XIV. TAVASZI VADVIRÁG FESZTIVÁL
AZÉRT, HOGY EGYÜTT LEGYÜNK
Az évek alatt hagyománnyá vált Tavaszi Vadvirág Fesztiválon a résztvevők meghódítják az adai közönséget, akik az utcai kavalkád és a gála produkcióit vastapssal jutalmazzák.
A Tavaszi Vadvirág Fesztivál 14 évvel ezelőtt indult útjára és mindig is a családi légkör jellemezte. A házigazda adai Vadvirág Hagyományápoló Kör minden évben olyan kiegészítő programokkal kedveskedik, amitől otthon érezhetik magukat a vendég táncegyüttesek, valamint a fesztivál látogatói. A színvonalról a fellépő együttesek gondoskodnak. Az április idusán lezajlott rendezvényről a szervező Vadvirág HK elnöke, Varga Lívia a következőket mondta:
A fesztiválozók ilyenkor idevarázsolják a Kárpát-medence minden tájegységét. A fesztivál fő célja az, hogy együtt legyünk mindazokkal, akikkel közösen gondolkodunk, és akiket a néptánc és a népzene szeretete együtt tart. Egy közösség baráti szálai szövődnek erősebbé, mely ösztönzően példaértékű a tiszta emberi kapcsolatok ápolását tekintve, és amely az összetartozás szükséges egységeként létezik. A XIV. alkalomra debreceni, kelebiai, temerini és péterrévei néptánccsoportokat hívtunk meg. Az idei fesztivál szimbólumának a madarat választottuk és a Holdviola együttes dalszövegével: „Ma rád talál a boldogság, Tiszta felhőn szállj, madár, Bármi volt is, már ne bánd, Ne is gondolj rá!”, kiegészítve mottója lett ennek a rendezvénynek. Ez az üzenet áthatja a fesztiválozókat és minden közreműködőt, és a hétköznapi nyomasztó gondolatok háttérbe szorulnak, helyettük a jókedv és öröm érvényesül. Ez jellemzi a Tavaszi Vadvirág Fesztivált. Vannak táncegyüttesek, akik szinte hazajárnak hozzánk, akik majdnem minden fesztiválon részt vettek. Nagy barátságok szövődtek és szövődnek, amelyek kiteljesednek ezen a rendezvényen, hiszen közös a nyelvünk és a kultúránk. A népzene és néptánc összeköt minket.
Az idén jubiláló Vadvirág Hagyományápoló Kör vezetői úgy döntöttek, hogy a Kör fennállásának 25 éves évfordulóját néhány rendhagyó eseménnyel teszik még színesebbé. Egyike volt ezeknek a márciusban meghirdetett "Itt születtem én, ezen a tájon" fotó-és rajzpályázat is, amelynek díjkiosztó ünnepségét a Tavaszi Vadvirág Fesztivál keretében tartották. A díjazottak: fotósok gyermekkorosztályban – 1. Péter Alíz, 2. Nagypál Zsófia, 3. Apró Boglárka; felnőtt korosztály: 1. Király János, 2. Lajkó Szilvai, 3. Apró Andrea. A rajzok alkotói közül, alsós korosztály: 1. Kabók Luca, 2. Kollár Petra, 3. Kabók Levente; felsősök: 1. Kaszás Anikó, 2. Apró Fruzsina, 3. Pámer Fábián. A pályamunkákat a Pesznyák Erika, Huszágh Zsuzsanna és Hunyicska Ákos összetételű zsűri értékelte. A beküldött pályamunkákból kiállítás nyílt, amelyet április végéig a Szarvas Gábor Könyvtárban lehet megtekinteni, májustól pedig a Vadvirág HK székházába költöztetik a tárlatot.
A debreceni Főnix Gyermek- és Ifjúsági Néptáncegyüttes már csütörtökön megérkezett adai vendéglátóihoz és ez alkalommal is a vadvirágos növendékek családjainál kaptak szállást.
"Igyekszem minden alkalommal más csoportot hozni adai barátainkhoz, hogy szélesebb körű fiatalságnak tudjam megmutatni, a Délvidék nem Szegeddel zárul, hanem a határon túl is őriznek magyar néphagyományt, amit akkor tud valaki értékelni, ha átlépi a határt és személyesen tapasztalja meg azt" – mondta Törökné Csécs Lenke, a debreceni Főnix Gyermek- és Ifjúsági Néptáncegyüttes művészeti vezetője. A debreceni csoportot a vendéglátók egy különleges újvidéki kirándulással lepték meg a fesztiváli hétvége péntekén, ők pedig egy nyomtató-szkenner-fénymásoló egyben készüléket ajándékoztak az idestova 15 éve baráti kapcsolatot ápoló Vadvirág HK-nek.
A szombat zenés kavalkáddal indult április 16-án. A délelőtti órákban a Vadvirág Hagyományápoló Kör apraja és nagyja, debreceni Főnix Gyermek- és Ifjúsági Néptánc-együttes és a péterrévei dr. Kiss Imre Művelődési Kör Pintyőke gyermekcsoportja énekszóval sétált be az adai piacra, és meghívókat osztott szét, invitálva mindenkit az aznap esti ünnepi gálaműsorra. A piaci hívogatás közben a Juhász zenekar muzsikája táncra bírta a táncosokat, a piacozók nagy örömére.
A délelőtti hívogató felvonulás eredményes volt. Az esti gálán a felvonulók mellett fellépett még a temerini Szirmai Károly MME Virgonc néptánccsoportja, a kelebiai Gál Ferenc Művelődési Egyesület Vackor táncegyüttes is, illetve a péterrévei dr. Kiss Imre MK Bóbita néptánc-együttese is. A nagyszabású gálán a vendégek mellett fellépett a Vadvirág HK minden zenész, valamint táncos csoportja is. A fellépők több tájegységet bemutatva tették igazán színessé az esti műsort. A színházteremben összegyűlt közönség vastapssal üdvözölte a határtalan barátsággal ünneplő ifjú generációt. A fesztivál fáradhatatlan zenekara volt a szabadkai Juhász zenekar, akik a talpalávaló mellett a koradélután fergeteges gyermekkoncertet is tartottak a Vadvirág HK székházában. A gála után a fesztiválozók a Vadvirág HK székházában folytatták az estét ahol, a Kör szakácsnőinek ízletes vacsorája fokozta a táncházas hangulatot.
A Vadvirág HK tekintélye olyan értéket képvisel, amelynek megkülönböztetés nélküli közvetlenségét, emberi tisztaságát szinte éhezi a békés gyökerekhez kívánkozó ember. Bizonyíték erre a tömeges nézősereg, aki őket választotta ezen a hétvégén.
A fesztivál megvalósításában támogató segítséget nyújtott a Nemzeti Kulturális Alap, A Magyar Nemzeti Tanács, az adai T1 vállalat, az önkormányzat és kiemelten a szülői összefogás.
A Tavaszi Vadvirág Fesztivál fotópályázatának díjnyertes alkotásai
Gyermek kategória
I. helyezett: Péter Alíz
Mert jó egymásnak segíteni
II. helyezett: Nagypál Zsófia
Locsolkodás
III. helyezett: Apró Boglárka
Kézimunka
Felnőtt kategória
I. helyezett: Király János
Utcatánc - toborzó - Vadvirág
II. helyezett: Lajkó Szilvia
Kiskakas, add nekem a gyémánt félkrajcárod
III. helyezett: Apró Andrea
Magányos csónak
Szöveg és képek: Lajkó Szilvia