnél szebb dallamokat, és nemcsak a fellépéseik közönségét, hanem a táncházak vendégeit is megörvendeztetik velük.
Lajkó Szilvia