Előadás és hangverseny a rák ellen
Egy felmérés szerint 2035-re a világ lakosságának 50%-át érintik majd a rákos megbetegedések. Ez az arány riasztó, viszont egyre többet hallhatunk arról is, hogy a kutatók közel állnak ahhoz, hogy megtalálják azt a gyógyszert, azt a gyógymódot, amellyel legyőzhető a rettegett kór.
A rák elnevezés Hippokrátésztól származik. Az emlőrák látványa a tengeri rákra emlékeztet, ezen az alapon nevezte ő el a betegséget, és ez a képzettársítás terjedt el világszerte. A daganat valójában olyan abnormális szövettömeg, amely gyorsan növekszik, a sejtszaporodás és sejtpusztulás arányának felborulása jellemzi. A jóindulatú daganatokkal ellentétben a rosszindulatú daganat gyorsan nő és a keletkezés helyétől távol áttétet képez. A daganat valójában génjeink betegsége, genetikai károsodás eredménye, a szabályzórendszer zavara.
Mit tehetünk ellene? Mit tehetünk azért, hogy azok közé a szerencsések közé tartozzunk, akiket elkerül a betegség? Az egészséges életmód sokat segíthet, de legfontosabb a rendszeres önvizsgálat és az időnkénti szűrővizsgálatokról sem szabad megfeledkezni- hallhattuk az adai Egészségház szervezésében tartott előadáson, amelyen ezúttal két ritkábban előforduló daganatos megbetegedésről, a hererákról és a bőrrákról esett szó.
Az adai egészségház két szakorvosa, Dr. Balog András és Dr. Borislav Radosavljević a rákellenes küzdelem hónapja alkalmából megtartott előadásán a herék daganatos megbetegedéseinek sajátosságairól, gyógyítási lehetőségeiről is szó esett, csakúgy, mint a jóindulatú és rosszindulatú bőrelváltozásokról és azok kezeléséről.
Márciusban szintén a rákellenes küzdelem jegyében tartott jótékonysági hangversenyt az adai Musica Humana Kamarakórus . A koncert előtt az adai Rákellenes Egyesület logójának elkészítésére kiírt rajzpályázat eredményhirdetését is megtartották. A három legügyesebb rajzoló jutalomban részesült.
A daganatos betegség megelőzésének egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítanak világszerte, Szerbiában is ezt az évet a rákellenes küzdelemnek szentelik, az országos rákellenes akció fővédnöke maga Boris Tadić.
Sajnos, könnyebb a homokba dugni a fejünket, és azt hinni, hogy ha nem foglalkozunk vele, a betegség egyszerűen eltűnik, talán ezzel magyarázható az is, hogy az előadásokra nagyon kevesen látogatnak el, pedig, ahogy az orvosok mondják: nagyon kell vigyáznunk a testünkre, mert ez az egyetlen hely, ahol lakhat a lelkünk.
Józó Mónika