Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

2009. május

Címoldal
Az egyenes beszéd hiánya
Községi hírek, események
Szép pünkösdi versek
Útépítés, járdajavítás és árkolás
Május
Adán járt a feltámadási szárnyas kereszt
Nemzetközi kiskép kiállítás
Emléktábla Moholy-Nagy Lászlónak
Előadás és hangverseny a rák ellen
A környezet-védelemmel igenis foglalkozni kell!
Jótékony Aranykezek
Diákverseny
Még egy győzelem
Még egyszer a MIRK-ről
Hírek
Rendőrségi hírek
Fiatalok írják
Nyelvi figyelő
Zöld levél
Teológiai gondolatok
Az adai egyházközségek története - IV.
Az adai zsidóságról
A cukorbetegség
Néhány gondolat
A családról szóló törvény
Öttusáról álmodom
Moholi bronz az országos karate-bajnokságon
Az eltűnt idő nyomában
Az idei elsőáldozók
Tarka oldal
Politikai krónika
Impresszum

A cukorbetegség

    A cukorbetegség  (diabetes mellitus) a szervezet anyagcseréjének krónikus megbetegedése. Az elnevezés az egyik főtünetre, a cukornak vizelettel való fokozott kiválasztására és a megemelkedett vizeletmennyiségre utal. A betegség oka a hasnyálmirigy által termelt inzulin nevü hormon hiánya, vagy a szervezetnek inzulinnal szembeni érzéktelensége (inzulinrezisztencia, relatív inzulinhiány) vagy mindkettő.
    A tápcsatorna a táplálékkal felvett szénhidrátokat glükózra (szőlőcukor) bontja. A glükóz a bélfalon keresztül a vérbe kerül és ezúton a test minden részére eljut. A hasnyálmirigy(latinul  pancreas) Langerhans-szigeteiben ezzel egy időben az ún. béta sejtek egy hormont (inzulin) termelnek és bocsátanak a keringési rendszerbe. A vér cukorkoncentrációja (vércukorszint)ezáltal állandóan ellenőrzés alatt van, és csak bizonyos határok között változik. A vércukorszint még  egy hosszabb-rövidebb böjt alatt is a normális tartományban marad, mert a májban folyamatos szőlőcukor-újraképzés  zajlik, és ez  biztosítja a vércukornak állandó szinten tartását. Ha az inzulin hiányzik (abszolút inzulinhiány), vagy nem tud rendesen hatni (relatív inzulinhiány), hiányzik az inzulinnak glukoneogenesist gátló hatása, és a szabályzás felborul. Ezenkívül van az inzulinnak még egy hatása: ez az egyetlen hormon, amely a zsírtartalékok felépítését végzi a zsírszövetben, és azt támogatja, hogy a zsír a raktárakban maradjon. Az inzulin abszolút hiányában ezért léphet fel testsúlycsökkenés.
    A cukorbeteg szervezetében a sejtek (az agysejtek kivételével) nem tudják a glükózt a vérből  felvenni, így a vérben  marad. Emellett a glükóz-újraképzés is növekedik a májban. Ezek a folyamatok együttesen ahhoz vezetnek, hogy megemelkedik a vércukorszint.
    A cukorbetegségnek több típusa létezik. A tünetek és a kezelés az egyes típusokban különbözik.
    Az 1-es tipusú diabetes mellitus (más néven inzulinfüggő diabetes mellitus) autoimmun betegség, melyet az abszolút inzulinhiány okoz. Hátterében az áll, hogy a szervezet immunrendszere idegenként ismeri fel a saját sejteknek egy részét, és autóimmun gyulladás következtében elpusztulnak a hasnyálmirigy inzulint termelő béta-sejtjei. Ez a diabétesz bármely  életkorban előfordulhat, de leggyakrabban gyermek- és felnőttkorban jelentkezik. A betegek általában soványak, gyakori a jelentős fogyás a betegség megállapítása előtt. A tünetek gyorsan alakulnak ki, a betegek kezeléséhez inzulin szükséges. Kezeletlen vagy rosszul kezelt, súlyos esetben tartósan magas vércukorszinttel (hiperglikémiával) és ketózissal járó életveszélyes állapot, az ún. ketoacidózisos kóma alakulhat ki.
    A 2-es tipusú diabetes mellitus (más néven  nem inzulinfüggő diabétesz) az izolált szénhidrátok fogyasztása(cukor, fehér liszt stb.) a magas  glikémiás index (GI) miatt okozzák. Minél magasabb a glikémiás indexe a szénhidrátnak, annál magasabban szívódik fel és jut a vérbe, és annál nagyobb inzulintermelésre serkenti a szervezetet.
    Az éveken át tartósan magas inzulinszint, pontosabban étkezésként egy-egy hatalmas inzulinhullám miatt a sejtek védekezni kezdenek a beléjük pumpált túl sok cukor ellen, és kialakul az inzulinrezisztencia, vagyis a sejtek ellenállnak az inzulin sejthártya nyitogató kísérleteinek. Ám mivel az agy érzékeli, hogy a vérben ott a sok cukor, utasítja a hasnyálmirigyet, hogy még több inzulint termeljen, a sejtek viszont egyre jobban ellenállnak. Egy ponton azonban a hasnyálmirigy feladja a küzdelmet, és a tartósan magas  vércukorszint  elkezdi „áldásos” hatását: vakság, lábamputáció, érelmeszesedés, infarktus és impotencia lesz a következménye.
    Az inzulin-rezisztencia szorosan összefügg az elhízással, nem véletlenül, mivel az elhízást a magas glikémiás indexük miatt az izolált szénhidrátok okozzák. A 2-es típusú betegek 80%-a elhízott, többségük magas vérnyomástól is szenved. A betegség általában középkorú vagy idős embereknél alakul ki. A világon a 2-es típusú betegek száma drámaian növekszik (az összes cukorbeteg 90%-a 2-es típusú betegségben szenved). Ma már tudjuk, hogy a 2-es típusú cukorbetegség súlyos, mivel mintegy 10-15 évvel lerövidíti a várható életkort, nagyon magas a vele kapcsolatos a szív- és érrendszeri betegségek gyakorisága és súlyossága.

(Folytatjuk)

Dr. Kelemen Csilla

maj 2009.

Naslovna strana
Planovi su nam pretežno ostvareni
Investicije na dnevnom redu
Molski dobošar
Vesti iz policije
Mladi pišu
Sindikalni protesti
Žene letači
Deda je potrošni materijal za unučiće
Politička hronika
Impresum


Design by VA