CSOK, NOK, DUÁLIS KÉPZÉS
Mostanság szinte nem múlik el nap, hogy a magyar közmédiában, a nyomtatott sajtóban ne esne szó a csok-ról, a NOK-ról, vagy a duális képzésről. Az aktuális magyar hatalom (főképp igen jól képzett) fiatal politikusai, szakállamtitkárai hol erről, hol arról a fogalomról egész ódákat zengnek és mindezt újdonságnak, forradalmi újításnak, korszakalkotó fordulatnak állítják be. Lehet, náluk igen, de nálunk nem!
Ilyenkor felemelem a fejem, szemeimmel a távolba révedek és felidézem a mi fiatalságunk – nem túlzás – hasonló, sőt még jobb, nagyobb eredményeit. Ezek társadalmi gyökerét, mozgató erejét azonban mára elsöpörte a történelem vihara és – itt Szerbiában (Jugoszláviában!) – fájdalom, jött helyette egy nagy semmi, sőt semmi a négyzeten...
De nézzük csak sorjában. A csok – családi otthonteremtési kedvezmény, és a NOK– nemzeti otthonteremtési közösség, nagy sikerrel fut most Magyarországon. De nálunk, a Potisje Szerszámgépgyár és Öntödék fénykorában, volt egy lakásépítési alap, volt egy lakásépítési kölcsönt elosztó vagy odaítélő bizottság, amelyik a dolgozók kérvényei alakján osztotta el az egyéni, hosszúlejáratú lakásépítési kölcsönöket. Egy időben én is voltam egy ilyen bizottság tagja, majd elnöke. Mondanom sem kell, hogy milyen népszerű és kedvelt volt a lakásépítés ilyen módja. Fél Ada lakóházait ilyen kölcsönökből építették fel! Mi ez, ha nem a csok, vagy a NOK nemesebb változata?! Idézet egy korabeli dokumentumból:
"Az önigazgatási érdekközösségek létrehozásával a lakásgazdálkodásban is megteremtettük annak feltételeit, hogy a lakáskérdéseket illetően minden lényeges kérdésben kifejezésre juthasson a dolgozók akarata, olyan kérdésekben is, mint amilyenek a lakásépítés társadalmi irányítása, tervezése, a társított eszközök nagysága, a lakáselosztás módja, a lakásszükséglet kielégítésének feltételei stb.
...A tartományunkban 1969-ben kezdtük építeni a szolidáris lakásokat: a dolgozók lakáskérdéseinek sikeres megoldása, illetve a lakáspolitika megváltoztatása érdekében is a tartományban szélesebb körű társadalmi akció indult, aminek eredményeként 1973-ban meghoztunk egy újabb lakásépítési programot. Ennek célja, hogy a kiskeresetű dolgozóknak is lakást biztosítsunk."
Jelena Milojević A LAKÁSPOLITIKA MEGVALÓSÍTÁSA A VSZAT-BAN (1978)
A duális képzés – a duális képzésben a tanulók szakmai, elméleti ismereteiket a szakképző iskolákban sajátítják el, gyakorlati oktatásuk pedig a gazdálkodó szervezeteknél zajlik, így versenyképes szaktudást szerezhetnek.
Fridrik Tamás feljegyzéséből tudjuk, hogy Adán 1854-ben alapították vasárnapi ismétlő iskola néven (később ipari tanonciskola) az inasok elméleti oktatására szolgáló iskolát és a fiatalok hét közben a műhelyekben, gyárakban dolgoztak, vasárnap pedig az iskolában elméleti ismereteket szerezhettek.
Fridrik Tamás BÁCS-BODROGH VÁRMEGYE FÖLDRAJZI, TÖRTÉNELMI ÉS STATISZTIKAI NÉPSZERŰ LEÍRÁSA (SZEGED, 1878)
Egy másik feljegyzés 1947-ből: "A képzés hároméves volt, egy hónap nyári szünidővel. A gyakorlati munkát a tanulók a gyárakban végezték. Így fémiparosok az akkori Ge-Ge, Potisje, Iskra tanműhelyében dolgoztak... A szakmát legügyesebben elsajátító inasok harmadikos korukban már rendesen dolgozhattak a termelésben."
AZ ADAI MŰSZAKI ISKOLA JBILEUMI ÉVKÖNYVE (2012)
Mi más lenne ez, ha nem duális képzés?
Forrás Király János jegyzetei