Szemeteskanna-osztás
- közlemény a nyilvánosság számára -
Ada KKT-nek a 2010–2020. évi helyi hulladékgazdálkodási tervéről szóló határozata alapján (Ada Község Hivatalos Lapja 11/2010 szám) Ada község Nagykikinda és Óbecse községgel közösen megállapodást írt alá regionális rendszernek a kommunális hulladék kezelésére való létrehozásáról. A megállapodás előirányozza a hulladéknak a regionális telepen való tárolását, valamint a községi hulladéklerakó bezárását és fokozatos regenerálását.
A megállapodás a hulladék egyszerű tárolásával szemben újrafeldolgozását részesíti előnyben. Az újrafeldolgozás kifizetődővé tételének és a hulladékkezelési költség csökkentésének előfeltétele, hogy a hulladék keletkezésének helyén elsődleges szétválogatás történjen meg. Ada községnek a tisztaság fenntartásáról szóló határozata előírja, hogy a háztartások az újrahasznosítható hulladékot (PET csomagolás és üveg) külön zsákokba, míg a nem hasznosíthatót a szabványos szemetes kannákba rakják.
Nem szívesen ismerjük el, de az újrahasznosítás szükségességéről és fontosságáról alkotott felfogásunk nincs valami magas szinten. Ezt tudva, a Standard KKV és az Önkormányzat felelős személyei felismerték annak szükségességét, hogy segíteni kell a polgároknak az új rendszerre való átállásban, ezért a részükre biztosították a kellő csomagolást és kannát a hulladék elhelyezésére. Ennek kapcsán, a Hulladékszelektálás a környezet védelme érdekében projektum első fázisának keretében, amelyet a Kommunális Közvállalat folytat, Szerbia Környezetvédelmi Alapjának eszközeiből 3 millió dinárért, Ada Község részéről pedig egy millió dinárért, szabványos 120 literes szemetes kannákat vásároltak. Elvégezték 2000 szemetes kanna beszerzését, ezek nagyobb része Mohol településen került kiosztásra, előnyben részesítve azokat a háztartásokat, amelyek a szemétkihordásért járó díjat rendszeresen fizetik. E kannáknak mindegyikét a Kommunális Közvállalat jelével és nyilvántartási számmal láttuk el. Az átvételkor a polgárok kötelezettséget vállaltak, hogy csak a veszélytelen kommunális hulladékot teszik bele, és semmi esetre sem olyan hulladékot, amely megrongálhatja a kannát (parázs, hamu, maró hatású vegyi anyagok stb.). Tudván, hogy minden tárgynak van élettartama, úgy döntöttek, hogy már most, a használat kezdetekor, alapot hoznak létre új kannák beszerzésére, a használat folyamán nem szándékosan tönkretettek lecserélésére. Minden háztartás, amely kannát kapott, az augusztusi számlával együtt egy összegben 100 dinár értéket fizet be, és ez az alapba folyik. A projektum első fázisa a szűkös anyagiak miatt csak Mohol háztartásait ölelte fel. A projektum második fázisára Szerbia Környezetvédelmi Alapja 2,2 millió dinárt hagyott jóvá, 1000 új kanna beszerzésére. Az Alappal az erről szóló szerződést a Standard KKV igazgatója írta alá, míg maga a megvalósítás a közeljövőben történik majd meg. Úgy tervezik, hogy a megkezdett akció addig folytatódna, amíg a községben a szervezett hulladékelszállítással felölelt összes háztartás nem kap egy-egy kannát. Reméljük, polgáraink megértik azt, hogy elegendő eszközök hiányában nem volt lehetőség arra, hogy valamennyi településünkben minden háztartást egyszerre rendezzünk, ugyanakkor a projektum folytatásában számíthatnak az Önkormányzatnak, a Tartományi Városrendezési, Építési és Környezetvédelmi Titkárságnak, valamint Szerbia Környezetvédelmi Alapjának aktív támogatására és segítségére.
Ez alkalommal köszönetet mondunk polgárainknak az akció során kifejtett számos pozitív véleményéért, ez arra utal, hogy valamennyien kezdünk komolyabban viszonyulni a környezetvédelem kérdéséhez, és ugyanakkor az akció lebonyolítása során felmerült egyes kételyeket megpróbáljuk tisztázni. Reméljük, hogy ez legalább részben sikerült, viszont az idevágó teljes körű információval kapcsolatban minden jóindulatú polgárunknak a Standard KKV szakszolgálata a rendelkezésére áll.
Standard KKV Ada
(fordította: Bakos Zoltán)