Lépésről lépésre Mari nénivel
Személyiségünk része többek között a személyi higiéniánk és a táplálkozási szokásunk. Mindezt tanuljuk, gyakoroljuk és akár fejleszthetjük is körülményeinkhez képest, miközben a közösségi életünk is formálja .Csak rajtunk áll, milyen mértékben igyekszünk az egészséges élet követelményeihez igazodni, de társas lényként kötelességünk ennek szabályai szerint tekintettel lenni környezetünkre és nem csupán magánügyként kezelni. Kultúráltságunk velejárója ez, és kapcsolatformálásra ad lehetőséget bizonyos alapelvek ismeretében és alkalmazásával.
„Az egészség a fejben kezdődik, és ezzel a gyerekeket kell megcélozni”- kezdte a feladatával kapcsolatos beszélgetésünket Bakos Mária, a Čika Jova Zmaj Iskoláskor Előtti Nevelési és Oktatási Intézmény Mari nénije, aki mint egészségügyi nővér – védőnő fontos kapocs az egészségvédelem és egészségnevelés munkakörben az intézmény, a család és az egészségház között, majd így folytatta:
„Iratkozás alkalmával az intézmény és a szülő a kölcsönös bizalom reményében köt szerződést a szerződő felek jogaira és kötelességére fektetve hangsúlyt. A bizalom mélyítésében a szülő-nevelő kapcsolat játszik igen nagy szerepet. E kapcsolat létrejötte a szülőkkel való együttműködés alapja, amit lépésről lépésre lehet kialakítani a jövőre nézve. Úttörője vagyok a munkakör leírása és megvalósítható lehetőségei közötti összhang kialakításának ".
Mikor kezdte megismertetni az ovisokat az egészséges életmód jelentőségével?
„Két éve gyakorlom az információk gyűjtését és továbbítását játékos előadások keretében, ezt viszont biztosra kell megalapozni, hiszen a gyerekkorban kialakított szokások felnőtt korban gyümölcsöznek. A hosszú távú eredményekhez türelmes nevelés és idő szükséges. A gyerekek érdeklődéssel fogadják a közös munkát, ami a személyes higiéniával, egészséges táplálkozással, aktív mozgással kapcsolatos ismeretek feldolgozása közben számomra egyben adatgyűjtést jelent róluk, fejlődésük szintjéről. Ezek az információk folyamatosan az Egészségházban dolgozó Béres Györgyi, Csányi Ágnes és Kazanegra Erzsébet kolléganőkhöz kerülnek, ők az orvosoknak dolgozzák fel őket, hogy bármikor hozzáférhessenek.
A szülők tájékoztatására tartott megbeszélések együttműködésre való felhívásukat célozza meg, hogy az egészségről való ismereteik tudatában otthoni környezetben is alkalmazzák gyermekeikkel. Esetleges kétségek alkalmával merjenek kérdezni és tanácsot kérni az illetékesektől, tekintettel a közösségben való életre.”
Észlelt-e valamiféle reakciót a felnőttek részéről?
„Napról napra érzékenyebbek vagyunk egészségileg. Az egészségmegtartó, betegségmegelőző életmód ajánlásait könnyebben fogadjuk, és körülményeinkhez mérten alakítjuk. A felnőttek, szülők anyagi értékben mérik a reformok eredményeit, nem gátolják bevezetésüket, mert tudatában vannak mindezen változások értelmének, hiszen a dolog a gyerekekért van.”
Az étlap felfrissítése egyike a változásoknak?
„Az étlap összeállításában egy könyv szolgál alapul, melyet a Szerbiai Egészségügyi Minisztérium dolgozott ki korosztályra vonatkoztatva, emellett szakszolgálatunk segítségével igyekszünk friss, változatos és színes ételekkel, új ízekkel kényeztetni növendékeinket. El kell mondanom, a gyerekek kíváncsian várják, mi kerül az asztalra, hogy előző közös foglalkozásaink eredményeképpen reagáljanak a napi menü egészségértékére.”
A gyerekek bíznak Önben és felnéznek Mari nénire, mert tudják, jót akar nekik.
„2008 a gyakorlati környezetvédelem éve, és ennek kapcsán dolgozunk, amit beépítünk az oktatási–nevelési programunkba. A játék közben alkalmazott neveléshez türelem szükséges, majd idő, hogy mindenkiben kellőképpen megérjenek az ismeretek. Siettetni nem szabad ezt a folyamatot, csakis így működhet velük hosszútávon a kapcsolatom, és ők bizalmukkal teszik értékessé és érdemessé feladatom eredményét!”
Lajkó Szilvia