Teológiai gondolatok
A vallásos nevelés iskolai lehetőségei
„Minden féltve őrzött dolognál
jobban óvd szívedet,
mert onnan indul ki az élet”.
(Péld 4,23)
Az iskolai hitoktatás – vallásnevelés helyszínéül az iskola szolgál.
Az iskolai keresztény vallásoktatás célja, hogy a tanulók megismerjék Istent, az ő szeretetét, hogy a teremtett világot az ő ajándékának tekintsék, hogy megismerjék Jézus Krisztust, akit az Atya – legnagyobb szeretete jeléül – közénk küldött.
Ennek a hittannak nemcsak az a feladata, hogy a növendékekkel megismertesse a hit alapjait, hanem, hogy a keresztény üzenet kihasson a fiatalok személyiségének fejlődésére, hogy beépüljön személyiségükbe. Célja, hogy a gyermekek olyan lelki alapokra tegyenek szert, amelyekre építve megtalálják hitük és életük értelmét, szépségeit, és tudjanak mibe kapaszkodni, ha nehézség éri őket. Ezért kell ezt a tantárgyat épp olyan komolysággal, rendszerességgel és szigorral előadni, mint bármely más tantárgyat. Ez a szigor azonban mindig szelídséggel párosult szigor kell, hogy legyen.
Az iskolai vallásoktatásban a tanítás mellett a nevelés is fontos szerepet játszik. Ezért a hittanár többszólamú tevékenysége nem csak az ismeretátadásra irányul, hanem fontos szerepet kap benne az érzelmi élmény is. Arra kell törekedni, hogy minden hittanóra a tanár és diák közös, szeretetteljes munkájának eredménye legyen.
Ahhoz, hogy az iskolai hitoktatás elérje célját, a hittanár feladata, hogy bemutassa Krisztus jelenlétét mindennapi életünkben. Jézus kérdése: „Hát ti mit mondotok, ki vagyok én?” (Mt 15,16) nagyon időszerűvé és lényegessé válik minden egyes órán. A hittanárnak arra kell törekednie, hogy a tanulók helyesen hallják meg Jézus szavát. Ez majd hozzásegíti őket döntéseik, szemléletmódjuk helyességéhez, a világhoz fűződő pozitív viszonyukhoz. Különösen is komoly és nehéz feladat az Isten melletti döntésre való vezetés. Ebben a folyamatban a hittanár olyan Isten-képet tárjon a fiatalok elé, amely nem egy fenyegetőző, üzengető, büntető, hanem irgalmas Istent mutat be a vallást megismerni vágyó gyermekeknek, a megtérésre szoruló fiataloknak.
A fenti célok elérése érdekében a hittanár élje bele magát növendékei lelki világába, tisztelje személyüket és egyéniségüket. Bezárt lelkükhöz egyedül csak a szeretet lesz az egyetlen „kulcs”.
Hittanosainkat az iskolában úgy oktassuk és neveljük, hogy boldogok legyenek ezen a földön. Ez a boldogság pedig csak akkor lesz igazi, ha Istenhez, az egyetlen, igazi, örök értékhez vezetjük őket.
A gyermekek és fiatalok vallásos megszólítása és a kitűzött célok elérése egymásra épülő tananyagot, alapos óravázlatokat, alkalmas módszereket, értékes szemléltetési eszközöket, megfelelő oktatási formákat, és érdeklődést felkeltő motivációkat követel meg. E feladatok maradéktalan megvalósítását kérjük az Úrtól az előttünk álló iskolai tanévben is!
Morvai Matild