Vigyázat tűzveszély
A tűzoltók szerepe tűzoltáskor és más esetekben
Az új tűzvédelmi törvény foglalkozik a tűzoltók szerveződésével, szerepével és más célkitűzéseivel. Az önkéntes tűzoltók szervezetekbe tömörülnek, amelyeket regisztrálnak és a törvénnyel, alapszabállyal összhangban dolgoznak. Ada községben három önkéntes tűzoltó testület működik, és egy ipari (gyári): az adai, moholi, törökfalusi valamint a Precíziós Öntöde tűzoltócsapata. Minden egységnek van vezetősége (elnök, titkár, pénztáros, parancsnok, szertáros), továbbá pionír és ifjúsági csapatai, aktív és passzív tagsága. A testületek minden évre meghozzák a munka-és pénzügyi tervüket, és ezek alapján dolgoznak egész éven át. A tevékenységek közül kiemelnék néhány fontosabbat: képzés és továbbképzés, gyakorlatozás, ügyelet biztosítása felkérés alapján (pl. nagyobb rendezvényeken), üzletek, műhelyek tűzvédelmi ellenőrzése, ügyelet az aratás ideje alatt, a tűzoltásban való részvétel a profikkal együtt. Megemlíthető még a versenyeken való részvétel, ezekre a felkészülés, ami ugyancsak a feladatok közé tartozik. A testületek évente egyszer rendes közgyűlést tartanak, szükség esetén rendkívüli közgyűlés is összehívható. Az elnökség rendszeresen összeül és megtárgyalja a folyó ügyeket. Négyévenként választási (tisztújító) közgyűlést tartanak. Minden ÖTT egyúttal tagja a Községi tűzoltó szövetségnek is. A Szövetség legfelsőbb szerve a Konferencia, amit az ÖTT-k elnökségei, és a küldöttek alkotnak.
Tűzoltó felszerelések
A tűzvédelmi törvény előírja, hol kötelező elhelyezni tűzoltó felszerelést. Ilyenek a gyárak, magáncégek, kisipari műhelyek, intézmények, lakótömbök stb. A tűzoltó készülékek lehetnek stabilak és instabilak. Többfajta felszerelést különböztetünk meg: 1. tűzoltó készülékek kezdő tüzek oltására – ezek lehetnek hűző hatásúak (por, víz), fojtó (széndioxid, vegyi hab). Ezek az „S” jelzésűek típusok szerint: S-3, S-6, 9, 25, 50, 100 nagyságuk szerint. A vízzel töltött készülékek a brentacsák, míg a széndioxiddal töltöttek (CO2) típusai: 5, 10, 25, 50.
2/ hidrantok (immobil) a vízvezetékre kapcsolt felszerelések (falba, föld feletti, földbe épített hidrántok. Ezek tartozékai: nyomócső, szórófej, csatlakoztató a vízrendszerhez. 3/ Tűzoltó autó teljes felszereléssel, aminek több típusa is van. 4/ Száraz homok, általában fedett hordókban. Tűz oltására használhatunk még: földet, pokrócot és más anyagot is.
A kézi tűzoltó készülékek fontosabb elemei: fogantyú, nyomókar, biztonsági szög (ennek kihúzásakor lesz működőképes a készülék), fémtest, és a töltet.
Bálizs Géza