Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

2009. május

Címoldal
Az egyenes beszéd hiánya
Községi hírek, események
Szép pünkösdi versek
Útépítés, járdajavítás és árkolás
Május
Adán járt a feltámadási szárnyas kereszt
Nemzetközi kiskép kiállítás
Emléktábla Moholy-Nagy Lászlónak
Előadás és hangverseny a rák ellen
A környezet-védelemmel igenis foglalkozni kell!
Jótékony Aranykezek
Diákverseny
Még egy győzelem
Még egyszer a MIRK-ről
Hírek
Rendőrségi hírek
Fiatalok írják
Nyelvi figyelő
Zöld levél
Teológiai gondolatok
Az adai egyházközségek története - IV.
Az adai zsidóságról
A cukorbetegség
Néhány gondolat
A családról szóló törvény
Öttusáról álmodom
Moholi bronz az országos karate-bajnokságon
Az eltűnt idő nyomában
Az idei elsőáldozók
Tarka oldal
Politikai krónika
Impresszum

ADÁN JÁRT A FELTÁMADÁSI SZÁRNYAS KERESZT

    2005 óta immár 5. alkalommal szervezik meg a feltámadási menetet, amely a Balaton-parti Zamárdi polgárainak kezdeményezésére nagypénteken Zamárdiból, illetve Tihanyból indult, s pünkösdvasárnap ér célba Csíksomlyón.
    A mozgalmat a 2004. december 5-i népszavazás után hozták létre a szervezők, hogy ily módon fejezzék ki csalódottságukat a kettős állampolgárság megadásáról szóló referendum eredményét illetően. A mintegy 3000 kilométeres zarándoklat a Balatontól Csíksomlyóig (a búcsúig) áthalad a történelmi Magyarország minden utódállamán. A távolságot a résztvevő közösségek körülbelül 40-50 kilométeres szakaszokat vállalva stafétaszerűen teszik meg. A zarándoklók menete két irányban, felső és alsó ágon halad, az útvonal képzeletben egy szívet rajzol a Kárpát-medencében.

    Szauer Miklós plébános a szentmisén felolvasta azt az üzenetet, amit az adai hívők nevében tettek a keresztet kísérő könyvbe:
    „Szent István királyunk, több mint ezer éve, a kilátástalanság, az ínség nehéz éveiben a Szűzanya oltalmába ajánlotta kis nemzetünk jövőjét. A hosszú évszázadok alatt ez a segítség nem maradt el. A kereszt mindig a helyes utat mutatta a múltban a magyarságnak, a nemzet nem fordult el tőle.
    A csíksomlyói kereszt a Szűzanya képével, szobrával évszázadokon át erőt adott a magyarság megmaradásához, segített bennünket a nemzeti megújulásban.
    Súlyos gondokkal küzdő gyermekeinkkel a Szűzanyához fordultunk bizalommal, és hisszük, hogy segítségével erősíteni tudjuk nemzetünk egységét és az összetartozást a világban szétszórt magyarok között.
    Ada, 2009.V.2. és 3.”

    A Feltámadási menet egyik ága Zamárdiból délnyugati irányba indul el Baranyán és a Délvidéken, majd az Alföldön át, a Maros völgyében lép be Erdélybe, s halad Somlyó felé. A másik ág Tihanyból nyugat felé halad, és Sopronnál keletre fordulva a Felvidéket, Észak-Magyarországot, Kárpátalját köti össze Erdéllyel és Csíksomlyóval. A tavalyihoz képest az idei menet új oldalágakkal gazdagodott az új jelentkezések, meghívások miatt. Így történt ez velünk is, és a kereszt most először került Adára, ahol két napot időzött a Szentháromság templomban, de fogadásakor, május másodikán ünnepi műsort tartottak tiszteletére a nyári színpadnál, harmadikán pedig szentmisén köszöntötték, majd vitték utána Zentára.
    Az adai megállón, a szentmisén, egy fehér szalagot kötöttek a többi mellé, amelyen Ada község címere mellett ez a Bibliából vett idézet állt: „De hű az Úr, aki megerősít titeket. Ada, 2009. V. 2.”
    A feltámadási menet jelvénye egy Árpád-kori motívumú szárnyas kereszt, mely úgy van kifaragva, hogy mindkét útvonalon egy teljes jelképet mutasson. A nemzeti egységet a jelvény úgy fejezi ki, hogy a zarándoklat indulásakor még egy a feltámadási jelvény, majd a tihanyi kálvária feszületénél kettéválik. A jelvényre a résztvevő közösségek – kifejezve a zarándoklat eszméjének igenlését – egy szalagot kötnek fel, a kísérő zarándokkönyvbe pedig beírhatják a mindnyájunknak szánt üzenetüket és élményeiket. A menet fogadásáról és továbbindításáról a helyi plébániák, lelki közösségek, cserkészcsapatok, vallási érzületű civil szervezetek stb. gondoskodtak. Ma, amikor ekkora széthúzás tapasztalható mindenütt a Kárpát-medencében, csodálatos dolog, hogy katolikusok és protestánsok akár együtt és egyszerre erősítik a magyarság eszméjét.
    A Feltámadási menet pünkösdkor úgy ér véget, hogy a mádéfalvi és a csíkszentkirályi kereszt népe felviszi a feltámadási jelvényeket a Kis-Somlyó nyergében zajló nagymisére. Ott az oltár előtt egyesítik őket, s az újra egy jelvényt azután a csíksomlyói közösség viszi le a plébánia templomi csángó misére. Ebben a templomban őrzik minden esztendő szalagjait, a feltámadási jelvényeket pedig évente visszaviszik a balatoni kiindulási helyre.

Király János

maj 2009.

Naslovna strana
Planovi su nam pretežno ostvareni
Investicije na dnevnom redu
Molski dobošar
Vesti iz policije
Mladi pišu
Sindikalni protesti
Žene letači
Deda je potrošni materijal za unučiće
Politička hronika
Impresum


Design by VA