Tízéves a moholi karateegyesület
Egy évvel az önállósulásának jubiláris 10. évfordulója előtt, idén részesítette az önkormányzat először dicséretben a Moholi Karate Egyesületet. A dicsérő elismerést az Ada-napi rendezvénysorozat alkalmával adták át.
A moholi karateisták 2002-ben váltak el az adai Potisje Karate Klubtól. Ezt az eseményt a Nemzetközi Karatekupa megszervezésével pecsételték meg, melyet az óta is minden évben megtartanak születésnapi emlékversenyként.
– Pillanatnyilag 42 öt és huszonhárom év közötti tagja van a klubnak. Most nyári szünetel az egyesület is, de az iskolaév folyamán a moholi általános iskola tornatermében, illetve a Moholi Helyi Közösség épületében tartunk edzéseket heti 3 vagy akár 4 alkalommal is – nyilatkozta Rusai Roland az egyesület elnöke és vezető edzője. – Minden ősszel nagy az érdeklődés, még ovisok is csatlakoznak hozzánk. Sőt az sem ritka, hogy szülők kapnak kedvet a sport karatéhoz, mivel a mozgásformák kiváló feszültségoldónak bizonyulnak. A jelentkezők többsége évekig tagja marad az egyesületnek. Az utóbbi időben, igaz nem sokkal, de mégis, a lányok száma több a klubban.
● Mesélj az eredményeitekről!
– A Moholi Karate Egyesület önállósulása óta minden évben megszervezzük a nemzetközi Karatekupát. A versenyen közel 400 hazai és külföldi versenyző vesz részt. A hazai, magyarországi, horvátországi, szlovéniai és romániai megmérettetésre várók a katák vagyis a formagyakorlatok bemutatásában, valamint a kumitén, vagyis harcban mérkőznek meg. Minden évben részt veszünk az általános és középiskolák közötti versenyeken úgy Vajdasági, mint országos szinten és versenyzőink mindig dobogóra állhatnak. Nem maradnak ki a tartományi és országos szintű versenyek sem a többi kategóriában. Ki kell hangsúlyoznom, hogy tartományi szinten az egyesületünk pionír lány csapata csoportharcban első helyezett, formagyakorlatban pedig második. A pionír fiú csapat harmadik a csapatharcban. Országos szinten a pionír kategóriában egyéni formagyakorlatban harmadik helyezéssel dicsekedhetünk. 2009-ben a község kiemelt sportolói között volt egyesületünk tagja és egyben lányom Rusai Krisztina, 2010-ben pedig klubunkból Annus Róbertet emelték ki. Ők 4 és 5 évesen kezdtek ismerkedni ezzel a sporttal, és akik kiemelkedő eredményeket értek el. Krisztina ma 10 éves és 81 érem birtokosa az említett versenyekről, Róbert nagykorú lett és a számtalan kiérdemelt érem mellé begyűjtötte a világkupa bronzérmét felnőtt korosztályban. Mellettük kiemelkedően teljesítenek Senić Aleksandra, Mihályi Zselyke, Havár Bertold, Simendić Isidor és Bor Péter is, de természetesen minden tag igyekezetére büszke vagyok.
● Hogyan próbálod megszerettetni ezt a sportot a helyiekkel?
– A Mohol-napok keretein belül, a Tisza-parti rendezvényen szoktunk bemutatót tartani, eddig nagy sikerrel. Az elkövetkezőkben egy kiállítással is szeretnénk kiegészíteni majd a bemutatkozásunkat, melynek témája természetesen az eddig begyűjtött érmek bemutatása lenne az egyesületünkről szóló képek és kisfilmek vetítésével együtt. Foglalkozásunk mottója nem más, mint a sport- és csapatszellem kialakítása, valamint a közösséghez való tartozás érzésének erősítése.
● Tartományi és országos szinten hányadik helyen áll a Moholi Karate Egyesület?
– Az, hogy bemutatkozhatunk versenyeken, és kiemelkedően teljesítünk rajtunk, a kitartó munkánk érdeme és természetesen támogatóink: a Moholi Helyi Közösség, Ada község sport- és testnevelési központja, valamint néhány magánvállalkozó segítségének köszönhető. Ahhoz, hogy szerepeljünk a tartományi vagy akár az országos rangsorban el kellene jutnunk a ligaversenyekre, melyekről sajnos anyagi okok miatt maradunk le, viszont azok a megmérettetések jelentős pontokat érő versenyeknek, és nagyon sokat jelentenének a klubunknak.
A támogatóinktól befolyt összeg a harcokhoz szükséges eszközök beszerzését fedezi, valamint úti költségre elég, de büszkén dicsekedem azzal, hogy a szerény körülményeink ellenére is dobogós helyen végeznek növendékeim a versenyeken.
Meg kell említenem, hogy immár harmadízben pályázzuk meg a Vajdasági Sport- és Ifjúsági Titkárság pályázatát, melynek pozitív elbírálása esetén tatamit, vagyis karate szőnyeget szeretnénk biztosítani egyesületünknek. Bízunk abban, hogy nemsokára ez is meglesz!
Roli 7 éves kora óta, szünet nélkül karatézik. 2011-től edző és 2005-ben szerzett diplomát, mint karate oktató. A karate hagyományos formáját 12 éves kortól oktatja segítő edzőtársaival Mészáros Hajnalkával, Ződi Zoltánnal és Horváth Krisztiánnal, addig pedig a sportkarate, vagyis a formagyakorlatok kapnak elsőbbséget. Ezzel együtt a gyermekeknél, a minden porcikát megmozgató gyakorlatok segítenek a testfejlődésben, miközben önfegyelmet is tanít velük ez a sport, vagyis edzőjük Rusai Roland.
Lajkó Szilvia