181. Zöld levél
2015. év gyógynövénye:
A GALAGONYA

Az én galagonyám Adán, a Boja András utcában (Fotókirály)
A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Gyógynövény Sza-kosztályának kezdeményezésére az idei év gyógynövényévé a galagonyát választották. Az Év Gyógynövényének megválasztásával évről évre újabb gyógynövényre irányul a figyelem, és a kiválasztott növénnyel kapcsolatos ismeretek, hatásával, alkalmazásával összefüggő fontosabb információk az érdeklődők széles köréhez juthatnak el. Első alkalommal 2013-ban az év gyógynövényévé a máriatövist választotték, 2014-ben pedig az év gyógynövénye az orvosi citromfű volt, majd 2015-ben a galagonya lett.
Nálunk tömegesebben a Fruška gora lankáin található, de ha precíz akarok lenni, nálam két hatalmas bokra éppen a házam előtt pompázik. Tűzpiros bogyói éppen most értek be és az út mellől is csodaszép képet mutatnak. Van, aki meg is áll előtte, sőt tördösik is az ágát dísznek, vázába. Én minden nap 4-5 bogyót megeszek, gyógyszerként használom. Rajtam kívül feketerigó barátaim fogyasztják, kik nálam tanyáznak a kertben. Az idén 2 pár 2 fészekben költött, kétszer is. Mondom, barátok vagyunk!
A galagonya (Crataegus oxyacantha L.) szerbül glog, németül die Weißdorne, angolul hawthorn, thornapple, May-tree, May-flower, whitethorn, vagy hawberry. Népies neve disznókörte, gelegenye, giligán, fehértövis, Isten gyümölcse, cseregalagonya.
A rózsafélék családjába tartozik. Legelők, erdőszélek, cserjések, tövises cserjéje illetve fája, de nevelhető a házikertben is. A galagonyát a "szív gyógynövényének" is nevezik, mert bizonyítottan jó szíverősítő és szívnyugtató. Jótékony hatással van a fáradt, túlterhelt, stresszben élő szívre, javítja a szívizomsejtek aktivitását, serkenti a szívizom vérellátását. Teakeveréke értágító és vérnyomáscsökkentő hatású, fogyasztása javallt koszorúér-betegségek esetén. Segít a vérkeringési problémák enyhítésében, visszaszorítja az érelmeszesedés kialakulását. Öregkori szívpanaszokra, illetve a szívizmok degenerációs megbetegedéseire ajánlott a galagonyatea és a galagonyatartalmú készítmények fogyasztása. A növény virágos leveles ágvégét, hajtásvégét is használják gyógyászati célra. A cserje május-júniusban virágzik, termését októberben – tehát most kell szedni. Nyersen vagy szárítva fogyasztható.
A IV. Henrik (1533-1610) udvari orvosától származó ital, a Sirupus Senelorum a galagonya terméséből készült. A tövises növény régen a balszerencse szimbóluma volt. Volt egy nagyon híres vitorlás hajó is, amelyik a Mayflower nevet viselte és az első angol telepeseket, 120 embert szállított 1620-ban Amerikába. Ezek a telepesek honosították meg a hálaadás (thanksgiving) szertartását. A Galagonya c. versben Weöres Sándorral mondjuk: "Őszi éjjel izzik a galagonya, izzik a galagonya ruhája".
Király János